خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

مقاله و یادداشت

خانه / شعر و ادبيات / مقاله و یادداشت

شخصیت و جایگاه سعدی درتاریخ ادب پارسی

برای شناخت بیشتر سعدی باید گذشته‌ی سعدی را بررسی كنیم و ببینیم كه سعدی در چه خانواده ای به دنیا آمد، چگونه رشد كرد و پرورش یافت و چگونه سعدی، سعدی شد.

طبیعت در ادبیات فارسی

و جز اینان، شاعران دیگر هم. كه البته مستقیما"‌ با طبیعت صرف روبه‌رو نیستند. یعنی صرف وصف طبیعت را در شعر آنان نمی‌توان دید، ولی آنها نیز به نحوی با طبیعت در آمیخته‌اند.

قصه و قصه پردازی در مثنوی مولوی

در این مقاله با نگاهی كلی به داستان‌های مثنوی، به بیان نوع ادبی قصه‌ها ، ذكر برخی ویژگی‌های ساختاری و بالاخره بررسی اهم عناصر داستانی در آنها خواهیم پرداخت.

قرآن شناخت (تفسیر معاصرانه قرآن کریم)

اخیراً، اثر جدیدی با عنوان the Study Quran، زیر نظر استاد دکتر سید حسین نصر به زبان انگلیسی انتشار یافته است. عجالتاً می توان عنوان اصلی قرآن شناخت و عنوان فرعی تفسیر معاصرانه قرآن کریم را برای آن پیشنهاد کرد.

مسیح در نگاه خاقانی

سی‌وهشتمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی خاقانی به «خاقانی و مسیحیت» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر حسن بلخاری چهارشنبه ۱۲ آبان در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

اسم «سعدی»، چرا سعدی شده؟!

اکنون بیش از هفتصد سال می‌گذرد که شهرت سعدی شیرازی‌ نویسنده‌ و شـاعر‌ بـزرگ وطـن ما از محدوده اقلیم فارس گذشته و بتدریج جهانی را پیموده‌ است و جهانیان به‌ مقام بلند او در شعر و نـثر فارسی آشنا شده‌اند.

فرصتی برای بازخوانی یک واقعه

دکتر صادق کرمیار برای مطالعه در ایام محرم و صفر نویسندگانی را که آثار حوزه‌ عاشورا را خوب می‌شناسند، اساتیدی که در حوزه‌ عاشورا سال‌هاست سختی کشیده‌اند و با پژوهش‌هایشان آثاری به جای گذاشته‌اند که کربلا را ماندگارتر کرده است، بهترین کتاب‌هایی که می‌تواند در ایام ماه‌های محرم و صفر فرصت تازه‌ای برای ما رقم زند، معرفی کرده‌اند.

سعدی حکایتگر

شیخ مصلح‌الدین مشرف بن عبدالله مشهور به سعدی شیرازی در حدود سال‌های ۵۷۱ تا ۶۰۶ هجری قمری به دنیا آمد و در حدود سال‌های ۶۹۰ تا ۶۹۵ درگذشته است. درباره نام و نام پدر شاعر و همچنین تاریخ تولد سعدی اختلاف بسیار است.

آشنایی با کشکول شیخ بهایی

ادبیات فارسی بستر اصلی شکل گیری متون تاریخ ایران بوده است و تلاش برای شناسایی داده های تاریخی از لابه لای متون ادبی یکی از روش های دستیابی به گوشه هایی از تاریخ ایران است که شاید در متون تاریخی کمتر اثری از آنها می‌توان یافت.

خانه | تماس | درباره ما |