خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

مقاله و یادداشت

خانه / معماري / مقاله و یادداشت

شیرهای نگهبان در تاریخ ایران

در فرهنگ قوم کهن ماندگار زاگرس میانی (لر بزرگ) قوم بختیاری شیر را یک نماد سمبولیک قلمداد نموده و این نماد در فرهنگ قوم از دیرباز عجین گردیده است.

بررسی فرم و مفهوم آن در معماری معاصر

شکل‌گیری فرم در معماری نه تنها از شرایط محیطی، عملکردی، سازه، اقلیم و .... متاثر است بلکه نظام ارزشی اعتقادات و ایده‌ها نیز از عوامل شکل دهنده آن محسوب می‌شوند. فرم بیان کننده‌ی نظام ارزشی است و از مسایل بنیادین معماری به شمار می‌آید.

مسجد جامع کبیر نی‌ریز؛ آمیزه‌ای از هنر و مذهب اسلامی

مسجد جامع کبیر نی‌ریز یکی از مهم‌ترین مسجدهای ایران در این شهرستان است. این مسجد به باور برخی از آتشکده‌های زرتشتیان بوده که در دوره اسلامی به مسجد تبدیل شده است.

بررّسی نقش مذهب شیعه بر هنر و معماری امام‌زادگان ایران

ساخت مقابر برای بزرگان دینی و سیاسی از دیرباز در جهان مرسوم بوده است. وجود تعداد زیادی از این بناهای آرامگاهی در ایران، اهمّیت ساخت این گونه از ابنیه را در بین ایرانیان یاد‌آور می‌شود.

مذهب؛ منبع هنر معماری مساجد ایران

معماران و هنرمندان مسلمان در ساخت و طراحی مساجد نهایت ذوق و خلاقیت هنری خود را بی‌توجه به اجر مادی آن به کار می‌برند.

معماري هنر خلق فضا است

معماری مانند سياست، فقط ظاهر خود را از ميان شعارهای جديد قابل رؤیت، عوض كرده است.

معماری مولد اندیشه و فرهنگ است

دیوارهای قطور، کوچه‌های باریک؛ از در که به درون می روی اتاق‌ها چندان بزرگ نیستند. رف‌هایی که از هزارهای دور هنوز روی دیوار جایشان را برای خود حفظ کرده‌اند.

مسجد، نماد جامعه مسلمانان

مسجد، مکانی برای سجود از سر بندگی، مکانی برای گزاردن سجده انسان و محل خشوع و خاکساری او در برابر رب و خالق هستی، و سبب پیدایی آن هم همان میثاقی است که در روز الست از ارواح آنان بنابر اراده و خواست باریتعالی ستانده شد.

بی‌مهری معماران ایرانی به گذشته خود

یکی از دلایل بی‌توجهی به معماری ایرانی در سال‌های اخیر، گسستگی 100 ساله اخیر بین هویت فرهنگی گذشته و معاصر است.

خانه | تماس | درباره ما |