خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها
در دیدار مدیران سایت "هنر اسلامی"؛

علی معلم دامغانی: تشیع، پایان تاریخ را اعلام کرد

در آستانه دهه امامت و غدیر و افتتاح رسمی سایت هنر اسلامی، مدیران این سایت با رییس فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کردند.

مدیران سایت هنر اسلامی (از سایت های وابسته به پورتال بزرگ اهل بیت علیهم السلام) در آستانه دهه امامت و غدیر و افتتاح رسمی این سایت، با رییس فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کردند.

«استاد محمدعلی معلم دامغانی» در این دیدار با اشاره به شالوده های تفکر شیعی گفت: "تشیع مدعی ادعای شگرف سعادت دو دنیا برای جهانیان است و با این ادعا پایان عالم را اعلام می کند".

وی تأکید کرد: "پایانی که شیعه برای تاریخ اعلام می کند فرجام بدی نیست؛ بلکه پایان همه کشش ها، کوشش ها، یافته ها و داشته ها، آن بی نهایتی است که بشر در آرزوی رسیدن به آن است".

معلم دامغانی در توضیح این مطلب، به دستاورد بزرگ پیامبر اکرم(ص) برای جهانیان پرداخت و گفت: "رسول اکرم(ص) نه پیامبر اسلام، که شاهدی حقیقی نسبت به تمامی ادیان بود، حتی نسبت به ادیانی مانند بودیسم و ادیان خاور دور. اگر او نمی آمد دلیلی بر صحت و حقیقت هیچکدام از ادیان امروز وجود نداشت. اگر محمد(ص) نبود و اگر قرآن نبود هیچیک از این دین‏ها وجود نداشتند؛ بلکه دین او بود که ادیان دیگر را از گوشه انزوا بیرون آورد و پیام خدا را در اختیار همه گذاشت".

وی افزود: "او از همه بالاتر بود و تنها مؤسس یک دین نبود. او نگفت که من مؤسس اسلام هستم؛ بلکه گفت من احیاگر اسلام هستم که دین حنیف ابراهیم است".

رییس فرهنگستان هنر در دیدار با هنرمندان سایت هنر اسلامی به اقدامات موهن غرب به نام هنر علیه پیامبر اکرم(ص) هم اشاره کرد و گفت: "دشمنان بر ضد او فیلم می سازند و هزار جور نسبت ناروا به او می دهند؛ اما نمی توانند انکارش کنند زیرا او شاهدی بر حقایق همه ادیان است".

این متفکر اسلامی ادامه داد: "پیامبر اکرم(ص) از جهت عرفانی و معنوی هم حرفی زد که هیچ بشری در عالم، حرفی به این بزرگی نزده است؛  وآن هم این است که: «ما عرفناک حق معرفتک». این حرف را اگر بخواهیم ساده ی ساده بکنیم یعنی اینکه یک نفر در عین استغراق، در واقع دچار استسقاء هم هست؛ یعنی یک مستغرق مستسقی که غرق تمام دریاهای عالم است ولی از عطش فریاد می زند و پیوسته معرفت بیشتر می طلبد".

وی به رگه های این تمثیل در اندیشه های عرفانی مکاتب مختلف هم پرداخت و گفت: "ادیان و فلاسفه گفته اند که اگر زندگی از آب باشد پس به طرف شیب حرکت می کند؛ مانند همه رودخانه ها و همه جویبارها که به طرف این شیب در حرکت هستند. اگر گوشمان را به دیوار تاریخ بگذاریم می توانیم صدای آن دریای عظیم را بشنویم که زندگی به سوی آن در حرکت بوده است. و این پیامبر(ص) بود که بزرگ‏ترین شیب جهان را برای جهانیان ایجاد کرد. آن موجود مستغرق و مستسقی ـ که غرق آب است ولی از همه تشنه تر است ـ همان دریای بزرگ و محیطی است که همه جویبارها و رودخانه ها به جانب آن حرکت می کنند. این شیب در تاریخ بشر ایجاد شده است و این دست کسی نیست و کسی نمی تواند جلوی این ماجرا را بگیرد و هر قدر که فعالیت کنند و فیلم بسازند فایده ای ندارد. آنها بارها و بارها، و سالها و

هم اکنون در شؤونات مختلف ـ مثل فقه، فلسفه و مسائل گوناگون معارفی ـ کار تبلیغی انجام می شود. یک بخش مهم هم برای این کار، همین هنرهای شیعی است

سالها این کارها تجربه کرده اند و نتیجه ای نگرفته اند؛ زیرا حقیقت تمام جهات علمی و فکری و فلسفی، همه در جهت رسیدن و پیوستن به آن دریاست".

استاد معلم دامغانی سپس به اهمیت کارهای فرهنگی برای روشن شدن حقیقت پیامبر(ص) واهل بیت(ع) هم اشاره کرد و تصریح نمود: "آنان وقتی از این کارهای خود طرفی نبندند چاره ای ندارند که اقدام به رویارویی کنند و بجنگند؛ ولی این جنگ نه در میدان نبرد، که پشت میزها اتفاق خواهد افتاد و ابزار آن نیز هنر و کارهای فرهنگی است. یعنی در این جنگ، هیچکس در واقع روبروی کس دیگری نخواهد ایستاد؛ بلکه در آن ـ آنچنان که یهودیان انجام داده و می دهند ـ حقیقت را تحریف نموده و به مردم جهان ارائه می دهند".

این شاعر پرآوازه آیینی به ظرفیت بزرگ مکتب اهل بیت(ع) برای پیروزی در این مصاف هم پرداخت و گفت: "اگر گروهی بخواهد از هنر و فرهنگ در این جنگ استفاده کند باید اندیشه خیلی خیلی بزرگی داشته باشد. در آخرالزمان، جهان بسیاری از نعمت های خود را آشکار می کند و یکی از آنها هم همین ابزار هنری و فرهنگی است؛ اما پر کردن چنین ظرفیت بزرگی، تنها از عهده یک دین بزرگ برمی آید که همه ادیان و مذاهب را در خود جمع می زند و بعد صادر می کند و بعد تبدیل می کند به همان فرمول بزرگ که مثل آفتاب در چشم همه می درخشد. پس استفاده از این ابزار برای پر کردن آن ظرفیت، وظیفه ای است که بر دوش ماست".

رییس فرهنگستان هنر ایران سپس با تأکید بر اینکه ایجاد سایت هنر اسلامی، مژده یک اتفاق بزرگ است به اهمیت اینگونه فعالیت ها هم اشاره کرد و اظهار داشت: "هم اکنون در شؤونات مختلف ـ مثل فقه، فلسفه و مسائل گوناگون معارفی ـ کار تبلیغی انجام می شود. یک بخش مهم هم برای این کار، همین هنرهای شیعی است".

معلم دامغانی سپس ظرفیت های عظیم مکتب اهل بیت(ع) را برشمرد و گفت: "فرهنگ شیعه بسیار گسترده و فراگیر است و همچون دریای محیطی است که همه چیز را بر می گیرد. در واقع مدینه فاضله ای که بشر از ابتدای روزگار پیرامونش سخن گفته و در پی دست یافتن به آن بوده، همان مدینه ای است که شیعه مدعی آن است؛ یعنی مدینه ای که ولائی اداره خواهد شد".

وی اضافه کرد: "آن دنیای مهربانی و دنیای عهدهای درست که «حافظ» در دیوانش جستجو می کند، و آنچه «مولانا» و حکمیان دیگر در پی آن بوده اند و از آن خبر داده اند، همان مدینه فاضله ای است که تشیع آن را ترسیم کرده است و این، همان فرجام خوش تاریخ است که در مدائن فاضله فیلسوفان و حتی در ادیان دیگر تا حدودی آمده است".

در ابتدای این دیدار آقایان «مهدی نقوی» سردبیر و «علیرضا لبش» دبیر تحریریه سایت هنر اسلامی، گزارشی از فعالیت های این سایت ارائه کردند.

شایان ذکر است سایت هنر اسلامی پس از یک سال فعالیت آزمایشی، در دهه امامت و غدیر امسال رسماً افتتاح خواهد گردید و در رشته های "شعر و ادبيات"، "معماری"، "خوشنویسی"، "نقاشی و نگارگری"، "تعزیه و هنرهای نمایشی"، "سینما و تلویزیون"، "صنایع دستی" و "هنر مدرن" به تولید محتوای اسلامی و شیعی خواهد پرداخت.

نظر: 0 /

عدم نمایش نظرات

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |