دومین جشنواره کاریکاتور روز قدس

نماینده حماس در تهران: ترامپ با ضعف و تفرقه مسلمانان سفارت آمریکا را به قدس منتقل کرد

هر کاریکاتور «ناجی العلی» چند مقاله بود!

پدیدآورنده: خبرگزاری ابنا / سرویس هنر اسلامی 1397 .13 شهریور

نماینده جنبش حماس در ایران ترامپ را شخصی ناتوان و متزلزل دانست که هنوز در کشور خود ثبات نیافته اما به ضعف و تفرقه بیش از حد مسلمانان اینگونه او را گستاخ کرد تا سفارت آمریکا را به قدس شریف منتقل کند.

‌ مراسم "اهدای جوایز نفرات برتر" و "افتتاح نمایشگار آثار منتخب" دومین جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس امروز ـ چهارشنبه 7 شهریور 1397 ـ برگزار شد.

«خالد قدومی» نماینده جنبش مقاومت اسلامی حماس در ایران در این مراسم که در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار شد با اشاره به اهمیت کاریکاتور در مساله فلسطین، محاصره غزه و مسائل جهان اسلام افزود: مردم فلسطین همواره با کاریکاتورهای «ناجی علی» که با اسم مستعار حنظله فعالیت می‌کند از مسائل سیاسی مطلع می‌شوند.

وی گفت: بر کسی پوشیده نیست که خلق آثار هنری و کاریکاتور که از اتفاقات و مسائل در جهان اتفاق می‌افتد تاثیرگذار است و زحمات عزیزان هنرمندی که در این جشنواره شرکت کردند قابل تقدیر است.

قدومی با اشاره به همزمانی این جشنواره با سالروز حادثه دردناک مسجد الاقصی که در سال 1969 اتفاق افتاد خاطرنشان کرد: در پی این حادثه دردناک سازمان همکاری‌های اسلامی تشکیل شد که تنها هدف تشکیل این سازمان آزادسازی مسجد الاقصی و قدس عزیز بود.

نماینده حماس در ایران اضافه کرد: بعد از این همه سال با دو قدس شرقی و غربی مواجه هستیم. مسلمانان خواستار قدس شریف هستند که امروزه موسوم به قدس شرقی است. اما آن چیزی که مسلمانان خواستار آن هستند تنها 11درصد از مساحت قدس را تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه دشمن صهیونیستی معتقد است که قدس یکپارچه است و پایتخت ابدی این رژیم است افزود: اسرائیل گستاخانه بدون توجهی به قوانین بین المللی جوانان و کودکان را می‌کشد و خانه‌های فلسطینیان را ویران می‌کند.

خالد قدومی در ادامه سخنانش اظهار کرد: رژیم صهیونیستی و آمریکا با یکه تازی‌های ترامپ بدون اندک توجهی به خواست مسلمانان به راحتی سفارت آمریکا را به قدس منتقل می‌کنند.

نماینده جنبش حماس در ایران ترامپ را شخصی ناتوان و متزلزل دانست که هنوز در کشور خود ثبات نیافته اما به ضعف و تفرقه بیش از حد مسلمانان اینگونه او را گستاخ کرد تا سفارت آمریکا را به قدس شریف منتقل کند.

این مقام فلسطینی گفت: در این ظلم و شب تاریک شاهد فانوس و شعله نورانی مقاومت هستیم که برگ برنده جهان اسلام است و توانست دشمن صهیونیستی را به زانو دربیاورد.

قدومی تصریح کرد: نیروهای مقاومت حماس در فلسطین و حزب الله در لبنان و برادران مجاهد ایرانی یک نه بزرگ به جهان استکبار گفتند و اعلام کردند فلسطین از بحر تا نهر متعلق به مسلمانان و فلسطینیان است و جایی برای اشغالگران صهیونیست وجود ندارد.

نماینده جنبش حماس در ایران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر آتش بس و آشتی میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها در رسانه‌ها اظهار داشت: من به شما اطمینان می‌دهم این اخبار شایعاتی بیش نیست و آنچه که در رابطه با توافق نامه های آتش بس در قاهره مصر در جریان است موانع بسیاری پیشرو دارد و آن هم به دلیل این است که اسرائیل نمی‌خواهد اندک امتیازی به مقاومت و فلسطین اعطا کند.

وی تاکید کرد: تا زمانی که محاصره غزه در جریان باشد آتش بس در کار نخواهد بود، مقاومت تا زمانی که اشغالگر وجود دارد همچنان پایدار است و راه ما تا رهایی قدس ادامه دارد و پایان دادن به رژیم صهیونیستی و هر گونه تصمیمی که گرفته شود تصمیم جمعی است و همه گروه‌های فلسطینی آن را اتخاذ خواهند کرد.

شایان ذکر است "دومین دوره جشنواره بین المللی کاریکاتور روز جهانی قدس" به همت "خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا" و با همکاری "کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین"، "حوزه هنری انقلاب اسلامی"، "خبرگزاری بین المللی قدس"، "مؤسسه فرهنگی هنری ابناء الرسول(ص)" و "سایت جامع هنر اسلامی" برگزار شد.

در این جشنواره بین المللی، 123 هنرمند از 27 کشور جهان با 316 اثر مشارکت کردند. هنرمندان کشورهای آذربایجان، آرژانتین، اردن، ازبکستان، الجزایر، اندونزی، انگلستان، ایتالیا، ایران، برزیل، پاکستان، ترکیه، تونس، چین، سوریه، شیلی، عراق، فلسطین، کرواسی، کنیا، لبنان، مراکش، مصر، ونزوئلا، هندوستان، یمن و یونان کارتون های خود را در این مسابقه شرکت داده اند.

خانه | تماس | درباره ما |