خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

گفتگو با یک از هنرمندان عرصه صنایع دستی

خانم حاج جسینی هنرمند صنایع دستی

پدیدآورنده: سرویس هنر اسلامی/ محمدسعید اکبرزاده 1396 .12 مهر

خانم اعظم حاج حسینی در زمینه هنرسنتی سرمه دوزی و رودوزی‌های سنتی فعالیت می‌کند. تا به حال با کانون‌ها و فرهنگسراها، سازمان تبلیغات، سازمان میراث فرهنگی و پایگاه‌های بسیج همکاری داشته و همچنین در خصوصی آموزش این هنر مشغول بوده است.

با سلام لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از چه سالی و در چه زمینه‌هایی فعالیت میکنید؟ و تولیدات شما هم اکنون چه محصولاتی را شامل می‌شود ؟
به نام خدا، اعظم حاج حسینی هستم. تقریبآ 26سال هست درزمینه هنرسنتی سرمه دوزی و رودوزی‌های سنتی فعالیت می‌کنم. تا به حال باکانون‌ها و فرهنگسراها، سازمان تبلیغات، سازمان میراث فرهنگی  وپایگاه های بسیج همکاری داشته ام پیش از آن درآموزشگاهی خصوصی مشغول آموزش این هنربوده‌ام. علت علاقه‌ام به این هنر خانواده‌ی هنرمند بود بزرگ شدم.

مراحل کار در زمینه هنری فعالیت شما (سرمه دوزی) از طرح اولیه تا دوخت سرمه روی پارچه و تولید اثر چگونه است؟ چه ابزار و وسایلی برای کار نیاز است؟
مراحل دوخت ابتدا پارچه وطرح مناسب سرمه دوزی ومهمتر اینکه چگونه طرح راروی پارچه منتقل کنیم ومکان ونورمناسب و وسایلی از قبیل سرمه در انواع مختلف مروارید سوزن مناسب نخ  و...

برای فعالیت هایتان آیا کارگاهی در اختیار دارید؟
 خیر فعلآ در منزل فعالیت دارم

تا به حال نمایشگاهی برگزار کرده اید؟ ارتباط مخاطبین با محصولات صنایع دستی چگونه است؟
درچندین نمایشگاه شرکت داشته ام. به دلیل اینکه برای هنرآنطورکه بایدتبلیغ نشده وارزش چندانی قائل نبوده اند چندانکه یک هنرمند توقع دارد مخاطبین ارتباط قابل توجهی ندارند.

از آنجا که  سایه سنگین حضور چینی ها بر اغلب تولیدات  داخلی ما سایه افکنده آیا در زمینه‌های صنایع دستی ایرانی هم آثار چینی وجود دارد؟
البته تولیدات کشورهای دیگر با قیمت ارزان‌تری در بازار موجود هست ولی به لطف خدا در زمینه هنرهای دستی هموطنان به تولیدات داخلی بیشتر اهمیت می‌دهند

به نظر شما به عنوان یک متخصص، یک محصول ممتاز سرمه دوزی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
ویژگی یک محصول سرمه دوزی جنس و رنگ امیزی پارچه و دوخت تمیز و محکم و هماهنگی طرح با پارچه.

حضور بانوان هنرمند در عرصه تولیدات صنایع سنتی ایرانی چگونه است؟ و چگونه میتوان از این امکان و ظریفت بیشتر استفاده کرد؟
برای تولیدصنایع و هنرهای دستی حمایت و پشتیبانی لازمه کار است و تبلیغ برای هنر.

غیر از زمینه فعالیتتان چه شغلی را دوست دارید تجربه کنید؟
من سالهاست در زمینه هنرهای دستی ازقبیل سرمه دوزی روبان دوزی و گلیم‌بافی و نقاشی روی پارچه فعالیت داشته‌ام و در همین زمینه به خواست خدای منان به کارم ادامه خواهم داد.

1396 .12 مهر / نویسنده: سرویس هنر اسلامی/ محمدسعید اکبرزاده / نظر: 0 /

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |