خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

گلایه بازیگر پیشکسوت از ورود افراد بی‌سواد و بی‌دغدغه در حیطه سریال‌های محرمی

پدیدآورنده: خبرگزاری ابنا / سرویس هنر اسلامی - به نقل از: پایگاه خبری دیباچه 1395 .17 مهر

ابراهیم آبادی گفت: برخی مواقع شاهد هستیم که در حیطه سریال‌های مربوط به محرم افرادی بی‌سواد و بی‌دغدغه وارد شده‌اند.

ابراهیم آبادی بازیگر سینما و تلویزیون در گفتگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون دیباچه اظهار داشت: از نظر من در سریال‌سازی در حیطه سریال‌های مربوط به ماه محرم کم کاری داشته و در برخی مواقع افراد بی‌سواد و بی‌دغدغه نیز وارد این عرصه شده‌اند.

آبادی خاطرنشان کرد: اگر قرار است روال صحیح دین اسلام را در پیش بگیریم باید تظاهر را کنار بگذاریم و با شناخت درست به سراغ آثار مربوط به ماه محرم برویم. متأسفانه در ساخت آثار مربوط به ماه محرم نیز یک باند شکل گرفته که برخی از افراد همیشه در این زمینه فعالیت دارند.

این بازیگر در ادامه اظهار داشت: محرم بیانگر مفاهیم بزرگی است که در آن استقامت وجود دارد و اسطوره‌های زیادی را ما در ماجرای محرم داریم که می‌توان پرداختن به هر کدام از آنها یک سریال باشد. قصه حر، حضرت ابوالفضل و دیگر یاران امام از این دست اسطوره‌ها هستند.

وی افزود: وقتی می‌خواهیم درباره حضرت عباس (ع) صحبت کنیم نباید شجاعت، شهامت و معرفت وی را فراموش کنیم. وقتی چنین اشخاصی در تاریخ تکرار نشدنی هستند چرا نباید از آنها اثری تصویری داشته باشیم؟ البته نباید فراموش کرد که پرداختن به این اسطوره‌ها کار ساده‌ای نیست و فیلمساز باید اطلاعات و جسارت کافی را داشته باشد.

بازیگر مجموعه تلویزیونی «مختارنامه» در ادامه اظهار داشت: چرا تا بحال سریالی ارزشمند نداشته‌ایم که به شهامت و کار بزرگ حضرت زینب بپردازد؟ حضرت زینب می‌تواند الگویی برای همه زنان و مادران در استقامت باشد. از مسئولان انتظار دارم که اگر در ساخت اینگونه آثار جسارتی ندارند حداقل با هنرمندان مسائل را مطرح کنند و از آنها مشاوره بگیرند.

آبادی در ادامه گفت: با پارتی بازی در این زمینه نمی‌شود به جایی رسید و باید افراد کارآمد در ساخت آثار ارزشی، چون آثار محرم وارد شوند. بدون مطالعه و دقت عمل نمی‌توان اثری قابل قبول خلق کرد. وقتی به صحبت‌های یک عالم بزرگ درباره ماه محرم گوش می‌دهید متوجه می‌شوید با همه داستان‌هایی که شنیده‌اید قصه‌های جدید و مضامین اخلاقی بزرگتری برایتان مطرح می‌شود. این مسأله نشانگر گستردگی موضوع عاشورا است.

وی تصریح کرد: با هزینه‌های بیجا و پرداخت نادرست به مقوله عاشورا و محرم اتفاق خوبی رخ نخواهد داد و ما باید آثاری خلق کنیم که همیشه در تاریخ تلویزیون ایران ماندگار شوند. ماه محرم ماه اخلاق، علم، ادب و آشنایی با اسطوره‌های بزرگ است که می‌تواند به خصوص برای جوانها بسیار آموزنده باشد.

این بازیگر در ادامه اظهار داشت: نیازی نیست که حتماْ واقعه عاشورا را بازسازی کنیم. ما می‌توانیم با بیان مضامین عاشورایی قصه‌هایی به روز تعریف کنیم. امام حسین (ع) همیشه نشانگر شجاعت و اخلاق است.

آبادی در پایان اظهار داشت: کار کردن در مجموعه «مختارنامه» برای من مملوء از خاطره است و واقعاْ‌ کار در این اثر تجربه‌ای شگفت‌انگیز بود. من هیچگاه بازیگری نیستم که چندین برداشت از من گرفته شود. با راهنمایی‌های میرباقری به عنوان کارگردان با شخصیت عبیده بیشتر آشنا شدم و با کتابهایی که خواندم نقش را پیدا کرده و سعی کردم آن را به بهترین شکل ایفا کنم.

گفتنی است ابراهیم آبادی در مجموعه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی متعددی از جمله مجموعه‌های تلویزیونی «خسته‌دلان»، «در چشم باد» و «شب دهم» و فیلم‌های سینمایی «ابراهیم»، «بوی کافور، عطر یاس» و «دیوار» ایفای نقش کرده است.

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |