خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

هنر نقش‌زنی بر روی پارچه؛ قلم کاری یا چیت‌گری

پدیدآورنده: سرویس هنر اسلامی / داود دادور - به نقل از: پایگاه مجلات تخصصی نور 1399 .6 آذر

قلم کاری هنر چاپ یا نقش زدن روی پارچه است. این هنر از صنایع دستی بسیار قدیمی در ایران محسوب می‌شود که قرن‌ها در کشور رواج داشته و امروزه مرکز تولید آن شهر اصفهان است.

چکیده:
قلم کاری هنر چاپ یا نقش زدن روی پارچه است. این هنر از صنایع دستی بسیار قدیمی در ایران محسوب می شود که قرن ها در کشور رواج داشته و امروزه مرکز تولید آن شهر اصفهان است. پارچه، مهر، رنگ و نقش در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا علاوه بر تولید انواع متنوعی از وسایل مورد استفاده یا تزئینی، یکی از هنرهای بی نظیر سنتی ایرانی را به نمایش بگذارند. نقش در این هنرنمایی، شاخصه مهم و چشم نواز محسوب می شود. انواع نقش های قلمکاری به سه گونه اسلیمی، ختایی و گل ها و بته جقه مشاهده می شود. این نقش ها نیز همچون همه نقش ها در صنایع دستی انتزاعی هستند و در نشانه شناسی قومی، معانی مختلفی را پدیدار می سازند. در هنر قلمکاری، انتخاب پارچه، رنگ و نقش، فرایندی کاملا مشخص و قاعده مند دارد. در این مقاله چگونگی آماده سازی پارچه، رنگ، قالب و مهر و نیز چگونگی مهر زدن بر روی پارچه آمده است. نویسندگان این خودنگاشت ها، به صورت میدانی و با مشاهده مس تقیم و استفاده از منابع کتابخانه ای، این پژوهش ها را انجام داده اند.

لطفا ادامه مقاله را در فایل پی دی اف موجود در پیوست مطالعه نمایید...

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |