خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

مقاله و یادداشت

خانه / تعزيه و نمایش / مقاله و یادداشت

یادداشتی درباره چگونگی شکل گرفتن تئاتر مذهبی

تئاتر مذهبی نیز همانند مناسک و آیین مذهبی باید تبلوری فرا ذهنی داشته باشد تا بتواند در استقرار ، تکوین و ترویج یک باور مطلوب، موفق عمل کند.

تعزیه، هنری با ویژگی‌های تئاتر مدرن

بسیاری از نامداران هنر نمایش، مانند پیتر بروک به عجیب و خاص بودن عظمت تعزیه اعتراف کرده‌اند. هنری که با وجود گذشت چند قرن از تولدش ویژگی‌های فراوانی از تئاتر مدرن را با خود به همراه دارد.

روایت پیتر بروک انگلیسی از تماشای یک تعزیه: زمان منسوخ‌ شده بود

نمایش تئاتری که اتفاقی‌ از گذشته‌ای بسیار دور بود، گذشته اینجا و حالا اتفاق‌ می‌افتاد، تصمیم قهرمان درحال‌ حاضر بود، دلتنگی‌اش برای اکنون‌ بود و اشک تماشاچیان برای این‌ لحظه، گذشته نه تعریف و نه نشان داده می‌شد، زمان منسوخ‌ شده بود.

بزرگترین تعزیه میدانی کشور با بیش از 100 سال قدمت در روستای «صحرارود»، شهر فسا

یکی از برترین آیین عاشورایی که در فسا اجرا می‌شود، اجرای تعزیه در صحرارود است که حدود 400 نفر در برگزاری آن هر ساله سهیم می‌شوند.

پژوهشی درباره منشأ آیین تعزیه (شبیه‌خوانی)

تعزیه، آیین شبیه‌خوانی و «شکلی از نمایش» است. شناخت منشأ تعزیه مساله اساسی پژوهش حاضر را تشکیل می‌دهد. به بیان روشن‌تر این پژوهش در پی شناخت عواملی است که بیانگر چگونگی آغاز تاریخ تعزیه باشند.

نمایش فـقر برای تماشاگران لوکس! / نقد تئاتر موزیکال "الیور توئیست"

موضوع نمایش "الیور توئیست" بسیار تامل برانگیز و هشدار دهنده است، اما ظاهرا، توجه بیش از اندازه در جذب تماشاگران ساده پسند و غیرحرفه ای که به تئاتر به چشم یک تفریح لوکس و سرگرم کننده نگاه می کنند، باعث غفلت کارگردان در تحلیل محتوای اصلی داستان شده است. به نحوی که رقص و آواز نمایش، کاملا محتوای داستان را تحت تاثیر قرار داده است و باعث غفلت و عدم توجه تماشاگران نسبت به محتوای اصلی آن شده است.

گوشه‌ای از دلالت‌های فرهنگی آیین اسب چوبی سبزوار

آیین نمایشی اسب چوبی، نمایشی مردمی است که در برخی نقاط ایران ازجمله سبزوار، گیلان، سمنان، هرمزگان و سیستان برگزار می‌شود. باوجود ساختار و شاکله متفاوت و حتی باورهای مختلف همه‌جا یک گهواره و سر اسب با دو نوازنده سرنا و دهل آن را اجرا می‌کنند.

تئاتر کاربردی - محیطی و امکانات آن برای مناطق جنگی هشت ساله

در چند سال اخیر شاهد رشد چشمگیری در خصوص فعالیت‌های نمایشی در مناطق عملیاتی در جریان برگزاری سفرهای راهیان نور به مناطق عملیاتی جنگ بوده‌ایم.

مقایسه تعزیه‌های ایران با نمایش‌های مذهبی اروپا

احوال هر قوم متمدنی را که مطالعه کنیم می‌بینیم که مراسم و شعائر دینی مبداء و منشاء درام آن قوم بوده است.

خانه | تماس | درباره ما |