خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

آشنایی با یکی از مجموعه‌های فعال در زمینه صنایع دستی

گفتگو با آقای مجید حاتمی سرپرست صنایع دستی سوشیان

پدیدآورنده: سرویس هنر اسلامی/ محمدسعید اکبرزاده 1396 .25 مرداد

صنایع دستی سوشیان با سرپرستی مجید حاتمی با حدود پانزده سال سابقه کار در رشته‌های هنری صنایع دستی در حدود یک سال است که در شهر قم فعالیت می‌کند و محصولات خود را به بازار صنایع دستی ارائه می‌دهد.

صنایع دستی سوشیان با سرپرستی مجید حاتمی با حدود پانزده سال سابقه کار در رشته های هنری صنایع دستی در حدود یک سال است که در شهر قم فعالیت میکند و محصولات خود را به بازار صنایع دستی ارائه میدهد . این مجموعه در اغلب زمینه های صنایع دستی اصفهان از جمله قلم زنی ، مینا کاری ، نقاشی ، خاتم کاری ، سفره قلم کار و چرم تولید و ارائه محصول می‌کند.
هنرمند مجید حاتمی سرپرست این مجموعه به شکل تخصصی در زمینه قلم زنی و مینا کاری فعالیت می‌کند.
قلم‌زنی عبارت است از تزیین و کندن نقوش بر روی اشیای فلزی به ویژه مس ، طلا ، نقره و برنج و یا به عبارت دیگر ایجاد خطوط و نقوش به وسیله قلم با ضربه چکش و بر روی اجسام فلزی. قلم‌زنی یکی از رشته‌های هنرهای سنتی ایران است که در دسته‌بندی، در رده هنرهای صناعی و در گروه فلزکاری قرار دارد.
گفتگویی که با آقای مجید حاتمی پیرامون فعالیتشان در زمینه صنایع دستی انجام شده است:

لطفا درمورد حرفه ی قلم زنی برای مخاطبان ما توضیح مختصری بدهید .
به نام خدا در قلم زنی کار روی ظروف فلزی مثل مس ، نقره ، برنج و آهن انجام میشود ولی اغلب کار روی برنج ، نقره و مس هست . در ایران دو سبک اصلی مطرح است ، سبک تبریز و سبک اصفهان . در سبک تبریز برای حرکت قلم و انجام قلمزنی از فشار مچ دست استفاده می‌شود ولی در سبک اصفهان از ضربات چکش. به همین دلیل قلم تبریز صاف و کم عمق است ولی قلم اصفهان عمیق‌تر می‌باشد. قلم زنی در اصفهان خودش در دو سبک میباشد قلم ریز و فلم زنی برجسته . قلم زنی برجسته دارای برجستگی‌های عمیقتری است و قلم زنی ریز برجستگی های کم عمق تر . در مجموع در پروسه تولید یک محصول ابتدا ساخت ظروف است که توسط خم کار انجام میشود سپس کار به دست قلم زن میرسد و قلم زن کار خود را با قیر گذاشتن شروع میکند و طرح را روی ظروف پیاده میکند سپس کار به دست جُنده کار میرسد که کارهایی مثل صاف کردن و بقیه کار ها که مربوط به قلم زنی است انجام میدهد .

تا به حال نمایشگاهی برگزار کردید یا صرفن برای عرضه به بازار محصولاتتان را تولید می‌کنید .
بله هم به شکل نمایشگاهی و هم فروشگاهی فعالیت میکنیم و شکل دیگر هدایای تبلیغاتی هستند که محصولاتمان را به این شکل نیز ارائه میدهیم در کل تیم ما در اغلب مباحثی که میشود از صنایع دستی استفاده کرد و محصول را ارائه کرد کار میکند .

مواد اولیه برای شروع کار و تولید اثر از کجا تهیه می‌شوند؟
کارخانه های مس فروشی و همکارانی هستند که این ظروف را میسازند ، در مجموع تهیه ظروف و مواد اولیه در این حرفه پر هزینه هستند و برای شروع کار نیاز به بودجه ی اولیه مشهود است .

پیشنهادی دارید برای معرفی هرچه بیشتر این هنر که هنر بومی ما محسوب می‌شود و ریشه در فرهنگ ما دارد؟
به نظرم من باید اون حمایت هایی که نیاز است مسولین از هنرمندان فعال در این زمینه ها داشته باشند هرچه سریعتر صورت بگیرد ما نهایت تلاشمان را میکنیم ولی نیاز به حمایت همیشه مشهود است .

در این شرایط بیشتر به چه نوع حمایتی احتیاج دارید؟
ما الان در این شرایط بیشتر به حمایت مالی احتیاج داریم تا حمایت های دیگر ، اگر تسهیلاتی در اختیار ما قرار بگیرد تیم ما میتواند برای چندین نفر محیط آموزشی ایجاد کند که در ادامه به اشتغال و کارآفرینی می انجامد. من درگذشته حدود هفده نفر هنرجو تحت آموزش و کار در اختیار داشتم اما متاسفانه به دلیل نداشتن بودجه مجبور شدم ادامه فعالیتم با آنهارا را متوقف کنم و در حال حاضر جزو تولیدی‌های از کار افتاده به حساب می‌آیم .

1396 .25 مرداد / نویسنده: سرویس هنر اسلامی/ محمدسعید اکبرزاده / نظر: 0 /

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |