خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها
کریم اکبری مبارکه:

سینمای قرآنی نیازمند فیلمساز تاجرپیشه نیست

پدیدآورنده: سرویس هنر اسلامی/ داود دادور - به نقل از: خبرگزاری قرآن (ایکنا) 1395 .2 شهریور

یک بازیگر سینما و تلویزیون با اشاره به اینکه محتوا و سناریو، نقش اساسی را در آثار قرآنی برعهده دارد، گفت: مهمترین ویژگی فیلمسازان قرآنی، داشتن ایمان به قرآن است و از این رو خصلت تاجرپیشگی با این حیطه همخوانی ندارد.

کریم اکبری مبارکه، بازیگر سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) درباره شاخصه‌های سینمای قرآنی این‌گونه اظهار نظر کرد: در این باره اظهار نظرهای متعددی وجود دارد که هر کدام به نوعی بخشی از واقعیت را مد نظر قرار می‌دهد. من نیز در این عرصه نظر خود را دارم، اما تاکیدی بر جامع بودن آن ندارم. در ضمن تعریفی که از سینمای قرآنی دارم متناسب با فرهنگ خودمان است و به هیچ وجه توصیفاتم، فیلم‌های خارجی را شامل نمی‌شود.

وی افزود: فیلم قرآنی از دیدگاه من کاری است که محورش مهر و محبت باشد، به این شرط که برخی الزامات کشورمان هم در آن مد نظر قرار گیرد. منظور اینکه صرف ارائه پیام قرآنی نمی‌تواند تعیین کننده این باشد که اثری قرآنی است، چون نگاه به ظواهر هم در این میان نقش و جایگاه خاص خود را دارد. با توجه به این توضیح، پوشش، گفتار و دیگر ابزارهای تصویری یک کار سینمایی هم برای یک فیلم قرآنی نقش مکمل را ایفا می‌کند.

لزوم توأمان بودن حجاب کلامی و ظاهری

اکبری مبارکه گفت: وقتی از ظاهر و حجاب در فیلم قرآنی سخن رانده می‌شود، منظور تنها حجابی نیست که ما از خانم‌ها انتظار داریم، بلکه آقایون نیز باید پوشش اسلامی مورد نظر را داشته باشند. همچنین حجاب آنها باید در بحث کلامی نیز رعایت شود. مطلب دیگری که باید از آن به عنوان شاخصه نام ببرم، به شرایط فیلمساز برمی‌گردد، یعنی کسی که در این حوزه فعالیت می‌کند باید نسبت به موضوعات قرآنی دغدغه داشته باشد.

این کارگردان به توضیح فوق افزود: شرط لازم دیگر برای اینکه فیلمی قرآنی باشد این است که فیلمسازش نباید تاجرمسلک باشد؛ یعنی برای کاری که می‌کند انگیزه‌های مادی نداشته باشد، چون فعالیت در حوزه کارهای قرآنی با انگیزه‌های مادی بلوغ پیدا نمی‌کند، البته منکر نقش مادیات نیستم، اما نه اینکه مال‌اندوزی دلیلی برای انجام کار سینمایی قرآنی باشد.

وی درباره نقش فیلمنامه هم در فیلم‌های قرآنی چنین اظهار نظر کرد: مهمترین ویژگی یک فیلم قرآنی سناریوی آن کار است. برای همین من آنچنان به نقش هنرپیشه برای رونق سینمای قرآنی معتقد نیستم، بلکه باور دارم در این حوزه باید کارهایی تولید شود که غنای مفهوم، ویژگی اصلی کار باشد. در این شرایط است که مطمئناً کارهای مورد نظر از کیفیت لازم بهره خواهند برد.

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |