دومین جشنواره کاریکاتور روز قدس

گزارش دبیر دومین جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس/ حسینی عارف: اگر شیعه هستیم، غزه و لبنان و فلسطین به ما ربط دارد

پدیدآورنده: خبرگزاری ابنا / سرویس هنر اسلامی 1397 .13 شهریور

دبیر دومین جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس گفت: 123 هنرمند از 27 کشور جهان، 316 اثر را موضوعات فلسطین، روز قدس و محکومیت اقدام ترامپ، به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند.
مراسم "اهدای جوایز نفرات برتر" و "افتتاح نمایشگاه آثار منتخب" دومین جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس امروز ـ چهارشنبه 7 شهریور 1397 ـ در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار شد.

حجت الاسلام «سید علیرضا حسینی عارف» دبیر این جشنواره طی سخنانی با تبریک ایام مبارک ماه ذوالحجه و تبریک عید قربان، میلاد امام هادی(ع) و عید الله الاکبر غدیر خم روز قدس را یادگار امام راحل عنوان کرد که هر سال باشکوه‌تر از سال‌های گذشته در ایران و کشورهای خارجی برگزار می‌شود.

دبیر دومین جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس گفت: به لحاظ هنری هم لازم است که غیر از تظاهرات و کارهای تبلیغاتی به شکل سیاسی و اعتراضی کارهای هنری و ایجابی برگزار شود اما متاسفانه در این سال‌ها با وجود این که جشنواره‌های مختلفی با موضوع فلسطین، حمله به غزه و هولوکاست برگزار شد اما با عنوان روز جهانی قدس برگزار جشنواره و رویدادی برگزار نشد.

وی تصریح کرد: در مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) به عنوان نمادی که برآمده از انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی(ره) است تصمیم گرفته شد جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس را برگزار کند و امسال دوره دوم با همکاری مراکز همسو "کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین"، "حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی"، "خبرگزاری بین المللی قدس"، "سایت جامع هنر اسلامی" و با مدیریت "خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا" فراخوان شد.

دبیر جشنواره افزود: فراخوان در ماه مبارک رمضان بود و تا بعد از روز قدس هم ادامه داشت و با وجود اینکه چند مسابقه مشابه برگزار شد، 123 هنرمند از 27 کشور جهان، 316 اثر را موضوعات فلسطین، روز قدس و محکومیت اقدام ترامپ، به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند.

حسینی عارف اضافه کرد: دومین دوره جشنواره با استقبال خوبی همراه شد و جالب است که هنرمندان غیرمسلمان از کشورهای غیراسلامی هم در این رویداد شرکت کردند.

مدیرعامل خبرگزاری ابنا در ادامه گفت: آثار رسیده توسط هیئت انتخاب اولیه با حضور سه تن از هنرمندان کاریکاتوریست «احسان چراغی» از قم، «شهرام شیرزادی» از تهران و«عفت امجدی پور» از مشهد بررسی شده و 55 اثر به مرحله دوم راه یافت. از پس از آن به سیاق جشنواره‌های کاریکاتور، این آثار به مدت یک ماه بر روی سایت جشنواره قرار گرفتند تا اصالت سنجی شده و توسط همه هنرمندان، احتمال تقلب یا سرقت ایده‌ در آنها بررسی شود که در نهایت 5 اثر خارج شد و 50 اثر به مرحله داوری رسید.

وی ادامه داد: سپس هیئت داوران نهایی جشنواره متشکل از «محمدحسین نیرومند» و «بهمن عبدی» از ایران و «ناجی بناجی» از مراکش، داوری نهایی را انجام دادند و سه نفر را به عنوان برنده و دو نفر را شایسته تقدیر دانستند که در پایان همین مراسم با قرائت بیانیه هیأت داوران معرفی خواهند شد.

حجت الاسلام حسینی عارف اظهار داشت: این دوره یک مزیت هم داشت و آن اینکه از فلسطین هم از شرکت کننده داشتیم که با وجود سختی‌ها و مشکلات ارتباطی دو اثر از دو خانم فلسطینی در جشنواره شرکت کردند که از ایشان قدردانی خواهد شد.

دبیر جشنواره یکی از اهداف برگزاری جشنواره را احیاء روز جهانی قدس به عنوان ابتکار امام راحل و دفاع از مردم مظلوم فلسطین عنوان کرد و افزود: گاهی در فضای مجازی صحبت‌هایی شنیده می شود که "قضیه فلسطین و غزه و لبنان به ما چه ربطی دارد؟"، پاسخ این است که اگر ما شیعه هستیم قضایای همه مظلومان جهان به ما ربط دارد؛ چون امیرالمؤمنین علی(ع) در وصیتی که هنگام شهادت کردند فرمودند: "این وصیت خطاب به حسن، حسین، همه فرزندان و بستگانم و همه کسانی است که این وصیت به دست آنان می‌رسد (أُوصيكُمَا وَ جَميعَ وَلَدِي و أَهلي وَ مَنْ بَلَغَهُ كِتابِي)". حضرت امیر(ع) در آن وصیت فرمودند: "یاور مظلوم و خصم ظالم باشید".

حسینی عارف، "حساس کردن افکار عمومی به انتقال سفارت آمریکا به قدس"، "تشویق جوانان که وارد عرصه کاریکاتور می‌شوند" و "تولید آثار جدید" را از اهداف دیگر جشنواره کاریکاتور روز جهانی قدس اعلام کرد.

دبیر دومین جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس در پایان سخنان خود از آیت‌الله اختری دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و رئیس کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین تشکر کرد و گفت: ایشان رهرو قدیمی و پیشکسوت در راه حضرت امام و حامی هنر هستند که سایت هنر اسلامی با حمایت آیت الله اختری افتتاح شده، جشنواره پیامبر اعظم(ص) و جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع) با ابتکار و حمایت ایشان برگزار شده و همچنین کنگره شعر حضرت ابوطالب(ع) به دو زبان عربی و فارسی فراخوان شده و در سال آینده برگزار خواهد شد.

وی افزود: شاید معمولا معرفی شده که روحانیت اهل هنر نیست اما همه این کارهای هنری با حمایت ایشان انجام شده است.

شایان ذکر است "دومین دوره جشنواره بین المللی کاریکاتور روز جهانی قدس" به همت "خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا" و با همکاری "کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین"، "حوزه هنری انقلاب اسلامی"، "خبرگزاری بین المللی قدس"، "مؤسسه فرهنگی هنری ابناء الرسول(ص)" و "سایت جامع هنر اسلامی" برگزار شد.

در این جشنواره بین المللی، 123 هنرمند از 27 کشور جهان با 316 اثر مشارکت کردند. هنرمندان کشورهای آذربایجان، آرژانتین، اردن، ازبکستان، الجزایر، اندونزی، انگلستان، ایتالیا، ایران، برزیل، پاکستان، ترکیه، تونس، چین، سوریه، شیلی، عراق، فلسطین، کرواسی، کنیا، لبنان، مراکش، مصر، ونزوئلا، هندوستان، یمن و یونان کارتون های خود را در این مسابقه شرکت داده اند.

خانه | تماس | درباره ما |