خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

گفتگو

خانه / صنايع دستي / گفتگو

آشنایی با یکی از مجموعه‌های فعال در زمینه صنایع دستی

صنایع دستی سوشیان با سرپرستی مجید حاتمی با حدود پانزده سال سابقه کار در رشته‌های هنری صنایع دستی در حدود یک سال است که در شهر قم فعالیت می‌کند و محصولات خود را به بازار صنایع دستی ارائه می‌دهد.

هنر مسیری به آسودگی

خانم زهرا عباسی یک از هنرمندان صنایع دستی می‌باشد. بیش از سی و پنج سال است که صنایع دستی را دنبال می‌کند ، وی مسئول انجمن رودوزی‌های سنتی روی پارچه و عضو انجمن کشوری صنایع دستی است که مربوط به فعالان اقتصادی کشور می‌شود.

نسل سوم از هنر کاشی و سفال

استاد حاج محمد کبیری فرزند بزرگ شیخ حسن (فخرالمحصلین) در شهر قم در خانواده‌ای مذهبی روحانی چشم به جهان گشود. از دوران جوانی جذب هنر کاشی سازی شد و در شهر تهران در کارخانه‌های کاشی سازی مشغول به کار شد.

گفتگویی با یکی از هنرمندان آینه کار قمی

آینه‌کاری نوعی تزیین داخلی ساختمان، با چسباندن قطعه‌های کوچک آینه به شکل‌های هندسی و گل و بته‌های مختلف است. این هنر یکی از شاخه‌های هنرهای تزیینی ایران است و از ابتکارهای ویژهٔ هنرمندان ایرانی به شمار می‌آید.

سفالگری؛ هنری جاودان

ساخت سفال در ایران دارای سابقه‌ای طولانی و درخشان است و با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی کشور که در محل تقاطع تمدن‌های باستانی و در مسیرهای کاروان‌های مهم واقع است، تقریبا در هر بخشی از ایران، در زمان‌های مختلف ساخت سفال اتفاق افتاده است.

سفال؛ از خامی تا پختگی

سفالگری را قدیم‌ترین صنعت دست بشر و با سابقه ترین هنری می‌دانند که می‌توان بشر متمدن را مبدع آن دانست.

نقوش ختایی و اسلیمی در هنر اسلامی نماد خلد برین و عوالم بهشتي است

انسان همواره از نقوش و تصاویر برای بیان مقصود و یا برداشت خود از عالم استقاده کرده است. در این میان هر فرهنگ و تمدن به علل گوناگون نقوشی خاص و منحصر به فرد را برای بیان مقاصد خود به کار برده اند.

نیکخواه: هنر تشیع، جلو گاه آموزه ها و فرامین مذهب شیعه در گذر تاریخ

هانیه نیکخواه، پژوهشگر هنر، محقق و مدرس دانشگاه است.ایشان تحقیقات فراوانی را در خصوص هنر ایرانی – اسلامی انجام داده است.با این پژوهشگر در رابطه با هنر اسلامی به گفتگو نشسته ایم که در ادامه خواهید خواند.

خانه | تماس | درباره ما |