خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

نذر داشتم مناجات‌نامه‌های حضرت علی(ع) را کتابت کنم

پدیدآورنده: سرویس هنر اسلامی/ داود دادور - به نقل از: سایت تبیان 1395 .9 تیر

هنرمند خوشنویسی که دو مناجات نامه حضرت علی(ع) را کتابت کرده می‌گوید به خاطر نذری که داشته این کار را انجام داده است.

مجتبی ملک زاده، هنرمند خوشنویس درباره فعالیت این روزهای خود  گفت: در حال حاضر نه به فکر برپایی نمایشگاه هستم و نه کتابی در دست انتشار دارم فقط در حال سیاه کردن کاغذهای سفید و رنگی برای دل خودم هستم که بیش از هر کاری در دنیا دلم را آرام می کند و شاید از دل همین کارهایم کتابی هم درآید.

این هنرمند خوشنویس که کتاب هایی چون «مناجات‌نامه حضرت علی(ع)»، «سلطان کربلا» و «کاروان نینوا» را در کارنامه خود دارد و اولین بار کتابت قرآن کریم به خط شکسته توسط این هنرمند صورت گرفت، درباره چگونگی کتابت «مناجات‌نامه حضرت علی(ع)» توضیح داد: من دو مناجات‌نامه از حضرت امیر کتابت کردم؛ یکی مناجات منظوم ایشان است که کتابت کردم و تذهیب هم شد و در کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می شود. این اثر را به دنبال نذری که داشتم انجام دادم. یک مناجات‌نامه منثور هم از حضرت امیر هست که آن را هم کتابت کردم و وقف موزه ملک است. هر دو را به خاطر ارادتی که به حضرت علی(ع) داشتم کتابت کردم و هر دوی این مناجات ها آنقدر شاعرانه و احساسی و عاطفی هستند که ناخودآگاه هر کسی به سمتش کشیده می شود.

ملک زاده درباره این موضع که حضرت امیر را نخستین خوشنویس جهان اسلام می دانند و در کتاب‌های مختلف تاریخ خوشنویسی به آن اشاره شده است نیز گفت: در رساله های مختلف آورده اند که امیرالمومنین نخستین خوشنویس است. به هر حال ایشان نخستین کاتب قرآن و یکی از فرهنگی ترین شخصیت های صدر اسلام بوده اند. ضمن اینکه احادیثی هم از ایشان درباره خط و خوشنویسی نقل شده است. برای همین با وجود اینکه خطی از ایشان به جا نمانده اما به خاطر ارادتی که شیعیان به ایشان دارند و همچنین شواهد که وجود دارد حضرت علی (ع) را نخستین خوشنویس می نامند. همین امر است که این هنر را بیش از پیش معنوی می کند.
مجتبی ملک زاده، هنرمند خوشنویس

زندگینامه استاد مجتبی ملک زاده
 استاد مجتبی ملک زاده در20 مرداد 1339 در محله باغ نشاط کرمان متولدشد.
در سال 1356در خانه فرهنگ کرمان نزد استاد مؤدب خوشنویسی را شروع کرد. سال 1359 به شیراز عزیمت نمود و خوشنویسی را نزد استاد دیرین به صورت جدی آغاز کرد.
در سال 1361درجه ممتاز را با موفقیت به پایان رساند. از سال 1363شروع به شکسته نویسی کرد و سال 1364،چهارده قطعه خط شکسته از سید علی اکبر گلستانه در مرقعات خط، معلم و الگوی او شد و بارها و بارها به " نقل و نظیر"نویسی آن پرداخت.
سال 1363 اولین نمایشگاه انفرادی خط شکسته را همزمان با کنگره بزرگداشت حافظ در شیراز برپا کرد.
سال 1378 از سوی انجمن خوشنویسان ایران اعطای مدرک درجه استادی وی تصویب شد که سال بعد پس از دریافت آن به عنوان عضو شورای تشخیص و ارزشیابی هنری انجمن و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شد.
درسال 1379 بعد از 20 سال اقامت و فعالیت در شیراز به تهران آمد و نمایشگاه*های متعددی با استادانی از جمله استاد امیرخانی و استاد شیرازی برپا کرد.
کتابت قرآن کریم که برای اولین بار به خط شکسته کتابت شده در کارنامه فعالیت*های این هنرمند خوشنویس دیده می*شود.

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |