خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

صنایع دستی در رامسر

پدیدآورنده: سرویس هنر اسلامی/ داود دادور 1398 .21 اردیبهشت

در شهر رامسر و روستاهای اطراف آن صنایع دستی و خانگی رواج دارد و شاید بتوان علت آن را در طبیعت بسیار غنی منطقه جستجو کرد که مواد اولیه لازم برای تولیدات صنایع دستی را فراهم می‌کند.

بافت چادر شب (لاوند) و نمد مالی و ساخت برخی وسائل تزئینی دیگر با چوب ضمن اینکه به اقتصاد خانواده ها به ویژه خانواده های روستایی کمک شایانی می کند چه بسا تنها راه درآمد برخی خانواده ها را نیز تشکیل می دهد . از طرف دیگر وجود این صنایع در ایجاد جاذبه های توریستی نیز نقش مهمی بر عهده دارد به گونه ای که هر خانواده ای که برای سیر و سیاحت و گردش به این سرزمین مسافرت می کند حتما برخی از این صنایع دستی را برای خود و آشنایان به رسم یادبود و ارمغان سفر همراه خواهد برد . محصولات این صنایع با دوام در عین حال ارزان قیمت و زیبا بوده و متناسب با سلیقه هر فرد و بویژه بانوی ایرانی است.

بافت چادر شب به دلیل زحمت فراوان و گرانی مواد اولیه و آمدن پارچه های رنگارنگ و ارزان و رفاه طلبی زنان و علی رغم کوشش زنان روستایی و آن هم تعداد بسیار اندک ، این هنر محلی اندک اندک روبه فراموشی می رود؛ هنری که ریشه در فرهنگ و آداب و رسوم این سرزمین داشته و هنوز هم به هنگام حمل جهیزیه عروس خانمها زینت بخش جهیزیه شان می باشد.

از جمله صنایع دستی دیگری که ریشه در سنت و فرهنگ این مردم دارد نمدبافی می باشد . این صنعت نیز همانند چادرشب باقی مانده سنت گذشته این سرزمین است. نمدها که صددرصد از پشم ساخته شده اند به شکل بیضی ، گرد و مستطیل بنا به سلیقه مشتری و یا استادکار ساخته می شوند. نمدهای قدیمی به علت مشت و مال زیاد از دوام بیشتری برخوردار بودند در حالی که نمدهای امروزی را با در نظر گرفتن مسائل مادی ، هزینه نیروی کار و وقت درست می کنند.

با گسترش توریسم در شهرستان رامسر به خصوص در دهه اخیر صنایع دستی این شهر نیز تحرک خاصی به خود گرفته است. ساخت وسائل تزئینی با چوب از جمله هنرهایی می باشد که در این دهه بیش از همه مورد توجه قرار گرفته است. ساخت انواع گلدانهای چوبی ، جای قاشق و چنگال ، آویز ، آباژور و نمونه های دیگر که در این شهر تولید می شود نیز در این مجموعه جا دارند.حتی به تازگی کارگاههای سبدبافی مولوار نیز بنا به تقاضای توریست ها در سطح شهر دایر شده است.

از صنایع دستی دیگر رامسر که در سطح بسیار محدود فعالیت دارد بافتن نوعی پارچه محلی بسیار محکم به نام قدک می باشد.لازم به تذکر است با کاوشهای انجام شده در منطقه جواهرده و اشکورات کاسه ها و سفالهای کشف شده از زیر خاک همگی حکایت از قدمت صنایع دستی در این منطقه را می کنند.

منبع: ramsariha.ir
برگرفته از کتاب توریسم در رامسر – مصطفی حلاج ثانی

1398 .21 اردیبهشت / نویسنده: سرویس هنر اسلامی/ داود دادور / نظر: 0 /

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |