خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

مقاله و یادداشت

خانه / شعر و ادبيات / مقاله و یادداشت

ویژگی‌های ادبیات دوره مشروطه

ادبیات دوره مشروطه، اعم از شعر و نثر، نقش بزرگی در فراز و فرود نهضت مشروطه ایفا کرده است. این ادبیات هم بر مشروطه و مشروطیت تاثیر گذاشت و هم از آن متاثر شد. رنگ و بوی به شدت سیاسی و بعضا اجتماعی این ادبیات به خوبی در آثار نویسندگان این دوره بازتاب یافته است.

شعر چیست؟

بحث از چيستی شعر، بحث دشوار و به اعتباری غير ممكن می‌باشد چه اينكه تا كنون كه به اندازه عمر آدمی ـ كه از پيدايش شعر می‌گذرد ـ تعريف جامع و مانعی از آن صورت نگرفته است. هر شخص به زعم خود از آن برداشتی داشته است.

مجلد همام تبریزی

نسخه همام تبریزی، در 163 برگ، به خط نستعلیق (17 سطر در صفحه دو سونی) نگاشته شده و جلد آن به صوت صحافی شرقی است که با تیماج قهوه ای مجدد روکش شده، هرچند که تخت های اصلی حفظ شده است.

هُمام تبریزی، کلیات و ده نامه

یکی از نسخه های کمتر شناخته شده در قرن نهم هجری، کتابی است که به درخواست خواجه رشیدالدین وزیر و در وصف همام الدین علایی تبریزی نگارش شده و امروزه در کتابخانه ملی فرانسه نگهداری می شود.

جلوه‌هایی از علی(ع) در ادب فارسی

ارادت و علاقه اکثر شاعران کلاسیک و معاصر به حضرت امیر(ع) چنان زیاد است که فقط گردآوری اشعار و متونی که درباره مدح امام علی(ع) و در سوگ آن حضرت سروده‌اند نیازمند روزها ، ماه ها و سال ها وقت است.

تأثیر قرآن بر ادبیات فارسی

با نگاهی گذرا آثار بزرگان ادبیات و شعر پیداست كه بسیاری از عبارات و تعبیرات و اشارات و استدلال‏‌های آنان به اقتباس یا الهام از این كتاب مبین و یا احادیث ائمه معصومین (علیهما السلام) است.

استهلال در ادب فارسی

رؤیت ماه مبارک رمضان و شوال، برخلاف سایر ماه‌ها، از دیرباز برای مسلمانان اهمیت زیادی داشته است. شوق دیدن هلال این دو ماه فرخنده، دیدگان را به سوی آسمان سوق داده است

روزه و رمضان در آئینه شعر فارسی

از همان آغاز که رودکی پدر شعر فارسی، بلند بنای کاخ ادب را برافراشت، مفردات روزه، رمضان، صوم و صیام در آیینه شعر فارسی انعکاس یافتند. این انعکاس در تمامی انواع شعر مدحی، اخلاقی، تعلیمی، غنایی و رثا دیده می شود.

جنگ هفتاد و دو ملت در شعر فارسی

شعر ساده، خوب است یا شعر پیچیده؟ سعدی، بزرگ ترین شاعر ایران است یا خاقانی؟ اصلاً اگر قرار باشد جام جهانی کشتی شعر برگزار شود، بیدل دهلوی و ازرا پاوند، می روند روی سکوی نخست سنگین وزن ها یا هومر و فردوسی؟

خانه | تماس | درباره ما |