خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

درباره سریال سلمان فارسی

پدیدآورنده: سرویس هنر اسلامی 1399 .21 مرداد

سریال سلمان فارسی سریالی است که تصویربرداری آن از ۲۰ آذر ۱۳۹۸ آغاز شد. کارگردان این سریال داوود میرباقری است. فیلم برداری این فیلم در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۹۸ در کرمان کلید خورد.

سریال سلمان فارسی سریالی است که تصویربرداری آن از ۲۰ آذر ۱۳۹۸ آغاز شد. کارگردان این سریال داوود میرباقری است.  فیلم برداری این فیلم در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۹۸ در کرمان کلید خورد. البته همه فیلم برداری این سریال در کرمان رخ نخواهد داد و مناطق دیگری، چون جزیره قشم نیز محل فیلم برداری سریال خواهد بود. قرار است سریال "سلمان فارسی" در ۴۰ قسمت ساخته شود.

محتویات فیلم
سریال سلمان فارسی به کارگردانی داوود میرباقری از پروژه‌های عظیم رسانه ملی به شمار می‌آید. پیش تولید این  سریال  از یک سال پیش شروع شد و طبق برنامه‌ریزی‌ها  پیش رفت.
داستان سریال سلمان فارسی از تولد تا ماجرای فتح ایران است. پیش بینی شده این سریال در ۴۰ قسمت ساخته شود البته شاید به واسطه پیچیدگی‌های داستانی، قسمت‌های سریال افزایش پیدا کند.

سریال سلمان فارسی جزو کارهای الف ویژه مرکز سیما فیلم است که فیلمبرداری آن ۵ سال طول خواهد کشید و در داخل و خارج از کشور فیلمبرداری می‌شود.

داوود میرباقری کارگردان باسابقه و موفق در عرصه ساخت سریال های تاریخی مشغول فیلمبرداری فصل بیزانس مجموعه «سلمان فارسی» است. در این فصل اعراب لخمی و سپاهیان روم رودروی یکدیگر قرار می گیرند. این فصل یکی از فصل هایی است که پیچیدگی های خاصی دارد و به واسطه رویارویی اعراب با سپاهیان روم علاوه بر بازیگران ایرانی از بازیگران خارجی نیز استفاده می شود. 

تاریخ دقیق ساخت سریال
از  ۲۰ تا ۲۵ آذر ماه تصویربرداری این سریال فاخر، در کرمان و جزیره قشم آغاز شد. تصویربرداری سریال «سلمان فارسی» در ایران انجام می‌شود؛ البته به دلیل تعدد لوکیشن‌های تاریخی، کشور ترکیه هم یکی از مقاصد عوامل این سریال برای تصویربرداری است. البته کرمان، خراسان، بخشی از تهران و قم هم از جمله لوکیشن‌های قطعی این سریال هستند.

اهمیت
با توجه به شخصیت منحصر به فرد سلمان و سیری که در جغرافیای آن زمان اسلام داشته است، به نظر می‌رسد این مجموعه یکی از جذاب‌ترین و مؤثرترین مجموعه‌های تلویزیونی بشود. قرار است از تولد تا فوت سلمان فارسی در این پروژه به تصویر کشیده شود.

مدت زمان و دیگر فرایندهای فیلم برداری
سریال "سلمان فارسی" که جزء کارهای الف ویژه تلویزیون به شمار می‌رود تا پنج سال تصویربرداری‌اش طول خواهد کشید. در داخل و خارج از کشور فیلمبرداری می‌شود و بعد از کرمان، گروه به قشم می‌رود. بازیگران و عوامل سریال "سلمان فارسی " همچنین به ترکیه می‌روند و بعد از بازگشت در لوکیشن‌هایی همچون تیسفون و جی فیلمبرداری می‌کنند. بعد از تصویربرداری در یک کلیسا، به داخل شهرک غزالی می‌روند و احتمالاً لوکیشنی در ورامین هم خواهند داشت.

بازیگران
علیرضا شجاع نوری در این سریال بازیگر نقش سلمان فارسی خواهد بود. فرهاد اصلانی نقش تاجری را در مجموعه سلمان فارسی بازی می کند. بر اساس آنچه در رسانه ها منتشر شده است، حضور علی دهکردی و محمدرضا هدایتی نیز در این سریال قطعی شده است.

مهرماه  ۱۳۹۸، تهیه کننده این سریال در مورد بازیگران به رسانه ها گفته بود که ۲۰ هزار بازیگر از سراسر کشور شناسایی شده و ۱۵۰۰ شخصیت در سریال حاضرند؛ داود میرباقری کارگردان سریال «سلمان فارسی» از بازیگران خارجی هم بهره می‌برد.

هزینه های مقدمات
حدود ۱۲ هزار دست لباس برای تولید این سریال طراحی و تولید شده است. با توجه به تاریخی بودن سریال از طراحی خاص صحنه، ابزارآلات و لباس‌ها برای نشان دادن اصالت تاریخی اثر استفاده شده است. لوکیشن‌های تیسفون، جی و حجاز در قالب ۳۰ کارگاه دکورسازی از طراحی کشتی گرفته تا تمامی ظرافت‌های هنری دوران ساسانی، بیزانس و پیامبر اسلام (ص) ساخته می‌شوند.

حضور مستمر پزشک در پشت صحنه سریال و ضدعفونی کردن لوکیش
طی روزهای گذشته یکی از سایت های خبری با انتشار فیلمی مدعی شد که عوامل تولید سریال سلمان فارسی بدون رعایت نکات بهداشتی مشغول فیلمبرداری هستند؛ این در حالی است که فیلم مذکور مربوط به زمان پیش از شیوع ویروس کروناست و از زمان شیوع این بیماری تمامی عوامل پروژه هر روز توسط پزشکان حاضر در لوکیشن مورد معاینه قرار گرفته و تمامی وسایل نیز به صورت مستمر ضدعفونی می شود.

سریال سلمان فارسی به کارگردانی داود میرباقری همانند سریال مختارنامه یکی از بزرگترین پروژه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران در حوزه فرهنگ است که سال ها برای ساخت آن تلاش شده است.

1399 .21 مرداد / نویسنده: سرویس هنر اسلامی / نظر: 0 /

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |