خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

مقاله و یادداشت

خانه / ‫هنر جديد / مقاله و یادداشت

هنر رومی و هنر اسلامی

گسترش هر اندیشه و عقیده‌ای، در بسیاری از موارد، نیازمند نیروی محرک تازه است. ظهور اسلام، در 6 قرن پس از میلاد مسیح، نیروی محرکی تازه و توانا بود.

روند تاسیس دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی

معاون سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: اگر مصوبه تاسیس دانشگاه‌ هنرهای اسلامی ایرانی، که توسط استاد فرشچیان پیشنهاد شده، از طرف رئیس جمهور ابلاغ شود؛ شاهد تحولی شگرف در آموزش هنرهای ایرانی خواهیم بود.

هنر اسلامی در میراث ایرانی

مطالعه در باب بزرگان علمی، دینی، فرهنگی و تربیتی و اخلاقی هر قوم و ملتی و تدوین شرح حال و آثاری که موجب ایجاد حافظه تاریخی در هر قوم و ملتی می‌شود.

روح دین در پیکر هنر دینی

تمثیل پیل و خانه تاریک و اختلاف مردمان در تصویر آن برای یکدیگر، حکایتی است هزارساله که پیش از مولوی در احیاء العلوم و کیمیای سعادت غزالی و نیز در عجایب نامه به شکل و شمایل دیگر و همچنین در حدیقه حکیم سنایی آمده است

گرد مظلومیت بر چهره هنرهای اسلامی

ایجاد دانشگاه هنر اسلامی در خاورمیانه به عنوان یک هنر مستقل و مشترک بین کشورهای اسلامی با پیشینه تاریخی متأثر از هم، می‌تواند باعث وحدت کلمه میان هنرمندان به عنوان قشر تأثیرگذار بر عموم جامعه شود

تبیین ماهیت هنر اسلامی

در آیات کریمه قرآن داریم و اِن من شئی الا و عندهُ خزائنهُ وما ننزلهُ الا بقدرٍ معلوم هیچ چیزی در عالم هستی نیست مگر آنکه مخزن آن پیش ماست و ما به اندازه آن را فرو می‌فرستیم (ظاهر می‌کنیم)؛ در تعریف هنر خیلی صحبت شده است, مثل تعریف زیبایی.

با زیبایی هنر می‌توان به نبرد با اسلام‌هراسی رفت

هنر تنها چیزی است که مرز و فاصلۀ فرهنگی نمی‌شناسد و مرز زمان و مکان را درمی‌نوردد. غیرمسلمانان با تماشای هنرهای اسلامی می‌توانند زیبایی درونی عقاید و سنّت‌های اسلامی را حس کنند و طور دیگری به این دین بنگرند.

تاملی در تعریف هنر

این مقاله کند و کاوی در معنای هنر و گوهر آن و در جست‌و‌جوی نوعی ادراک و الهام به خواننده نکته‌سنج است چرا که ذات و نفس هنر، امری معنوی و انسانی است و همانند ادب و عرفان از معارف ذوقی و شهودی به شمار می‌آید و نوعی علم حضوری است نه حصولی و در حوزه مفاهیم و تصورات ذهنی نمی‌گنجد.

«زبان گفتاري، زبان نوشتاري»

زبان در ابتدا بسيار ساده و محدود به اداي آوا و کلمات منفرد و جملاتي ناقص، و فاقد فعل و زمان بوده است، اما به تدريج و با افزايش پيچيدگي‌هاي مادي و معنوي زندگي آدم وارد مرحله‌اي "انساني" شده است.

خانه | تماس | درباره ما |