خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

مقاله و یادداشت

خانه / تعزيه و نمایش / مقاله و یادداشت

مرگ هنرمند؛ مرگ هنر؟

هنرهای نمایشی کشور در دو سال گذشته سه هنرمند سنت گرای خود را از دست داده است، سی ام فروردین، سعدی افشار دیده از دنیا فرو بست، سوم مرداد محمود استاد محمد درگذشت و دوازدهم همین ماه، مرشد ولی‌الله ترابی از میان ما رفت.

هنر اذان گویی

اذان گویی در بین استادان موسیقی آوازی از سال های بسیار دور رواج داشته که بیشتر ملودی آن نیز در بیات ترک و گوشه روح الارواح اجرا می‌شد.

راهی به سوی تفکر خلاق

نمایشنامه‌ خوانی، ریختاری از هنرهای نمایشی است و نمایش صحنه‌ای، نوع دیگر آن، و نه نمایش صحنه‌ای توانایی جایگزینی نمایشنامه ‌خوانی را دارد، نه نمایشنامه ‌خوانی شایستگی جانشینی نمایش صحنه‌ای را.

هنر در دفاع مقدس

«هنر» یکى از واقعیت هاى مسلّم هر تمدن و فرهنگى است و تأثیر فراوانى بر قلب مخاطبانخـویـش دارد. هـنـرِ دفـاع مـقـدس نیز که با آغاز دفاع متولد شد به عنوان یک هنر دینى و ملى، تأثیر زیادى بر روحیه رزمندگان و ملت ایران داشته است.

مروری بر نمایش "تخت حوضی" یا "رو حوضی"

بخش بزرگی از نمایش‌ها را در طول زندگی بشر، نمایش‌های کمدی تشکیل می‌دهند. اما جایگاه نمایش کمدی کجاست و کاربرد و تکنیک‌های اجرای آن چیست؟

نگاهی به تاریخ نمایش و نمایش نامه در ایران

قدمت نمایش درایران را اگر بخواهیم از دوران پیش از اسلام بررسی كنیم، باید بحث خود را از نمایش‌های آیینی كه به داستان سوگ سیاوش و كین ایرج معروف شده است آغاز کنیم.

پیش درآمدی بر تئاتر اسلامی

امیدی که طلیعه رشد هنر پس از انقلاب را نویدد می‌دهد، مسئولیتی سنگین و مقدس را ارمغان می‌آورد. مسئولیتی که وسعتش را دشت‌های خون نشسته جنوب و کوهپایه‌های غرب تعیین می‌کنند.

سنجشِ کارکردی واژه نمایشنامه

از آنجا که تئاتر دانشگاهی به طور جدی، قصد دارد میان بارِ واژگانی «نمایش» و «تئاتر» به لحاظ تعاریف و مضامین، تفاوت بنیادین قائل شود، از این رو پسندیده است، یک بار برای همیشه، تکلیف جهانِ واژگانی این دو پدیده نمایشی را روشن کنیم.

تعزیه و المان‌های نمایشی مدرن و پسامدرن

در میان گونه‌های مختلف نمایش ایرانی، تعزیه شاید قوی‌ترین، کامل‌ترین و پیچیده‌ترین باشد. این کامل‌بودن و خودبسندگی از تعزیه یک سیستم کامل دراماتیک می‌سازد.

خانه | تماس | درباره ما |