خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

معرفی

خانه / نقاشي و نگارگري / معرفی

منظومه مهر و مشتری

منظومه عاشقانه مهر و مشتری در سال 778ه . ق توسط شاعر پرآوازه تبریز در قرن هشتم، حاج شمس الدین محمدعصار تبریزی سروده شد. عصار تبریزی در سرایش این منظومه، تلاش کرد وزن اشعار را بر اساس خسرو و شیرین نظامی گنجوی و در قالب مثنوی بیاراید.

مکتب نگارگری تبریزِ دوم (مکتب صفوی)

شاه اسماعیل در سال ۷۷۹ هـ.خ برابر با ۹۰۶ هـ.ق پس از شکست دادن آق‌قویونلوها تبریز را به پایتختی برگزید و کتابخانۀ سلطنتی آق‌قویونلوها در اختیار او قرار گرفت و هنرمندانی که در کتابخانه آق‌قویونلوها کار می‌کردند به خدمت او در آمدند.

كمال الملك استادی برای تمام فصول

تغییر و تحول در زمینه اجتماعی همواره یا قربانی می‌گیرد یا اسطوره می‌سازد. كمال الملك نیز از این قاعده مستثنی نبود و در ادوار مختلف زندگی پربارش همیشه قربانی یا اسطوره شدن را تجربه كرد و همچنان با اینكه 73 سال از وفات او می‌گذرد این رویه نیز ادامه دارد.

انواع نقاشی در هنر اسلامی

تذهیب را می‌توان مجموعه‌ای از نقش های بدیع و زیبا دانست که نقاشان و مذهبان برای هرچه زیباتر کردن کتاب های مذهبی، علمی، فرهنگی، تاریخی، دیوان اشعار، جشنواره‌های هنری و قطعه‌های زیبای خط به کار می‌برند.

مکاتب نگارگری عثمانی تحت تاثیر نگارگری ایران

حکومت عثمانی در سده نهم ودهم هجری وارث میراث عظیم امپراتوری بیزانس(رم) و قدرتی مهم در جهان شده بود و به همین دلیل هنرمندان این کشور توانستند از فرهنگ و هنر وسیع سرزمین های اسلامی و مدیترانه بهره بگیرند.

مقاله‌ای درباره محمد سیاه قلم و غیاث الدین محمد نقاش

فرضیه نگارنده در این مقاله مبتنی بر این است که استاد محمد سیاه قلم نقاش نام آور سده نهم هجری همان غیاث الدین نقاش و یا غیاث الدین محمد نقاش دوره بایسنقر میرزا است که از طرف دربار شاهرخ مأمور می شود در کنار هیأت سیاسی شاهرخ، به چین سفر کند

آشنایی با حسین محجوبی و نگاهی به آثار او؛ هنرمندی در بند پیچش شاخه‌ها!

در سال 1309 در شهر زيبا و رويائی لاهيجان متولد شد. ايام کودکی و نوجوانی را در آن ديار سر سبز و با خاطرات فراموش نشدنی که همه ضمير باطن او را بر گرفته، گذراند.

درباره نقاشی زیر لاکی (پاپیه ماشه)

پاپیه ماشه اساساً واژه ای فرانسوی است در فرهنگهای لغات به معنی کاغذ فشرده شده آمده است و معمولاً به اشیای مقوایی که سطح آنها به وسیله ی مینیاتور تزئین و با لاک مخصوص پوشش یافته است اطلاق می شود.

استاد«حسين بهزاد» مشهورترين نگارگر معاصر

استاد«حسين بهزاد» مشهورترين نگارگر معاصر درسال يكهزارودويست و هفتادو سه هجري شمسي در تهران به دنيا آمد. پدرش ميرزا فضل الله اصفهاني نقاش و قلمدان‌ساز بود.

خانه | تماس | درباره ما |