خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

آثار

خانه / صنايع دستي / آثار

صنایع دستی ماسوله

پیش پاافتاده ترین اطلاعات درباره ماسوله این است که پشت بام خانه پایینی، حیاط خانه بالایی است و این تکرار، نوعی پلکان در دل کوه به وجود آورده، در حالی که ماسوله را اگر با دقت بیشتری نگاه کنی ویژگی‌هایی دارد که در کمتر شهری با قد و قواره آن می‌شود دید.

تاریخچه ضریح منور امام رضا علیه السلام

در فصل زمستان امسال (1379 ش ) شاهد تعویض ضریح منور حضرت امام رضا علیه السلام بودیم، درباره تاریخچه ضریح آن حضرت، اداره کل روابط عمومى آستان قدس رضوى مطالبى را منتشر کرد که با هم مى‏‌خوانیم.

آثار هنری موزه آستانه مقدسه حرم حضرت معصومه(س)

عشق و ارادت مردم سرزمین ما به ساحت مکتب حیات بخش اسلام و پیامبر عظیم الشأن، حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم و ائمه معصومین و پیشوایان دین، امری بس ریشه دار و دیرینه می باشد.

قرآن وقفی دارالارشاد اردبیل نمونه‌ای نفیس از هنرهای قرن دهم

یکی از قرآن‌های خطی نفیس دوره صفوی که هم خط خوش و تذهیب و تزئینات زیبا و پرکار و هم ترجمه و ملحقات ارزشمندی نظیر فالنامه، وقفنامه پیوسته و همزمان آن دارد، به سفارش، شاه قلی خلیفه که مهردار شاه عباس صفوی بوده، کتابت، تذهیب و تجلید شده است.

هنر فيروزه کوبی

فيروز کوبی يکی از معدود رشته های صنايع دستی است که سابقه تاريخی چندانی نداشته و در حال حاضر هم توليد محدودی دارد و همين امر باعث آن گرديده تا فيروزه کوبی آنگونه که بايد شناخته نشده باشد..

تابلوهایی که زیر پا می مانند!

دست آفریده های هر قوم دارای ارزش های بی شمار است. از آن‌جا که هنرمندان بافنده از اندیشه و ذوق خود برای خلق نقشه های قالی، گلیم، گبه و جاجیم بهره می‌گرفتند؛ به جرأت می توان دست‌بافته های آن‌ها را تابلوهای نقاشی اصیل ایرانی دانست.

هنر "نقاشی پشت شیشه" از یادها رفته است

هنر نقاشی پشت شیشه ، به عنوان رسانه ای در بازنمایی وقایع ادوار مختلف تاریخی این روزها در اصفهان به دست فراموشی سپرده شده و در حال حاضر تنها 20هنرجو در شهر اصفهان در حال یادگیری این هنر هستند.

علم سازی، تجلی جایگاه شیعه در فرهنگ ایرانی

علم سازی یکی از هنرهای شیعی و اسلامی در ایران است که از دیرباز آداب و رسوم خاصی دارد. در این یادداشت به پیشینه علم سازی و آداب علم گردانی می پردازیم.

خانه | تماس | درباره ما |