دومین جشنواره کاریکاتور روز قدس

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع): برای انعکاس جنایات رژیم صهیونیستی باید همه هنرها را فعال کنیم/ اسرائیل به دنبال زمینی برای فرار از فلسطین است

پدیدآورنده: خبرگزاری ابنا / سرویس هنر اسلامی 1397 .13 شهریور

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: ما باید با استفاده از ابزارهای مختلف مسئله فلسطین را همگانی کنیم و کاریکاتورها برای این امر مهم است و اگر بخش های دیگر هنر را فعال کنیم همه جنایات اسرائیل را می توانیم نشان دهیم.
مراسم "اهدای جوایز نفرات برتر" و "افتتاح نمایشگاه آثار منتخب" دومین جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس امروز ـ چهارشنبه 7 شهریور 1397 ـ در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار شد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ابتدای این مراسم گفت: از همه شرکت کنندگان در این جشنواره از کشورهای مختلف و علاقمندان به فلسطین که از 27 کشور اثر ارسال کرده اند و افرادی که در برگزاری این برنامه شرکت کرده اند، تشکر می کنم. همچنین قدردانی می کنم از همه کسانی که باعث تشویق ما شدند به ویژه یادگار امام راحل خانم دکتر «زهرا مصطفوی» که با اینکه حالشان مساعد نبود به جلسه تشریف آوردند. از همکاران مجمع جهانی اهل بیت(ع) هم تشکر می کنم که همفکری کردند به ویژه از دبیر اجرایی جشنواره «حجت الاسلام حسینی عارف» که زحمات زیادی کشیدند و تلاش کردند تا این برنامه برگزار شود.

حجت الاسلام و المسلمین «محمد حسن اختری» افزود: این جشنواره جزء برنامه هایی است که هر سال برای روز جهانی قدس برنامه ریزی می شود. در دفتر معاونت بین الملل رهبر معظم انقلاب تصمیم گیری می شود تا در مسائل قدس همکاری و هم افزایی شود. همچنین در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی که برای روز جهانی قدس تلاش می شود، امسال از چندین روز قبل به خاطر تصمیم ترامپ در مورد انتقال سفارت آمریکا به قدس، تصمیم های خوبی اتخاذ و کارهای خوبی انجام شد.

* نابودی اسرائیل در حال تحقق است
وی گفت: حضرت امام فریاد برآورند که اسرائیل باید از بین برود و مقام معظم رهبری بر این امر تأکید کردند. همه این ها نشان می دهد که نزدیک شدن نابودی اسرائیل در حال تحقق است. ما باید تلاش کنیم که این امر زودتر تحقق پیدا کند و نابودی اسرائیل به زودی آشکار شود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)  عنوان کرد: یکی از کارهایی که مجدداً برنامه ریزی شد، فراخوان کاریکاتور بود و در این مراسم به برندگان هدایایی تقدیم خواهیم کرد.  

وی همچنین گفت: حضرت امام خمینی(ره) از شخصیت های بی نظیری است که مسئله فلسطین و مبارزه با اسرائیل را از حدود شصت سالگی آغاز کردند و زمانی که جنایتکاران، انگلیس و سران عرب، رژیم صهیونیستی را تأسیس کردند، ایشان با ارسال پیام به علما و تشکیل جلسه هایی خطر اسرائیل را گوشزد می کردند.

حجت الاسلام اختری در مورد اقدامات امام خمینی در مبارزه با اسرائیل اظهار داشت: زمانی که انقلاب اسلامی پیروز شد، در نظام جمهوری اسلامی ایران مسئله اخراج اسرائیلی ها و مستشاران و کارکنان سفارت اسرائیل و تبدیل آن به سفارت فلسطین محقق شد و اولین سفارت فلسطین در ایران افتتاح گردید.

وی تأکید کرد: امام اقدام بسیار بزرگ و سیاستمدارانه ای را پیش گرفتند و بسیار موثر و نقش آفرین بودند. مسئله فلسطین از نظر امضا کنندگان بعد از قضیه بالفور تقریباً نهایی شده بود و می خواستند فلسطین از بین برود و کشورهای عربی این را امضا کرده بودند. امام با حرکت خود و با بهره گیری از نظام اسلامی که مبتنی بر قرآن، حدیث، سیره پیامبر(ص) و فرمایشات ائمه(ع) است، ندای روز جهانی قدس را سر دادند و مردم مسلمان را به دفاع از فلسطین دعوت کردند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) همچنین گفت: امام در کار خود بسیار موفق بود و الان جزء موفق ترین گام هایی است که در مسئله فلسطین برداشته شده است. امام تقریباً تمام نقشه های آمریکا و اسرائیل را خنثی کردند. به همین خاطر رهبر معظم انقلاب فرمودند این ها دست و پا می زنند و انتقال سفارت چیز مهمی نیست چون اساس و سلطه گری اسرائیل و اهداف آنها متوقف و محدود شده است.

* صهیونیست ها به فرار از سرزمین فلسطین می اندیشند
وی اضافه کرد: اسرائیل نه تنها نتوانست پس از جنگ 1973 میلادی به توسعه خود بپردازد بلکه امروز به فرار از سرزمین فلسطین می اندیشد به این می اندیشد که چگونه از این منطقه برود. آنهایی که می خواستند تمام منطقه را بگیرند، در چندین نقطه جهان زمین هایی خریده اند تا اگر اینجا نتوانستند به جاهای دیگر بروند و شهرک و شهرهایی تشکیل دهند. امروز انتفاضه و مقاومت و تهاجم فلسطینی ها و مردم غزه یکی از مسئله های اساسی اسرائیل شده است و حاکمان اسرائیل نمی توانند راهی پیدا کنند تا از تهاجم فلسطینی ها رها شوند.

حجت الاسلام اختری با بیان اینکه امروز به برکت انقلاب اسلامی مسئله فلسطین، مسئله عموم فلسطینی ها و مسلمین شده است، افزود: نسل جدید زیر بار صلح نمی رود و اسرائیلی ها در نقشه های خود موفق نمی شوند و فکر می کنند با توافق در مصر می توانند داخل فلسطین را آرام کنند، اما نمی توانند. در فلسطین آتش بس تحقق پیدا نمی کند چون مردم غزه زیر بار این امضاها نخواهند رفت. امام راحل بسیار زیرکانه و با لطف خدا و با نگاه عارفانه و الهی به مسئله فلسطین توجه کردند و گفتند این غده سرطانی باید از بین برود و می بینیم این سخن ایشان روز به روز عملی می شود.

وی اظهار داشت: آنها می خواستند سوریه و لبنان هم صلح با اسرائیل را امضا کنند، ولی امام این را متوقف کرد و نتوانستند حافظ اسد را برای امضا کردن قانع کنند. این که می بینید در سراسر دنیا به عناوین مختلف حرکات هایی علیه اسرائیل صورت می گیرد همه از برکات امام است. یکی از مسئولان سوری در جلسه ای به من گفت که همه فکر می کردند امام مسئله فلسطین را به صورت آرزو بیان کرده است. آنها نگاه استهزاءگونه ای به کلام امام داشتند. بعد از اینکه مقاومت اسلامی در لبنان شکل گرفت و پیشرفت کرد، آن مسئول گفت که فکر می کنم سخن امام به واقعیت خواهد پیوست. این سخن بعد از جنگ 1996 یا 1993 میلادی بود وی گفت که امروز به این نتیجه رسیده ام که اسرائیل در زمان ما از بین می رود. گام بزرگی که امام برداشتند اسلامی و جهانی سازی فلسطین بود ایشان مسئله فلسطن را جهان شمول کردند.

* باید با استفاده از ابزارهای مختلف مسئله فلسطین را همگانی کنیم
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به برگزاری جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس اظهار داشت: ما باید با استفاده از ابزارهای مختلف مسئله فلسطین را همگانی کنیم و کاریکاتورها برای این امر مهم است و اگر گام های بیشتری برداریم شرکت کنندگان از 27 کشور به 127 کشور خواهد رسید. اگر بخش های دیگر هنر را فعال کنیم همه جنایات اسرائیل را می توانیم نشان دهیم.

وی افزود: تسلط و هژمونی رسانه های غربی نمی گذارد تا برنامه های تلویزیون ما دیده داده شود. کتک خوردن سرباز اسرائیلی و یا حمله فلسطینی ها را نشان می دهند اما جنایات رژیم صهیونیستی را منعکس نمی کنند. لذا اگر بخش های دیگر هنر از شعر، ادب، سینما، انیمیشن و ... را فعال کنیم می توانیم مظلومیت ملت فلسطین و وحشیگری های رژیم صهیونیستی را به تمام دنیا نشان دهیم.

* در مقابل ستمگران باید بایستیم و نشان دهیم مقاومت زنده است
حجت الاسلام اختری با بیان اینکه باید فعالیت های خود را در بخش ها و مخاطبان مختلف توسعه دهیم، افزود: بسیاری از این کارها نیاز به سرمایه گذاری زیاد ندارد این ها اندیشه است که پیش می رود، در دنیا موج افکار ایجاد می شود و همه به میدان می آیند. دفاع از خود، دفاع از عقیده، دفاع از اسلام و مکتب خود و دفاع از وحدت اسلامی سخن خداوند است. در مقابل ستمگران باید بایستیم و نشان دهیم مقاومت زنده است و مردم مقاوم صبر می کنند و بر ستمگران پیروز خواهند شد. حضرت علی(ع) سخن «کونا للظالم خصما و للمظلوم عونا» را برای تمام فرزندان و تمام افرادی که می شنوند بیان کردند. این شعار عمومی است و اگر فردی با علی(ع) بیعت می کند باید پای این شعار بایستد. آرامش، سعادت، خوشی، خرمی، صلح، آرامش و یکپارچگی، در وحدت و استقامت است. همانطور که مدافعان حرم و مقاومت این را نشان دادند.

وی در پایان گفت: باید قدردان امام راحل باشیم چون این عزت، عظمت و افتخارات از امام است و امام همه این افتخارات را برای ما داده است.

شایان ذکر است "دومین دوره جشنواره بین المللی کاریکاتور روز جهانی قدس" به همت "خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا" و با همکاری "کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین"، "حوزه هنری انقلاب اسلامی"، "خبرگزاری بین المللی قدس"، "مؤسسه فرهنگی هنری ابناء الرسول(ص)" و "سایت جامع هنر اسلامی" برگزار شد.

در این جشنواره بین المللی، 123 هنرمند از 27 کشور جهان با 316 اثر مشارکت کردند. هنرمندان کشورهای آذربایجان، آرژانتین، اردن، ازبکستان، الجزایر، اندونزی، انگلستان، ایتالیا، ایران، برزیل، پاکستان، ترکیه، تونس، چین، سوریه، شیلی، عراق، فلسطین، کرواسی، کنیا، لبنان، مراکش، مصر، ونزوئلا، هندوستان، یمن و یونان کارتون های خود را در این مسابقه شرکت داده اند.

خانه | تماس | درباره ما |