خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

مقاله و یادداشت

خانه / ‫هنر جديد / مقاله و یادداشت

معرفی کتاب ملکوت آیینه‌ها

نویسنده در این مقالات به بررسی تطبیقی هنر اسلامی با عرفان پرداخته و سعی داشته تا با رویکرد پدیدارشناسی از فحوای مباحث عرفانی به بیان چیستی مفاهیم هنر و زیبایی در عالم اسلام بپردازد.

تولد عکاسی خبری در بحبوحه انقلاب اسلامی

انقلاب آنچنان که از نامش پیدا است، به وجود آورنده تحولی عظیم و دیگرگون در عرصه‌ای است که حادث می‌شود. به خصوص اگر این اتفاق در ساختار‌های اجتماعی و سیاسی جامعه‌ای شکل گیرد.

انقلاب اسلامی و هنر

جواد کریم نژاد دانش آموخته دانشگاه سوره و عضو باشگاه هنرپژوهان جوان کشور در مقاله " انقلاب اسلامی و هنر" که به رویکرد انقلاب اسلامی به هنر پرداخته است.

عاشورا و نمادهای هنری

عاشورا و محرم را می‌توان ماندگارترین و تاثیرگذارترین رویداد تاریخی تشیع دانست تا جاییکه امام خمینی (ره) فرمودند این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.

پیشنهاد برای گردش‌های فرهنگی و هنری در ماه‌های محرم و صفر

موزه محرم تبریز، خود نمونه آشکاری از اهمیت پاسداشت موزه‌ها و مراکز فرهنگی و تاریخی کشور در ایام محرم و صفر می‌باشد.

راه‌های سه گانه خلق تصویر

برای دستیابی به یک بیان تصویری متناسب و هماهنگ با سبک نوشتار یا درونمایه متن، تصویرگر پس از مطالعه متن، هرگز براساس حدس و گمان و احساس لحظه‌ای یا حتی سلیقه شخصی و از آن مهم‌تر، حتی بر مبنای عادات حرفه‌ای و طرز کار مالوف و همیشگی خود دست به کار نمی‌شود.

بررسی الگوهای پیشرفت هنر در فرهنگ اسلامی

تأثیر هنر بر انسان، انکارناپذیر است و همان‌گونه که پدیدآورنده‌ی آثار هنری، انسان است، بهره‌مندی از آنها نیز ویژه‌ی او است؛ زیرا هر جلوه‌ی هنری محل برخورد و تلاقی روح‌های خلّاق با یکدیگر است.

از جمعه خونین 66 تا قربان غمبار 94 ؛ نگاه هنرمندانه به فجایع آل سعود در مکه و منا

گرچه در ایام عید سعید قربان و دهه امامت هستیم و روزهای شادی و سرور است؛ اما غم هزاران قربانی منا که ایک در اولین سالگردشان هستیم، مانع از شادمانی است.

مسجد، پایگاه هنر اسلامی

مسجد در تمدن اسلامی‌همواره نقش محوری ایفا کرده است. مسلمانان در سده‌های گذشته مسجد را در قلب شهر و روستا بنا می‌کرده‌اند و در حول و حوش آن بازار و مدرسه به صورت هماهنگ با هم در معماری باشکوه نقش‌آفرینی می‌کرده است.

خانه | تماس | درباره ما |