خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

مقاله و یادداشت

خانه / ‫هنر جديد / مقاله و یادداشت

پروژه واقعیت مجازی کربلا و نسبت آن با هنر جدید

اطلاق کلمه هنر به رویدادی که داعیه هنری ندارد را نه مولفین و خالقان آن که شاید مخاطبین و منتقدان به آن رویداد نسبت می‌دهند، پروژه «واقعیت مجازی کربلا» یا VR Karbala را می‌توان در قالب هنر جدید بررسی کرد.

گرافیک و هنر در انقلاب اسلامی

نوشته‌ای که پیش رو دارید، حاوی نگاه تحلیلی غربی‌هاست نسبت به بخشی از هنر انقلاب، نگاهی که در نهایت در فهم منطق درونی واقعیت‌های اجتماعی و هنری انقلاب ناکام و ناتوان مانده و گرفتار کلیشه‌های رایج نظام رسانه‌ای، فکری غرب شده است.

هنر اسلامی از منظر اندیشمندان مسلمان

هنر اسلامی به معنی اخصّ کلمه با وحی و کتابت قرآن کریم آغاز گردید. امر قدسی و مقدس، قلب و مرکز هنر اسلامی است و به عبارتی، امر قدسی که زیبایی حقیقی در معناست، در صورت هنر اسلامی که تجلی گاه حقیقت زیبایی است، عیان شد. هنر اسلامی تجسم باطن و حقیقتی است که بر وحی و متابعت و تسلیم در برابر امر الهی استوار می باشد. حقیقت اسلام، باطن همه ادیان الهی و توحیدی است.

روح هنر اسلامی

هنر اسلامی چون شانی از شئون فرهنگ و تمدن اسلامی از فیض همان حقیقتی بهره مند است که علم و سیاست اسلامی از آن برخوردار بوده است.بدین تفصیل که چون باطن اسلام «اسم الله اکبر»است،علم اسلام نیز،«معرفت الله »و سیاست اسلام هم تحقق «ولایت الله »است و هنر حقیقی اسلام نیز در مقام ابداع «وجوه الله »است.

عکاسی در دوره قاجار

این روز ها نمایشگاهی از عکس های مونتابونه عکاس ایتالیایی سده نوزده میلادی که از ناصرالدین شاه و اهالی دربار و تهران و ابنیه شهرهای ایران تهیه کرده در ایتالیا تشکیل گردیده که مورد توجه بسیاری از عکاسان و دوستداران این هنر واقع شده است.

بررسی سه دوره تاثیرگذار در هنر معاصر ایران

در این نوشتار سعی شده تا سه دوره از مکاتب هنری ایران که به دنبال نگاهی نو و جدید به مقوله هنر بوده‌اند بررسی کوتاهی شوند و در کنار این آسیب‌شناسی کوچکی از موفقیت‌ها و شکست‌هایشان انجام شود.

هنر اسلامی در اندلس

دوران حکومت هشتصد ساله مسلمانان در بخشی از اروپا(سده یکم تا نهم هجری قمری) را می‌توان به عنوان یکی از دوره‌های جذاب از نظر ساختار آثار هنر اسلامی و شکل رویکرد هنرمندان به هنر در این سرزمین نام برد.

تحولات هنر در انقلاب اسلامی

با آنکه نگرش‌های انقلابی همچون موتوری قوی، سمت و سوی هنر را از آنچه در دوران پهلوی بود، تغییر جهت داد اما امروزه با بررسی آثار بر جای مانده از آن دوران نمی‌توان سیاستی جامع و هدفمند از سوی ارگانی رسمی را برای آن تعریف کرد.

عیدی سازی؛ هنر گرافیک عامیانه

در حدود 150 سال پیش از این، نوع خاصی از کارت های پستال به سبک و سیاق چاپ چوب در ایران تولید می شد که ملاهای مکتب خانه آنها را می خریدند و به شاگردان خود هدیه می دادند.

خانه | تماس | درباره ما |