خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

مقاله و یادداشت

خانه / معماري / مقاله و یادداشت

معرفی تعدای از بناهای تاریخی استان آذربايجان شرقی

استان آذربایجان شرقی بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین استان ناحیهٔ شمال غربی ایران محسوب می‌شود. این استان دارای جاذبه‌های تاریخی بسياری است که آشنايی با تعدادی از آنها خالی از لطف نيست.

معماری کلمه است

شصت و نهمین نشست اندیشکده هرم پی برگزار شد. جلسه با معرفی پروژه های مطالعاتی بافت تاریخی هرندی تهران، زاهدان و بندر کنگ و تنظیم ضوابط معماری در این بافت ها توسط شیوا آراسته شروع شد. در ادامه و به همین مناسبت سعید فلاح فر در خصوص هویت معماری سخن گفت.

عناصر تزئینی در معماری اسلامی

عناصر تزیینی مورد استفاده در معماری‌های مسلمانان، از همان منابعی سرچشمه می‌گیرد که شیوه‌های ساختمانی آنها، عناصر ایرانی یا بیزانتین است.

شکل گیری معماری‌های اسلامی

هنر اسلام که در قرن هفتم آغاز می‌شود، در لحظه‌ای که معماری‌های بیزانتین کاملاً شکل گرفته‌اند، به ظهور می‌رسد و تحت نفوذ آنها قرار می‌گیرد. اما سرزمین‌هایی که محل پیدایش این هنر می‌باشد، مناطقی هستند که در آن، هنر بیزانتین هنوز ریشه‌های عمیق خود را فرو نبرده بود.

مکاتب معماری در سرزمین‌های اسلامی

آنچه که نمایشگر خصوصیت مکتب‌های سوریه و ارمنستان است، همان استفاده تقریباً انحصاری از سنگ می‌باشد. اختلاف مصالح، بدون شک اختلاف‌های قابل توجهی در شیوه‌ها به وجود آورده است.

تجلی توحید در معماری اسلامی

وقتی سخن از سنت اسلامی می‌شود، بعضا این تلقی ایجاد می‌شود که بناست صرفا موضوع بحث محدود به منابع اصلی دین اسلام؛ یعنی قرآن و احادیث، شود اما بر مبنای برخی نظریات، آنچه تحت‌تاثیر متون اصلی اسلامی نیز در کشورهای اسلامی ایجاد شده، بخش جدایی ناپذیری از سنت است، یا به عبارت دیگر، تجسم بیرونی این سنت است.

مکتب‌ها و نفوذها در معماری اسلامی

کانون مشترک معماری اسلامی، ایران است. پرتوافکنی آن به سوی آسیای صغیر و کرانه‌ی شمالی مدیترانه به معماری‌های گروه بیزانتین منجر می‌گردد و از انتشار آن به طرف کرانه‌ی جنوبی مدیترانه است که معماری‌های عرب سرچشمه می‌گیرند.

هنر معماری در ساختمان‌های اداری

ساختمان‌های اداری بزرگ معمولاً بناهای چند طبقه با دیوارهای متحرک داخلی هستند. مراکز تاسیساتی، مثل لوله کشی، پلکان، آسانسورها و غیره معمولاً در حداکثر مراجل تعیین شده از طرف مقررات ساختمان سازی قرار می‌گیرند.

مروری بر زندگی استاد عطاالله امیدوار

در ميان معماران معاصر ما، دكتر «عطاالله اميدوار» است كه هنرش را به معماری و معماری را به هنرش تعميم داده و تأييد آن را هم به هر حال از خيل هنرمندان گرفته است. اميدوار، ادعای خاصی در هنر و معماری ندارد و ادعای اصلی‌اش در بی ادعايی است.

خانه | تماس | درباره ما |