دومین جشنواره بین المللی کاریکاتور روز جهانی قدس

برگزیدگان دومین جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز قدس فردا معرفی می‌شوند

طرح عدم مشروعیت انتقال سفارت آمریکا به قدس، در قالب هنر

پدیدآورنده: خبرگزاری ابنا / سرویس هنر اسلامی 1397 .9 شهریور

مراسم "اهدای جوایز نفرات برتر" و "افتتاح نمایشگار آثار منتخب" دومین جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس فردا چهارشنبه 7 شهریور 1397 در تهران برگزار می‌شود.
 مراسم "اهدای جوایز نفرات برتر" و "افتتاح نمایشگار آثار منتخب" دومین جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس فردا چهارشنبه 7 شهریور 1397 برگزار می‌شود.

دبیر دومین جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس با اعلام این خبر گفت: روز جهانی قدس یادگار امام راحل است و در دنیا به عنوان ابتکار امام خمینی(ره) و جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مسأله فلسطین شناخته می‌شود؛ اما در کشور ما با وجود برگزاری رویدادهای متعدد هنری در زمینه هنر مقاومت، فلسطین و... رویداد ویژه‌ای به مناسبت روز قدس وجود نداشت.

حجت الاسلام «سید علیرضا حسینی عارف» ادامه داد: خبرگزاری ابنا ــ وابسته به مجمع جهانی اهل بیت(ع) ــ موفق شد جشنواره کاریکاتور روز جهانی قدس را پایه‌گذاری کرده و دو دوره از آن را با همکاری نهادهای همسو برگزار کند.

وی که با هنرآنلاین گفتگو می کرد افزود: دوره نخست این جشنواره در سال 1393 برگزار شد و دو موضوع "روز قدس" و "گروه‌های تکفیری" را برای آن در نظر گرفتیم. امسال هم با توجه به جنایت جدید رژیم ترامپ در انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف، تصمیم گرفتیم نامشروع بودن این تصمیم را در قالب هنر مطرح کرده و افکار جهانی را نسبت به آن حساس کنیم. لذا موضوع دومین دوره "قدس؛ پایتخت ابدی فلسطین" انتخاب شد.

دبیر جشنواره با بیان اینکه فراخوان این رویداد در ماه رمضان اعلام شد، افزود: 123 هنرمند از 27 کشور جهان، 316 اثر را موضوعات فلسطین، روز قدس و محکومیت اقدام ترامپ، به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند.

مدیرعامل خبرگزاری ابنا افزود: جالب است که هنرمندان غیر مسلمان از کشورهای غیراسلامی ــ مانند آرژانتین، انگلستان، ایتالیا، چین و ونزوئلا ــ هم در این رویداد شرکت کردند.

حسینی عارف افزود: ماه گذشته آثار رسیده توسط هیئت انتخاب اولیه بررسی شده و 55 اثر به مرحله دوم راه یافت. پس از آن به سیاق جشنواره‌های کاریکاتور، این آثار بر روی سایت جشنواره قرار گرفتند تا اصالت سنجی شده و توسط همه هنرمندان، احتمال تقلب یا سرقت ایده‌ در آنها بررسی شود.

وی ادامه داد:سپس هیئت داوران نهایی جشنواره متشکل از آقایان «محمدحسین نیرومند» و «بهمن عبدی» از ایران و «ناجی بناجی» از کشور مراکش، داوری نهایی را انجام دادند.

دبیر جشنواره بر لزوم استفاده از این آثار تأکید کرد و گفت: علاوه بر اینکه آثار برگزیده به شکل کتاب و نرم افزار منتشر خواهند شد، در حال حاضر همه آنها بر روی سایت قرار دارند تا همه رسانه ها، مراکز، نهادها و علاقه‌مندان بتوانند از آنها استفاده کنندو

حسینی عارف تصریح کرد: مهم این است که این آثار در سطح جهان دیده شوند تا بتوانند تاثیر خود را بگذارند و عدم مشروعیت انتقال سفارت آمریکا به قدس، در قالب هنر نیز مطرح شود.

گفتنی است مراسم اختتامیه دومین جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس فردا چهارشنبه 7 شهریور1397 از ساعت 10 صبح در "تماشاخانه مهر" حوزه هنری واقع در خیابان سمیه تهران برگزار می‌شود. سپس نمایشگاه آثار منتخب افتتاح می گردد که تا 18 شهریور در حوزه هنری برپا خواهد بود.

خانه | تماس | درباره ما |