خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

مصاحبه با سید محسن امامیان؛ نویسنده اسلامی‎

1396 .3 مهر

آقای سید محسن امامیان دانش آموخته حوزه و همچنین هنر آموز مدرسه اسلامی هنر می‌باشد. داستان اربعین طوبی از آثار اخیر ایشان می‌باشد که بستری برای نگاه به تاریخ معاصر و روابط از هم ناگسستنی شیعیان و محبان اهل بیت علیهم السلام است.

سید محسن امامیان فرزند سید محمد /متولد 1359/تهران
سطح سه حوزوی،  مدرس فیلم نامه نویسی و نگارش خلاق /بیش از پنج دوره در مدرسه اسلامی هنر/ دفتر تبلیغات اسلامی و ...، مدیر هنری، مدیر آموزش خانه فیلم نامه نویسان، خوشنویسی / سطح عالی، مدرس طراحی / نقاشی و کاریکاتور دارای پنج سال سابقه تبلیغ، دارای چندین طرح و فیلمنامه، نویسنده و پژوهشگر مجموعه سریال و انیمیشن، دارای ده ها عنوان ترجمه، مقاله و نقد فیلم

ـ لطفا خود را معرفی کنید و بفرمایید فعالیت خود را در ابتدا در چه زمینه ای و از چه سالی شروع کردید و الان مشغول چه کاری هستید؟

سلام عرض می کنم. سید محسن امامیان هستم. دانش آموخته حوزه و همچنین هنر آموز مدرسه اسلامی هنر . فعالیت های هنری بنده از دوران کودکی شروع شد. معمولا زیاد نقاشی می کردم و مصرف وسایل طراحی و نقاشی من چندین برابر هم سن و سال های خودم بود. هم خودم و هم خانواده متوجه تفاوت توانایی هنری من و دیگران شده بودیم و در حد امکانات محلی سعی در ارتقاء آن داشتیم. در مدرسه هم معلمهای هنر خیلی کمک کردند و من در سال اول راهنمایی متوجه شدم که در خوشنویسی هم می توانم موفق باشم. شاید کمتر از شش ماه مقدمات خوشنویسی با قلم نی را یاد گرفتم و خیلی سریع توانستم مدرک خوشنویسی را بگیرم .البته برای مدارج بالا خوشنویسی اقدام نکردم اما تمرین دارم و حتی یک نوع خط ابداع کرده ام. شاید دلیل به حاشیه رفتن خوشنویسی و طراحی در حوزه کاری من، تمرکز بیشتر روی سینما خصوصا فیلمنامه نویسی بود که از سال 84 بصورت جدی ورود کردم.

ـ در باره داستان اربعین طوبی برای مخاطبینی که این اثر را نخوانده اند کمی توضیح ؟ و اینکه چگونه سوژه ی این داستان به ذهنتان رسید؟

اربعین طوبی حاصل ملاقات من با خانواده ای ایرانی عراقی در اولین سفرم به عراق و حضور در همایش اربعین بود. مردم عراق از زمان نمرود تا امروز زندگی پر فراز و فرودی داشته اند و حکام مختلفی که عموما فاجر بودند بر آنها مستولی بودند . لذا زندگی آنها به شدت دراماتیک است. این خانواده هم ماجرای جالبی برای گفتن داشتند. طوبی یک زند ایرانی است که در نوجوانی به عقد تاجری عراقی در می آید و از همان ابتدا وارد چالش های عمیقی در زندگی می شود که رفته رفته از او یک انسان آب دیده و قوی می سازد. زندگی طوبی بستری برای نگاه به تاریخ معاصر ما از کودتای 28 مرداد 1332 تا امروز و روابط از هم ناگسستنی شیعیان و محبان اهل بیت علیهم السلام است.

 ـ فرهنگ اسلامی چه تاثیر در آثار نگارشی شما داشته است؟  

در آثار هر نویسنده و هر هنرمندی تاثیرات زیستی او دیده خواهد شد. آدم ها تحت تاثیر محیط اطرافشان هستند. می شود از این تاثیرات فاصله گرفت اما با تصنع تا کی می شود ادامه داد. نوشته های من هم ناشی از باورها و عقاید و روحیات من دارد.

ـ برای نوشتن الگوی ادبی مشخصی را مد نظر دارید ؟

بعد از اینکه ایده برایم نهایی شد. یک ساختار اولیه می چینم. یکی از الگوهایی که بسیار کمک می کند و جهت می دهد ساختار سفر قهرمان است. این ساختار کمک می کند تا مراحل را از قبل بدانم. اما موقع نگارش بیشتر از ذهن سیال و نگارش آنی و خودکار استفاده می کنم. باور دارم که قلم شعور دارد و اگر او را رها کنم خودش راه خودش را پیدا می کند .

ـ بهترین روش برای نگارش فیلم نامه یا داستان چیست ؟ تحصیلات چقدر اهمیت دارد ؟

نویسنده فیلمنامه می بایست مقدمات آن فن را بداند. این با یک دوره چند ترمه و مطالعه چند کتاب حل می شود اما مرحله جدی تر تمرین است. صرف کلاس رفتن و استاد دیدن ثمر چندانی ندارد مادامی که تمرین های مناسب و گاه طاقت فرسا صورت نگیرد. در مسیر تمرین ، باید تجربه کردن هم شروع شود و هنرمند سعی در تولید اثر کند. همانطور که دیکته نانوشته غلط ندارد ، نویسنده هم تا بصورت جدی ننویسد اشکالات کارش دستش نمی آید.

ـ آیا نقد فیلم یا نقد ادبی به فیلم ساز یا نویسنده برای فعالیت در زمینه کاریش کمک می‌کند؟

مسلما نقدی که به دور از حاشیه باشد و شرایط تولید یک اثر را درک کرده باشد می تواند در رشد آثار آتی مولف موثر باشد. آنچه بعضی از اهالی فن را از نقد دور می کند نوشته ها یا اظهار نظرهایی ناشی از مقایسه های بی جا و یا بدون توجه به شرایط و امکانات تحت اختیار هنر مند است. عموما هنرمندان با نقدهایی کنار می آیند که ناقد را از خودشان افضل تر بدانند و چون هنرمند خالق اثرش است بنابراین آن را مانند یک فرزند دوست دارد و هر عیب و ایرادی را از عوام نمی پذیرد.

ـ در مورد فیلم نامه هایی که نوشته اید کمی توضیح دهید و اینکه ایده و شخصیت‌های فیلم نامه چگونه برای شما ساخته میشوند؟ آیا زاده ذهن خلاق هستند یا به شکل مستند با آنها برخورد داشته‌اید ؟ و از زمان پیدا کردن سوژه تا هنگام نوشتن فیلم نامه چه مراحلی را طی می کنید؟

عمده فیلمنامه های من در حوزه انیمیشن بوده و لذا کار گروهی ، طوفان فکری و تمرین های خلاقانه در شکل گیری ایده و طراحی کاراکتر موثر است.

ـ از میان هنرمندان هم صنفی‌تان آثار چه کسانی را بسیار دوست دارید؟

به شخصه طرفدار رضا امیر خانی هستم و هر سال منتظر کتاب جدید او هستم ولی متاسفانه چند سالی هست که از آن محروم شده ایم.

ـ در مورد زمینه های هنری دیگری که فعالیت دارید برایمان بگویید؟ نقاشی و خوشنویسی، آیا تا به حال آنها را ارائه کرده‌اید یا فعالیت هایی شخصی به شمار می آیند؟

با توجه به تمرکزم در ادبیات نمایشی  و ادبیات داستانی دیگر هنرها را در حاشیه قرار داده ام. مدتی است در عرصه مدیریت سینما ورود کر ده ام و کارهای اجرایی هم باعث شده کمتر فرصت و فراغت فعالیت هنری داشته باشم . اما  تجربه کارهای اجرایی فضای روشن تری را از تولید اثر و نیاز مخاطب برایم به تصویر کشانده که امیدوارم در آینده نزدیک بتوانم در آثار خودم و دیگران آنها را بروز بدهم.

ـ غیر از زمینه فعالیتتان چه شغلی را دوست دارید تجربه کنید؟

معلمی را دوست دارم و مدتی هم معلم هنر بوده‌ام اما کار بسیار طاقت فرسایی است .

ـ پروژه بعدیتان چیست ؟

مشغول نگارش یک رمان هستم که فضایی فانتزی دارد اما  در بستر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس رخ می دهد. این وسط پیشنهاداتی برای فیلمنامه و سریال هم می آیند و می روند .

1396 .3 مهر / نویسنده: / نظر: 0 /

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |