خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

دو اثر فاخر "خط رقاع" ؛ به مناسبت میلاد حضرت زهراء(س)

پدیدآورنده: سرویس هنر اسلامی/ داود دادور 1395 .10 فروردین

تکنیک خوشنویسی «رقاع» هم اکنون چندان مورد توجه نیست و مهجور مانده است، اما «استاد ناصر طاووسی» با استفاده از آن، آثار چشم نوازی گرافیكی آفریده است.

به گزارش سایت جامع هنر اسلامی، «استاد ناصر طاووسی» از هنرمندان بنام خوشنویسی ایران است که آثار او در "خط رقاع"، چشم بینندگان هنرشناس را می‌نوازند.
خط رقاع از "خطوط شش گانه" به حساب می‌آید. این تکنیک، بعد از خط كوفی مورد استفاده قرار می‌گرفته و «ابن مقله وزیر شیرازی» پس از دوران بنی عباس، آن را اختراع كرده است.
خطوط شش گانه یا اقلام سته که از آن‌ها به‌عنوان خطوط اصول هم نام برده می‌شود، شش خط اصلی در خوشنویسی اسلامی هستند که در تمامی کشورهای اسلامی ـ از جمله ایران ـ رواج داشته‌اند و هنوز هم اغلب آن‌ها مورد استفاده خوشنویسان هستند.
این خطوط عبارتند از "مُحَقَّق"، "ریحان"، "ثُلث"، "نسخ"، "رِقاع" و "توقیع". هر یک از این خطوط یا اقلام‌، دارای قواعد و نظم معینی هستند و ابداع همه آنها را به ابن مقله وزیر نسبت داده‌اند. تکنیک های خطوط سته از دل خط كوفی و نسخ‌های اولیه بیرون كشیده شده‌اند.
تکنیک رقاع در دوران قاجار رواج بسیار زیادی پیدا كرد؛ به شکلی که این دوره را می‌توان عصر شكوفایی این خط دانست.
واژه "رقاع" به معنای نامه‌نگاری بوده و چون سرعت نوشتاری آن بالا بوده در كتابت‌ها برای نامه‌نگاری‌ها استفاده می‌شد كه بعدها جنبه امضا نیز پیدا كرد.
گرچه این نوع خط هم اکنون چندان مورد توجه نیست و مهجور مانده است، اما به گفته استاد ناصر طاووسی قابلیت‌های خوبی دارد و برای كارهای گرافیكی بسیار زیبا و مناسب است.
این هنرمند، آثار متعددی را با استفاده از این تکنیک خوشنویسی در فضایل امیرالمؤمنین علی(ع) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در قالب اشعار، احادیث و روایات آفریده است.

طاووسی ـ که از نوادگان «محمدهادی اصفهانی خوشنویس» نساخ دربار ناصرالدین شاه قاجار و فرزند «ملا صالح» داماد «علامه مجلسی(ره)» است ـ مدت 27 سال است كه در این زمینه مشغول كار می باشد.
وی تاكنون 3 نمایشگاه جمعی در خارج از كشور و 8 نمایشگاه نیز در داخل كشور برگزار كرده‌ است كه "نمایشگاه آثار رقاعیه" که در سال 1394 در  نگارستان اشراق قم برگزار شد یكی از آنهاست.
به مناسبت میلاد مسعود بانوی بانوان عالم حضرت فاطمه زهراء ـ سلام الله علیها ـ دو اثر با تکنیک رقاع درباره آن حضرت که در فضای مجازی منتشر شده است به خواندگان سایت جامع هنر اسلامی تقدیم می‌شود.

1395 .10 فروردین / نویسنده: سرویس هنر اسلامی/ داود دادور / نظر: 0 /

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |