خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

پیشنهاد برای گردش‌های فرهنگی و هنری در ماه‌های محرم و صفر

پدیدآورنده: سرویس هنر اسلامی/ محمدسعید اکبرزاده 1395 .14 مهر

موزه محرم تبریز، خود نمونه آشکاری از اهمیت پاسداشت موزه‌ها و مراکز فرهنگی و تاریخی کشور در ایام محرم و صفر می‌باشد.

موزه محرم تبریز، خود نمونه آشکاری از اهمیت پاسداشت موزه‌ها و مراکز فرهنگی و تاریخی کشور در ایام محرم و صفر می‌باشد. این موزه در خانه تاریخی صحتی در محله راسته کوچه، انتهای خیابان شهید مطهری قرار گرفته است. با توجه به نوع معماری بنا، میتوان قدمت آن را به اواخر دوره قاجار نسبت داد.  البته علاوه بر برنامه‌های موزه ها، اجراهای خیابانی، تئاترهای مذهبی وهمچنین گالری گردی‌های هنری آیینی را نیز نباید در استان‌های کشور از دست داد. ایام محرم و صفر که می‌شود، از دیرباز، رنگ سیاه بر کوه و برزن این مرز و بوم نمایان می‌شود و آیین‌ها و سنت‌های دیرینه برای پاسداشت و نکوداشت یکی از بزرگ ترین حماسه‌های تاریخ بشر در ایران زمین در دستور کار ملت بزرگ قرار می‌گیرد. این آیین‌ها به قدری گسترده، متنوع و جذاب هست که حتی افراد غیر مسلمان نیز علاقمند هستند تا پا به پای مسلمانان، در برگزاری باشکوه مراسم عزاداری سرور آزاده گان جهان همکاری کنند و در این جشنواره باشکوه عشق و ایثار، حضور داشته باشند. حرکت عظیم کاروان عاشورا در ۱۴۰۰ سال پیش به قدری تاثیرگذار بود که این حرکت، امروزه میان ادیان آسمانی با استقبال و نکوداشت خاصی در سراسر جهان برخوردار هست و این موضوع فقط به مرزهای ایران مرتبط نیست. محرم و صفر را خیلی از عرفا و بزرگان ادب و معرفت، جشنواره هنری از عشق و جهاد و فداکاری می‌دانند که در آثار فرهنگی و هنری ایرانیان از دیرباز تا کنون نیز منعکس شده است. برای همین، در ایام محرم و صفر که برای مسلمانان به خصوص شیعیان ایران، از ارج و ارزش خاصی برخوردار هست، مراسم هنری و ادبی و مذهبی گوناگونی چه برای پاسداشت حرکت امام حسین(ع) و چه در حوزه‌های مربوط به مسائل فرهنگی و دینی در سراسر کشور برگزار می‌شود. (نمایی از موزه محرم تبریز) پرتال کجارو در این گفتار‌، تلاش دارد تا برای مخاطبان عزیزی که فکر می‌کنند، گردش و تفریح و سفر را باید در این ایام فراموش کرد،‌ بسته پیشنهادی جالبی ارائه کند. البته در مطالب دیگری در ایام محرم و صفر، درباره آیین‌های عزاداری استان‌های مختلف کشور و برنامه‌های جالب آن‌ها نیز برای علاقمندان به گردشگری و آشنایی با آداب و رسوم فرهنگ‌های ایرانیان، مطالب متنوعی ارائه خواهیم کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در ایام محرم، اقتصاد کشور برای برخی از کالاها و خدمات، وضعیت پر رونقی می‌باشد و جشنواره‌ای از پوشاک و غذاها و آیین‌های خاص محرم و صفر، در اقتصاد ایران نیز تاثیر گذار هست به گونه‌ای ده‌ها میلیارد تومان گردش مالی کالا‌ها و خدماتی است که ایرانیان در این ماه هزینه می‌کنند.  اما نباید فراموش کرد که مراسم عزاداری محرم که به نوعی در رونق گردش و ارتباطات اجتماعی و فرهنگی اقوام ایران موثر هست، هر ساله، رنگ و بوی محصولات غیر ایرانی به خود می‌گیرد به گونه‌ای که از لباس و پوشاک تا طبل چینی، مغازه‌ها را پر می‌کند. رکود و انبار شدن محصولات اگرچه نقل هر محفلی است و نخستین دغدغه این روزهای فعالان اقتصادی و مسوولان به شمار می‌رود، اما بازار ١٠ روزه محرم هیچ بویی از رکود نبرده است. این شاید تنها ١٠ روزی باشد که ساز مخالف با اقتصاد را می‌زند. وقتی پای اعتقاد به میان می‌آید مردم دیگر نه به رکود توجهی دارند و نه تورم. چرخی در بازار این رونق را به خوبی نشان می‌دهد. شاید علاوه بر مراکز فرهنگی و هنری فعال در امر توسعه فرهنگ زیبای عاشورا و جشنواره‌های مرتبط آیینی، مرکزی باید در زمینه ارائه کالا و خدمات ۱۰۰ درصد ایرانی به علاقمندان برگزاری این آیین‌های مذهبی در کشور نیز راه اندازی شود.

در محرم و صفر نیز، بازدید از موزه‌ها را فراموش نکنید
اگر چه در این ایام، وقت شمار زیادی از هموطنان مان صرف برگزاری مراسم مذهبی در حسینیه‌ها و مساجد و حتی منازل می‌شود و جشنواره غذاهانی نذری، شهرهای کشور را با عطر خوش فداکاری و خیرات همراه می‌کند، اما نباید از مراکز فرهنگی و هنری دیگر کشور نیز غافل شد. باید توجه داشت که موزه ها، سینماها و مراکز فرهنگی و هنری کشورمان در این ایام با کاهش مراجعه کننده مواجه می‌شوند که برای اقتصاد آن‌ها مطلوب نیست و بهتر است به واسطه خلوت تر شدن این مراکز در ایام محرم و صفر، مراکز دانشگاهی و آموزشی کشور، دانش آموزان و دانشجویان داخلی و خارجی خود را برای بازدید از این مراکز هنری و فرهنگی و تاریخی کشور ترغیب کنند. برخی از نقاشان و عکاسان و فعالان هنرهای تجسمی و نمایشی کشور، برخی از فعالیت‌های هنری خود را در عرصه محرم و عاشوار، در نگارخانه‌های مربوط به کاخ موزه‌های کشور به نمایش می‌گذارند که بازدید از ان‌ها در این ایام، فرصت خوبی برای آشنایی با این افراد می‌باشد. برای آگاهی از برنامه‌های مذهبی و هنری موزه‌های شاخص کشور به پرتال آن‌ها بر اساس فهرست زیر مراجعه کنید.  
موزه ملی ایران
موزه‌های آستان قدس
موزه ارتباطات
موزه سکه بانک سپه
موزه آبگینه و سفالینه
کاخ موزه گلستان
کاخ موزه نیاوران
مجموعه فرهنگی هنری سعدآباد
موزه رضا عباسی
موزه هنرهای معاصر
موزه هنرهای دینی امام علی (ع)
موزه ملی قرآن کریم
گنجینه جواهرات ملی
موزه فرش ایران
عکسخانه شهر
موزه عبرت

پیشنهاداتی برای گالری گردی
گالری گردی در ایام پاییز، یکی از بهترین فعالیت‌های هست که شهروندان می‌توانند داشته باشند و این را نباید به خاطر ایام محرم و صفر تعطیل کرد. چرا که بسیاری از گالری‌های تهران و مراکز استان ها، برنامه‌های ویژه این ماه‌های عزیز را برای علاقمندان برگزار می‌کنند که نباید فراموش شود. گالری‌ها و مراکز هنری تهران با برپایی نمایشگاه‌هایی متنوع از هنرهای تجسمی، میزبان علاقه‌مندان به هنر در روزهای عزاداری ماه محرم هستند.  نمایشگاه «با چشم‌های کودکی» شامل مجموعه‌ای از آثار تصویرگری و طراحی گرافیک کتاب کودک در موزه گرافیک ایران برپاست. این نمایشگاه بازنمایی آثار برجسته‌ی تصویرگری و طراحی کتاب کودک در ١٠٠ سال گذشته و روایتگر سیر تحول و تطور طراحی کتاب کودک از ورود فناوری چاپ و عکاسی تا ظهور طراحی گرافیک در ایران است. علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن این نمایشگاه تا پایان دی‌ماه ۹۴ به موزه گرافیک ایران به نشانی بزرگراه شهید بابایی، خیابان استخر، بلوار استقلال، خیابان توحید شمالی، پارک پلیس مراجعه کنند.

نمایشگاه پوسترهای عاشورا
 کافه گالری فرهنگسرای نیاوران، از ۲۹ مهر تا ۲۶ آبان سال جاری در تهران،میزبان نمایشگاهی از پوسترهای عاشورایی می‌باشد. علاقمندان می‌توانند به فرهنگسرای نیاوران به نشانی اینترنتی www.fniavaran.ir/fa/home مراجعه کنند. (تصویر ایندگس سایت فرهنگسرای نیاوران تهران) البته برای اطلاع تکمیلی درباره برنامه‌های فرهنگی و هنری متنوع فرهنگسرای نیاوران در ایام محرم و صفر، پرتال این مجموعه فرهنگی شمال تهران می‌تواند کمک خوبی باشد. با توجه به فرارسیدن ایام عزاداری امام حسین(ع) ، فرهنگسرای نیاوران اخیرا در اطلاعیه‌ای، از شاعران صاحب نام کشور جهت حضور در ویژه برنامه شعر عاشورایی در نشست سه شنبه‌های شعر نیاوران دعوت به عمل آورده است. محمد سلمانی مسئول جلسات سه شنبه‌های شعر نیاوران اعلام کرده است که محوریت نشست این هفته سه شنبه‌های شعر نیاوران که روز 28 مهر برگزار می‌شود شعرهای عاشورایی است. در این جلسه محمد علی بهمنی، سیدضیاءالدین شفیعی، سعید بیابانکی، حمیدرضا شکارسری، غلامرضا طریقی ، امید صباغ نو، اصغر معاذی، جابر مهابادی همراه با جمعی دیگر از شاعران جوان کشور به شعر خوانی با موضوع آیینی خواهند پرداخت. گفتنی است نشست سه شنبه‌های شعر نیاوران هر هفته ساعت 16 در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود و حضور کلیه علاقمندان در این نشست آزاد است. 

خانه هنرمندان ایران
نمایشگاه نقاشی‌های عاشورایی عبدالحمید قدیریان با عنوان «آسمان حسین» از نقاشان انقلاب و دفاع مقدس و مدیر هنری فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» در نگارخانه «زمستان» خانه هنرمندان ایران افتتاح شده است. در این نمایشگاه ۱۴ اثر رنگ روغن با موضوعات عاشورایی ارائه شده‌اند. دیگر نمایشگاه خانه هنرمندان ایران که در گالری «میرمیران» افتتاح شده است، به مجموعه‌ای از پوسترهای حجت مجرد با عنوان «پوستر از صفر» اختصاص دارد. این نمایشگاه مروری بر پوسترهای حجت مجرد، طراح و عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران است. در این نمایشگاه ۳۵ پوستر با رویکردی به موضوعات فرهنگی، هنری و اجتماعی با نگاه (مینی‌مالیستی) مانند کمبود آب، اطلاع‌رسانی جریان‌های هنری، تئاتر، جنگ و صلح، آزادگان، گرافیک ایرانی، بزرگداشت بزرگان هنر و ورزش، تایپوگرافی اسماء‌الحسنی و محرم ارائه شده‌اند. علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن آثار این نمایشگاه‌ها هر روز از ساعت ۱۳ تا ۲۰ به نشانی خیابان آیت‌الله طالقانی، خیابان موسوی شمالی، باغ هنر، خانه هنرمندان ایران مراجعه کنند. پرتال اینترنتی خانه هنرمندان ایران در http://www.iranartists.org دسترس می‌باشد که آخرین و جدیدترین اطلاعات درباره فعالیت‌های فرهنگی  و هنری این مجموعه بالاخص در ماه محرم و صفر را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

موزه هنرهای زیبای سعدآباد
به‌مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری ماه محرم، نمایشگاهی از نقاشی‌های رنگ روغن با مضمون مذهبی و عاشورا از ۲۵ مهرماه در موزه‌ی هنرهای زیبا سعدآباد برپا شده است. در نمایشگاه «پرده‌های ماتم» ۱۹ پرده نقاشی قهوه‌خانه‌ای اثر نقاشان نامدار معاصر حسین قوللر آغاسی، محمد مدبر، امیرحسین قائم مقامی و میرزا مهدی نقاش شیرازی با تکنیک رنگ روغن روی بوم و با موضوع عاشورایی در طبقه‌ی همکف موزه‌ی هنرهای زیبا به‌نمایش گذاشته می‌شود. این نمایشگاه تا ۲۱ آذرماه برپاست و علاقه‌مندان به هنر نقاشی قهوه‌خانه‌ای می‌توانند در روزهای یادشده از ساعت ۹ تا ۱۷:۳۰ از این نمایشگاه در موزه‌ی هنرهای زیبا در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد دیدن کنند.

گالری سهراب
۴۰ اثر از آثار ناصر اویسی، هنرمند پیشکسوت نقاشی ایران، در نمایشگاهی با عنوان «نقاشی‌های شاعرانه» به نمایش گذاشته شده است. در نمایشگاه «نقاشی‌های شاعرانه» آثاری عرضه شده‌اند که بیشتر آن‌ها تا کنون دیده نشده و مستقیم از ناصر اویسی گرفته شده و به‌نمایش درآمده‌اند. این نمایشگاه از ۲۴ مهرماه به مدت دو هفته از ساعت 16 تا ۲۰ در گالری «سهراب» به نشانی خیابان خرمشهر، خیابان شهید عربعلی، کوچه سوم، ضلع جنوب غربی میدان سوم نیلوفر، پلاک ۵، واحد ۱ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

فرهنگسرای گلستان
نمایشگاه گروهی عکس ویژه ماه محرم در نگارخانه فرهنگسرای گلستان همزمان با آغاز این ماه برگزار شده است. در این نمایشگاه عکس‌های داوری‌شده‌ی ۱۵ هنرمند عکاس از میان ۱۴۸ نفر انتخاب شده‌اند تا نشانگر سوگواران حسینی و آیین‌های عزاداری در کشور با نگاهی هنری و از درون لنز دوربین‌ها باشند. نمایشگاه عکس ویژه محرم از ۲۳ مهرماه تا ۷ آبان‌ماه از ساعت ۹ تا ۱۸ در فرهنگسرای گلستان واقع در میدان هلال احمر، نگارخانه گلستان برای عموم علاقه‌مندان برپاست. این نمایشگاه به سرپرستی محمدجواد علمی‌نیا و با همکاری «خانه فیلم و هنر ایرانیان» برگزار می‌شود.

نگارخانه لاله
در آستانه‌ی فرارسیدن ماه محرم پایگاه عکس «چیلیک» نمایشگاهی گروهی از آثار عکاسان را با عنوان «عین عاشورا» برگزار کرده است. این نمایشگاه دربرگیرنده‌ی ۷۲ قطعه عکس از لحظه‌های ناب و روضه‌های تصویری است که با مشارکت بیش از ۶۰ عکاس از مضامین حماسی، عرفانی و عاطفی سوگواران حضرت امام حسین (ع) و یارانش در مناسبت‌هایی مانند تاسوعا، عاشورا و اربعین حسینی ثبت و ارائه شده‌اند. نمایشگاه گروهی عکس «عین عاشورا» از ۲۲ مهر تا ۲۰ آبان‌ماه، هر روز به‌جز ایام تعطیل از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۵ تا ۱۹ در نگارخانه «لاله» به نشانی ضلع شمالی بوستان لاله در خیابان فاطمی میزبان علاقه‌مندان است. همچنین بخش دوم این نمایشگاه که منتخبی از آثار برتر عکاسان استان‌های کشور است، از ۲۵ مهرماه در نگارخانه «مریم» به نشانی خیابان کریمخان زند، خیابان استاد نجات‌اللهی شمالی، بوستان حضرت مریم(س) برپا شده است.

گالری شهر کتاب فرشته
۱۶ هنرمند نقاش و مجسمه‌ساز آثار خود را در نمایشگاهی با عنوان «نشانِ بودن» به‌نمایش گذاشته‌اند. علیرضا آمدی، امیر آذر، مهروز بلادی، کیوان بیرانوند، علیرضا بی‌پروا، شکیبا پرورش، فائزه پورکمالی، مهسا خیرخواه، لیلا سبیانی، نیلوفر صالحی، حسن عزیزی، محسن فولادپور، امیر کبیرنژاد، هادی محبعلی، محمد مروستی و سمانه معیری هنرمندان شرکت‌کننده در این نمایشگاه هستند که آثارشان را با موضوع «بودن» به‌نمایش گذاشته‌اند. نمایشگاه «نشانِ بودن» از ۲۴ مهر تا ۱۲ آبان‌ماه از ۱۱ تا ۲۰ در نگارخانه شهر کتاب فرشته پذیرای هنردوستان است. به دلیل این که در ایام محرم و صفر، اقتصاد فعالان صنعت گردش و سفر و تفریح کاهش می‌یابد، علاقمندان به فعالیت‌های فرهنگی و هنری، در این ماه نیز باید در راستای حفظ شان و شئونات مذهبی این ماه ها، ترغیب افراد به انجام فعالیت‌های مربوط به تاریخ و میراث فرهنگی کشور را از دستور کار خارج نکنند. انتظار می‌رود رسانه‌های کشور به ویژه رسانه ملی نیز در جهت معرفی رویدادها و برنامه‌های فرهنگی و هنری تهران و مراکز استان‌ها که به مناسبت این ماه‌ها برگزار می‌شود، اطلاع رسانی شایان توجهی را ارائه کنند. نباید فراموش کرد که حرکت اباعبدالله (ع) در این حماسه تاریخی باشکوه، با سفر کاروان شام همراه بود که تاریخ را تحت تاثیر خود قرار داد و در این ایام نیز نباید از حرکت و فعالیت‌های فرهنگی و هنری دست کشید. سرویس خبری پرتال کجارو آماده گی دارد تا برنامه‌های فرهنگی و هنری مراکز دولتی و خصوصی کشور در ایام محرم و صفر، پوشش رسانه‌ای دهد و در اختیار طیف گسترده مخاطبان خود در سراسر کشور قرار بدهد.
-------------
تهیه شده در کجارو

1395 .14 مهر / نویسنده: سرویس هنر اسلامی/ محمدسعید اکبرزاده / نظر: 0 /

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |