خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

گزیده اشعار ده قرن در گلدسته بستان

پدیدآورنده: سرویس هنر اسلامی/ محمدسعید اکبرزاده 1395 .22 آذر

در زمانه‌ای که شمارگان کتاب‌ها در حال دورقمی شدن است و کسی توان خواندن کتابی با بیش از ۱۰۰ یا ۲۰۰ صفحه ندارد، انتشار مجموعه ۱۴ جلدی و ۸۶۹۲ صفحه‌ای نشان می‌دهد عاشقان کتاب هنوز هم در زمانه ما زندگی می‌کنند.

در زمانه‌ای که شمارگان کتاب‌ها در حال دورقمی شدن است و کسی توان خواندن کتابی با بیش از ۱۰۰ یا ۲۰۰ صفحه ندارد، انتشار مجموعه ۱۴ جلدی و ۸۶۹۲ صفحه‌ای نشان می‌دهد عاشقان کتاب هنوز هم در زمانه ما زندگی می‌کنند.
علی صاحب‌یاری كه سال‌ها مدرس ادبیات فارسی بوده و این روزها دوران بازنشستگی را می‌گذراند، در «گلدسته بستان» گزیده دیوان شاعران پارسی‌گوی 10قرن گذشته را به انتخاب خود گرد آورده و در دسترس علاقه‌مندان قرار داده است.
این معلم 80 ساله كه مجموعه گلدسته بستان را به «دوستداران زبان نغز و شیرین پارسی در سرتاسر گیتی» پیشكش كرده، درباره هدف خود از گردآوری و انتشار 14جلد كتاب شعر به همشهری می‌گوید: همیشه وقتی از مردم درباره زندگی شاعران و اشعارشان سؤال می‌شد، كمتر از شاعران قدیمی اطلاع داشتند.
با خودم فكر می‌كردم چرا مردم در برابر ادبیات كهن منفعل هستند یا شاید هم یافتن آثار سخت است. به همین دلیل شروع به گزینش اشعار كردم و فكر می‌كنم در دسترس قرار دادن اشعار شاعران قدیمی مردم را به خواندن ترغیب می‌كند و برای همه جذاب است.
وی با اشاره به منابعی كه از آنها استفاده كرده یادآور می‌شود: من چون در كرمانشاه ساكن هستم، سراغ كتابخانه‌های دانشگاه و شخصی رفتم و برای برخی شاعران از كتاب‌های كتابخانه ملی، مجلس و وزارت ارشاد استفاده كردم. سراغ اشعار برخی شاعران را از دیوان‌های خطی گرفتم. بیشتر آثار اندرزی، عرفانی و اشعار روان را آوردم و با این اوصاف فكر كردم شاید برخی واژه‌ها برای مردم غریب باشد كه در هر كتاب معانی در پاورقی نوشته شده است. از شاعران فارسی‌زبان كشورهایی تاجیكستان، افغانستان و پاكستان هم شعر برگزیده شده و مبنایم شاعرانی بودند كه دیوان شعر داشتند.
گلدسته بستان به قیمت 700 هزار تومان منتشر شده و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است؛ رقمی كه بی‌تردید برای مردم بسیار گران و دور از دسترس است. صاحب‌یاری درباره این موضوع می‌گوید: من هم معتقدم قیمت مجموعه زیاد است و به‌نظرم كتابخانه‌های عمومی و افراد علاقه‌مند می‌توانند آن را تهیه كنند.
2سال پیش 2نامه برای رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نوشتم و درخواست كمك كردم اما متأسفانه پاسخی نگرفتم. وی با اشاره به اینكه سرانجام غلامعلی حداد عادل را در حاشیه یك برنامه دیده، افزود: كتاب را به ایشان نشان دادم و خواستم از آن حمایت كنند. بعد از یك تورق كوتاه، گفتند: «دولت پول ندارد.» این حرف بسیار مرا دلسرد و ناراحت كرد اما در نهایت خودم همه كارهای كتاب را انجام دادم.
من 7سال زمان برای به سرانجام رساندن كتاب وقت گذاشتم و سعی كردم اشعاری را انتخاب كنم كه مردم هم دوست داشته باشند و برای آنها خواندن اشعار آسان باشد. در مجموعه 14جلدی گلدسته بستان از دیوان شاعران قرن‌های سوم و چهارم هجری قمری تا شاعرانی كه تا سال1310 شمسی به دنیا آمده‌اند استفاده شده است.
یكی از بخش‌های جالب مجموعه هم اشعار شاعران شهرستان‌هاست كه صاحب‌یاری با تلاش مثال‌زدنی آنها را در این مجموعه گرد آورده است. او قصد دارد بخش دوم مجموعه را كه مربوط به شاعران متولد 1310 تا 1350شمسی است، در یك مجموعه دیگر گردآوری كند.

گزینه اشعار 350شاعر 10قرن اخیر

«گلدسته بستان» یك مجموعه 14جلدی است كه به انتخاب علی صاحب‌یاری و همت انتشارات یار دانش وارد بازار كتاب شده است. این مجموعه برگزیده دیوان 350شاعر هزار سال اخیر است و هر جلد آن شامل اشعار 25شاعر می‌شود.
مقدمه مجموعه را میرجلال‌الدین كزازی نوشته و فهرست تمام شاعران در ابتدای هر جلد براساس 2 اولویت ترتیب زمانی و الفبایی آورده شده تا كار جست‌وجو را برای مخاطبان آسان كند. هرچند قیمت 14جلد 700هزار تومان است اما دوستداران شعر و ادبیات فارسی به‌ویژه كتابخانه‌های عمومی می‌توانند در ارتباط مستقیم با انتشارات یار دانش، آن را با هزینه‌ای كمتر در دسترس علاقه‌مندان قرار دهند.

1395 .22 آذر / نویسنده: سرویس هنر اسلامی/ محمدسعید اکبرزاده / نظر: 0 /

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |