دومین جشنواره کاریکاتور روز قدس

بیانیه هیأت داوران دومین جشنواره بین المللی کاریکاتور روز جهانی قدس + اسامی برندگان

پدیدآورنده: خبرگزاری ابنا / سرویس هنر اسلامی 1397 .13 شهریور

آقای «بهمن عبدی» بیانیه هیأت داوران دومین جشنواره بین المللی کاریکاتور روز جهانی قدس را قرائت کرد.

مراسم "اهدای جوایز نفرات برتر" و "افتتاح نمایشگار آثار منتخب" دومین جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس، صبح امروز چهارشنبه 7 شهریور 1397 در تهران برگزار شد.

در این مراسم که که در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد، شخصیت های کشوری و لشکری، مدیران مجمع جهانی اهل بیت(ع) هنرمندان و علاقمندان به هنر مقاومت حضور داشتند؛ از جمله سرکار خانم «زهرا مصطفوی» دختر امام خمینی(ره) و دبیرکل جمعیت دفاع از ملت فلسطین و آقایان سردار «علی شمشیری» جانشین دستیار و مشاور فرمانده کل قوا، «خالد قدومی» نماینده جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، «شفقت شیرازی» معاون مجلس وحدت اسلامی پاکستان، دکتر «محمدحسن تبرائیان» معاون مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، «سید مرتضی فتحی» و «عباس حیدر» معاونان مجمع جهانی اهل بیت(ع)، «حسینی عارف» مدیرعامل خبرگزاری ابنا، «شکیبایی» مدیرعامل خبرگزاری قدسنا و «سید مسعود شجاعی طباطبایی» رییس مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری انقلاب اسلامی.

پس از قرائت آیاتی از قرآن کریم با نوای آقای «حسین مهدوی منش» و پخش سرود ملی، آقایان «خالد قدومی» نماینده جنبش مقاومت اسلامی حماس در ایران، «سید علیرضا حسینی عارف» دبیر جشنواره و «محمد حسن اختری» به ایراد سخن پرداختند.

سپس آقای «بهمن عبدی» از اساتید و هنرمندان طراز اول کاریکاتور ایران، بیانیه هیأت داوران دومین جشنواره بین المللی کاریکاتور روز جهانی قدس را قرائت کرد.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

*  بیانیه هیأت داوران دومین جشنواره بین المللی کاریکاتور روز جهانی قدس  *

بسم الله المصوِّر

سالهاست که آنچه در فلسطین می گذرد، فقط به مردم این کشور مربوط نیست. کاریکاتور نیز ـ به عنوان یک هنر جهانی، یک زبان بین المللی و یک رسانه فراگیر و تأثیرگذار ـ نه تنها در این زمینه بی تفاوت نبوده، بلکه پیشرو و پرچمدار آزادی فلسطین بوده است.

بر این اساس، همزمان با ماه مبارک رمضان 1439 هجری قمری (همزمان با خرداد 1397 و می 2018) دومین دوره جشنواره بین المللی کاریکاتور روز جهانی قدس با موضوع "قدس؛ پایتخت ابدی فلسطین" فراخوان شد. این موضوع، در واکنش به اقدام عجیب انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف انتخاب شد.

پس از وصول 316 اثر از 27 کشور جهان به دبیرخانه جشنواره، در تاریخ دوشنبه اول مرداد 1397 جلسه هیأت انتخاب برگزار و 55 اثر برای نمایشگاه و داوری نهایی برگزیده شدند.

سپس در تاریخ شنبه سوم شهریور 1397 هیأت داوران نهایی مرکب از آقایان «ناجی بناجی» از مراکش و «بهمن عبدی» و «محمدحسین نیرومند» از ایران به داوری نهایی آثار پرداختند.

ملاک های اصلی داوری عبارت بودند از:

1. مطابقت موضوع اثر خلق شده با موضوع جشنواره؛
2. جدید بودن اثر و عدم شرکت در مسابقات دیگر؛
3. استفاده درست از عناصر بصری و ارائه هنرمندانه؛
4. نوآوری و خلاقیت؛
5. ارتباط سریع با مخاطب؛
6. توجه جدی به نمادها و نشانه شناسی عناصر مرتبط با موضوع.

با توجه به این ملاک ها، هیأت داوران ضمن ارج نهادن به آثار هنری همه شرکت‏کنندگان در این مسابقه بین المللی، نفرات زیر را به عنوان برنده معرفی می ‏نماید:

نفر اول: آقای جیتِت کاستانا (از اندونزی)
نفر دوم: آقای اکبر تراب‏پور (از ایران)
نفر سوم: آقای سجاد رافعی (از ایران)

هیأت داوران همچنین دو هنرمند دیگر را شایسته تقدیر می داند:

آقای عبدالقانع دَهدوه (از مراکش)
و آقای علی شعبانی (از ایران)

در پایان از خداوند متعال، توفیق دیدار هنرمندان کاریکاتوریست برای دوره های بعد ـ که ان شاءالله سومین جشنواره و مسابقه روز جهانی قدس، دبیرخانه خود را بر روی هنرمندان تمامی دنیا خواهد گشود ـ خواستاریم.

هیأت داوران دومین جشنواره بین المللی کاریکاتور روز جهانی قدس
ناجی بناجی، بهمن عبدی، محمدحسین نیرومند
7 شهریور 1397

شایان ذکر است "دومین دوره جشنواره بین المللی کاریکاتور روز جهانی قدس" به همت "خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا" و با همکاری "کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین"، "حوزه هنری انقلاب اسلامی"، "خبرگزاری بین المللی قدس"، "مؤسسه فرهنگی هنری ابناء الرسول(ص)" و "سایت جامع هنر اسلامی" برگزار شد.

خانه | تماس | درباره ما |