خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره هنر مقاومت + جزئیات

پدیدآورنده: سرویس هنر اسلامی / داود دادور - به نقل از: خبرگزرای برنا 1399 .3 آذر

مدیر روابط عمومی ششمین جشنواره جهانی هنر مقاومت، گفت: به دلیل شرایط ویژه کرونا در کشور مهلت ارسال آثار به جشنواره جهانی هنر مقاومت تا اواسط دی‌ماه تمدید شد.

مهدی علی بخشی مدیر روابط عمومی جشنواره جهانی هنر مقاومت با اشاره به تعویق مهلت دریافت آثار درجشنواره به دلیل گستردگی روز افزون ویروس کرونا در گفتگو با سایت جشنواره گفت: با توجه به بروز مشکلات فراوان که به سبب شیوع ویروس منحوس کرونا گریبان جهان را گرفته است و همچنین دشواری در تولید آثار هنری و بنا به درخواست جمعی از هنرمندان حوزه تجسمی و موافقت مسعود نجابتی دبیر کل جشنواره مهلت ارسال آثار برای ششمین جشنواره جهانی هنر مقاومت تا 15 دی‌ماه سال جاری تمدید خواهد شد.

این مدیر جشنواره جهانی هنر مقاومت همچنین در خصوص میزان استقبال هنرمندان از این دوره نیز گفت: دوره ششم علی‌رغم محدودیت‌هایی ازجمله تعطیلی مراکز دانشگاهی  وعدم برگزاری کارگاه‌های آموزشی که یکی از ارکان مهم جشنواره طی ادوار سابق بوده‌است ولی خوشبختانه تا کنون تعداد قابل توجهی اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده و این تمدید زمان ارسال آثار بنا به درخواست متعدد هنرمندان بوده و پیش‌بینی ما حاکی از استقبال قابل توجه هنرمندان در این دوره است.

علی بخشی هم‌چنین با تأکید بر رعایت قوانین صادر شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ششمین دوره جشنواره از هنرمندان و علاقه‌مندان برای شرکت در ششمین جشنواره جهانی هنر مقاومت خواست تا به دلیل رعایت پروتکل‌ها و حفظ سلامت جامعه هنری کشور با مراجعه به سایت هنر مقاومت به نشانی resistart.ir نسبت به ثبت‌نام در جشنواره اقدام و آثار خود را از طریق فضای مجازی به دبیرخانه ارسال نمایند.

جزئیات ششمین جشنواره هنر مقاومت در نشست رسانه ای ششمین جشنواره هنرمقاومت باحضور دبیرکل و دبیر اجرایی این جشنواره تشریح شد
استکبارستیزی، دغدغه همیشگی جشنواره هنر مقاومت است
به گزارش ستاد ارتباطات و روابط عمومی ششمین جشنواره هنرمقاومت درنشستی که صبح امروز و در محل معراج شهدای تهران و درجوارشهیدان گمنام باحضور مسعود نجابتی دبیرکل و محمد حبیبی دبیراجرایی جشنواره و مهدی علی بخشی مدیرروابط عمومی جشنواره برگزار شد، مهمترین اهداف جشنواره و رویکردهای جدید این جشنواره تبیین و تشریح شد.
در ابتدای این نشست رسانه ای مسعود نجابتی گفت:در ششمین جشنواره هنر مقاومت شاهد حضور پیشکسوتان و جوانان در ترکیب شورای سیاست گذاری ، داوری و دبیری هستیم و موضوعات این جشنواره مثل استکبارستیزی و حمایت از مظلوم نیز که از دوره نخست این جشنواره جزو موضوعات این جشنواره بوده اند در این دوره نیز موضوعیت دارند.امسال علاوه بر موضوعیت شهادت ابرمرد مقاومت سردار سلیمانی و ابومهدی که در واقع یک حادثه با ابعاد بین المللی بود دو موضوع کمک مومنانه و مدافعان سلامت نیز به موضوعات جشنواره اضافه گردید.
مدیر کانون هنر شیعی افزود:یکی از موضوعات همیشگی جشنواره هنر مقاومت موضوع رژیم صهیونیستی است که تاکنون با نگاه های مختلفی به آن پرداخته شده است اما در این دوره سعی داریم به این موضوع بپردازیم که داعیه داران دموکراسی در غرب چرا این نسخه را برای رژیم غاصب صهیونیستی تجویز نمی کنند و چرا با برگزاری رفراندوم ملی در فلسطین و تعیین نوع حکومت از جانب صاحبان اصلی آن سرزمین، مخالفند؟
نجابتی همچنین عنوان کرد:امسال شهار بخش ویژه رژیم صهیونیستی “مقاومت تا رفراندوم”: و شعار بخش آمریکا نیز “زاویه افول امریکا” می باشد.علاوه بر این موضوعات ما در بخش داخلی هم بحث مدافعان سلامت را به طور ویژه در دستور کار داریم.ما در این دوره بر خلاف دوره گذشته سعی داریم که به موضوع نقاشی کلاسیک بپردازیم.ما در این دوره مجددا بخش مجسمه سازی و حجم سازی را در جشنواره خواهیم داشت.
یک نکته مهم هم این است که ما امسال در همه بخش ها موشن گرافی را خواهیم داشت ولی به صورت مستقل نیست اما هنرمندان می توانند در همه بخش ها آثار خود را به صورت موشن گرافی به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
نجابتی در خصوص نحوه اهدای جوایز نیست گفت:باتوجه به شرایط اقتصادی کشور و لزوم عمل کردن به شعاراقتصاد مقاومتی و توجه به تولیدات داخلی و نیز باهدف جلوگیری از خروج ارز از کشورو حمایت از کالاهای ایرانی در صدد هستیم که جوایز بخش های بین المللی جشنواره را به صورت ریالی و با تولیدات و صنایع دستی هنری ایرانی منحصر به فرد جایگزین نمائیم.
بخش های کارتون،تایپوگرافی،پوستر و پرچم و کتیبه جشنواره به صورت بین المللی و بخش های عکاسی و نقاشی به صورت داخلی برگزار می شود.
وی همچنین افزود:ما در بخش جذب و افزایش مخاطبان خود به دنبال این هستیم که آثارتولیدی جشنواره در وهله اول دیده شود و برای فضای مجازی و شبکه های اجتماعی تمهیدات خوبی اندیشیده شده است.البته امیدوارم که با همکاری صداوسیما و شبکه های تلویزیونی بتوانیم طرحی نو در این خصوص دراندازیم.
این استاد دانشگاه همچنین در خصوص زمان بندی جشنواره ششم عنوان کرد: هنرمندان تا 15 آذر ماه مهلت دارند تا در پایگاه رسمی جشنواره ثبت نام کنند و آثار خود را ثبت و کد رهگیری دریافت نمایند.داوری آثار در دی ماه و اعلام نتایج نهایی نیز در بهمن ماه انجام خواهد شد.
در ادامه محمد حبیبی مدیرانجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس و دبیر اجرایی این جشنواره طی سخنانی گفت: استاد غلامعلی طاهری دبیر بخش نقاشی دیواری و نقاشی جشنواره است و موضوعات بخش نقاشی دیواری ، مشارکت مردمی، وحدت ملی و اتحاد ، و موضوع نقاشی کلاسیک هم دفاع و مقاومت است. استاد طاهر شیخ الحکمایی دبیری رشته مجسمه سازی با موضوع دفاع مقدس و مقاومت را برعهده دارد.
دبیر رشته کارتون سید مسعود شجاعی طباطبایی و موضوع این بخش هم افول آمریکاست.
در بخش عکس، حسن قائدی به عنوان دبیر، آثار را در دو موضوع مدافعان سلامت و کمک‌های مومنانه هدایت می کند و دبیر بخش تصویرسازی هم استاد محمدرضا دوست محمدی می باشند که موضوع این بخش هم داستان‌های کوتاه مقاومت و زندگی و سیره شهدای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی است.
وی افزود: دبیری بخش پوستر با موضوع تحقق عدالت و سردار سلیمانی، مقاومت ملی و جهانی در برابر کرونا را استاد محمدرضا میری برعهده دارد و دبیر بخش کتیبه هم علی حیاتی است. این بخش در قالب پرچم‌های بزرگ شهری با موضوع شهید بدون مرز و کتیبه کوچک یادمانی با موضوع «منتقمت خواهیم بود» و کتیبه روایت «فتح نصر من الله و فتح القریب» برگزار می شود. دبیر قسمت تایپوگرافی سید مهدی حسینی و موضوع آن هم راه حل اساسی فلسطین و همه پرسی فلسطین است.
صابر شیخ رضایی هم دبیر فضای مجازی هنر مقاومت خواهد بود.
دبیر اجرایی این رویداد در پاسخ به سوالی در خصوص برپایی نمایشگاه آثار هنر مقاومت گفت: قطعا تلاش خواهیم کرد نمایشگاه فیزیکی برای آثار جشنواره هنر مقاومت داشته باشیم؛ البته شرایط و زمان آن مشخص نیست.

ششمین جشنواره جهانی هنر مقاومت با دبیری مسعود نجابتی و در هشت بخش «نقاشی»، «کارتون»، «حجم»، «عکس»، «پرچم و کتیبه»، «تایپوگرافی»، «تصویرسازی» و «پوستر» توسط انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدسِ بنیاد فرهنگی روایت فتح، بهمن‌ماه سال جاری در تهران برگزار خواهد شد.

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |