خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

گذری کوتاه بر زندگی و آثار "رضا آشفته "منتقد کانون ملی تئاتر ایران

پدیدآورنده: سرویس هنر اسلامی/ داود دادور 1397 .7 بهمن

رضا آشفته متولد ١ آدر ماه سال ١٣٥٠ ساکن تهران، نوشتن را به طور جدی از سال ١٣٦٩ آغاز کرد. در ابتدا به فیلم و فیلم نامه نویسی علاقه مند شد و به همین خاطر سر از کلاس‌های داستان نویسی در آورد .

رضا آشفته متولد ١ آدر ماه سال ١٣٥٠ ساکن تهران: نوشتن را به طور جدی از سال ١٣٦٩ آغاز کرد .
در ابتدا به فیلم و فیلم نامه نویسی علاقه مند شد و به همین خاطر سر از کلاس های داستان نویسی در آورد .
اولین داستانش در سال ١٣٧١ در روزنامه اطلاعات چاپ شد و پس از آن داستان هایی را در توس، ری و ... منتشر کرد.

از سال ١٣٧٤ وارد دانشکده سینما تئاتر شد و ادبیات نمایشی خواند . در این سالها موفق به نگارش نمایش نامه های ماهی، پرتقال آبی، ته مانده لبخندی برای پاییز، یلداترین شب زرین تاج، پنجره ای به رنگ آبی، مارمولک، عصر آدمکش ها، ٢٥ + ١ روش خودکشی، به رنگ خون و ... شد که تعدادی از آنها را خود کارگردانی کرد .

او هم اینک هم به عنوان نمایش نامه نویس فعالیت دارد و امیدوار است که روزی آخرین آثارش تحت عنوان " وقتی خروس قوقولو قوقولو می کنه، قوقولو قوقولو می کنه "، " شاشیدن در بعداز ظهر داغ " ، " از اسب خبری نیست " ، " تردید در دایره سرخ "، " در"، " سگ من "، " اتاق زرد "، " بازی با کلمات "، " مسیح اجباری "، " سکوت در نوشگاه قهوه "، " بلندپرواز "، " شط خون "، هپروت یک مرد تنها در جاده مه آلود "،" بهتر است تو خودت باشی "، " ماهیگیرهای خندان پشت به غروب رودخانه "، " روی خط سرخ "،و ...در صحنه اجرا شوند .

او در ابتدا با تاثیر پذیری از بکت و یونسکو و پینتر متن های اولیه اش را در حال و هواهای ابزورد و اکسپرسیونیسم شکل می داد و در این راه پس از سال ٨٠ و با تکمیل و بازنویسی نمایش نامه از اسب خبری نیست به شکل دلخواه و مستقلی دست یافته که در تکامل آن همچنان قلم فرسایی می کند تا با نوآوری یک جریان تازه را در بدنه تئاتر وارد سازد .

انسان که بریده از داشته های ازلی خود است در پیمودن راه به سمت ابدیت با قهقهرایی غیر قابل جبران روبرو می شود .

این راه بار سنگینی از رنج و تنهایی را بر انسان معاصر تحمیل می سازد و تنها مفر و گریزگاه آن همانا در ندیدن دنیا و رسیدن به نقطه ای است که می تواند در کلمه هیچ اعتبار پیدا کند .

من هیچم
سترگی هستی
چشمانم را کور می کند
( دفتر شعر یک پنجشنبه بی تو )

نوشتن بیش از ده عنوان نمایش نامه رادیویی براساس افسانه های کهن ایران، ایتالیا و ایرلند و متن های طنز با اقتباس آزاد از آثار داستانی عزیز نسین از دیگر فعالیت های این نویسنده در سال ٧٩ و ٨٠ بوده است .

همچنین از سال ٧٠ به کار روزنامه نویسی مشغول شد و از سال ١٣٧٤ به عنوان یک روزنامه نگار و منتقد ادبی و هنری به طور حرفه ای در مطبوعات عمومی و مجلات تخصصی هنر و ادبیات به کار گرفته شد .

رضا آشفته از بدو فعالیت حرفه ایش با روزنامه های توس ( مشهد )، ری ( هفته نامه )، صبح خانواده، صبح امروز، آزاد ، همشهری، شرق، اعتماد ملی و سایت ایران تئاتر همکاری کرده است .

نقدهای تئاتری او را می توانید از سال ٨٠ در روزنامه های همشهری، شرق، اعتماد ملی، یاس نو، سایت ایران تئاتر، ایران، همبستگی و مجله های هنرهای نمایشی ، نمایش ، صحنه و پرونده تئاتر پیگیری کنید .

آشفته از سال ١٣٧٧ به هایکو و شعر دلبستگی پیدا کرد و حاصل مکاشفات خود را از سال ١٣٨٤ منتشر کرد .

از او در سال ١٣٨٦ کتاب شعر یک پنجشنبه بی تو منتشر شده است . از دیگر کتاب های شعر آماده چاپ این شاعر می توان به رقص نیستان ( هایکوهای ایرانی )، اکنون تو را زنجره می بینم ( هایکوهای کلاسیک _ متاثر از هایکوهای ژاپنی )، مرد ارتعاش و معجزه ( اشعار کوتاه )، من رویا می بینم ( اشعار کوتاه )، خم ابرویت نازک اندیش جانم ( منظومه ای تاریک از روشنای هستی )، هذیان بافه های یک شاعر گریخته از خود ( منظومه سیاوش و ترانه ) و نبودی در آبی خیالم پرواز کنی ( اشعار کوتاه ) اشاره کرد .

او در شعر به دنبال فتح شیوه های نوین است تا در دایره خلاقیت های هستی شناسانه مخاطب خود را با مکاشفات تازه ای از هستی رو در رو سازد./و

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد

1397 .7 بهمن / نویسنده: سرویس هنر اسلامی/ داود دادور / نظر: 0 /

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |