خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

مقاله و یادداشت

خانه / سينما و تلويزيون / مقاله و یادداشت

قصه گو؛ جذاب؛ در جستجوی عدالت / نقد فیلم سینمایی "بی همه چیز"

موقعیت نمایشی فیلم سینمایی "بی همه چیز"، یک بی‌عدالتی است. بی‌عدالتی که در فیلم وجود دارد از جنسی است که بسیاری از افراد در جامعه آن را تجربه کرده‌اند که بخشی از آن برعهده مردم است. همان طور که در فیلم نیز نشان داده شد، صرفا شخصیت اصلی، گناهکار این بی‌عدالتی نبود؛ بلکه سکوت و ترس مردم از بیان حقیقت، زمینه ساز اخراج ناعادلانه لی لی از زادگاهش شد.

اثری کم ادعا و پُر محتوا / نقد فیلم سینمایی "روزی روزگاری آبادان"

فیلم سینمایی "روزی روزگاری آبادان" در کنار صیانت از ارزش‌های والای انسانی و خانواده، از دنیای جنگی صحبت می‌کند که لایق هیچ انسانی نیست، و البته فرقی نمی کند که کشتارهای جنگ، عمدی باشد یا توسط خطای انسانی صورت گرفته باشد. این فیلم، بیش از ادعایش محتوا دارد.

پسرفت تأسف بار مهدویان / نقد فیلم سینمایی "شیشلیک"

فیلم سینمایی "شیشلیک" نتوانسته ادعای سازنده‌اش درباره ساخت فیلمی در ژانر کمدی اجتماعی را عملی کند و طبعاً مخاطبان را نیز راضی نخواهد کرد.

اثری موفق درباره خشونت علیه زنان / نقد فیلم سینمایی "ابـلـق"

فیلم سینمایی «ابـلـق» با ترکیب عوامل حرفه‌ای سینما ساخته شده و نرگس آبیار، بانوی توانمند سینمای ایران، در مقام کارگردان، حرفه‌ای نقش آفرینی کرده است؛ از این رو می‌توان از این فیلم به عنوان یکی از کاندیداهای اصلی سیمرغ بلورین در بخش‌های مختلف یاد کرد.

سینما و وقوع انقلاب اسلامی در ایران

تاکنون از دیدگاه‌های متفاوتی به پدیدة انقلاب نگریسته شده که یکی از آنها، عوامل فرهنگی بوده‌ است. تاکنون، نقش وسایل ارتباط جمعی به عنوان یکی از پدیده‌های فرهنگی، در شکل دادن به افکار انقلابی مورد توجه اندکی قرار گرفته است.

یادداشت حاتمی‌کیا در سوگ اکبر عالمی

سال 67 با اتمام جنگ وارد دانشگاه شدم. گرفتار فیلم ساختن بودم. فضای دانشگاه برایم سخت شد و تصمیم به ترک تحصیل گرفتم . کسی خم به ابرو نیاورد؛ جز استاد عالمی که به من نهیب زد که باید برگردم و قوانین خشک آموزشی را به همت خودش کنار زد و چه لذتی داشت دوباره در کلاس استاد عالمی نشستن.

دستاورد‌های انقلاب اسلامی در حوزه «فیلم و سینما»

دستاورد‌های چهل‌ساله انقلاب اسلامی در حوزه «فیلم و سینما» که در چهار دهه گذشته به وقوع پیوسته‌ است در قالب نشست‌های شنبه‌های انقلاب گردآوری و ارائه شده است.

هنر اسلامی و عناصر اصلی آن از منظر آیت الله العظمی جوادی آملی

به مناسبت سالروز شهادت شهید آوینی به بازخوانی پیام آیت الله العظمی جوادی آملی می پردازیم. معظم له در فرازهایی از این پیام ضمن معرفی «هنر اسلامی و عناصر اصلی آن»، برترین ویژگی هنر اسلامی را تبیین نموده‌اند.

از پرداخت مغرضانه به حکم حیاتبخش قصاص تا سکانس نامتعارف و غیر شرعی / نقد فیلم "قصیده گاو سفید"

فیلم "قصیده گاو" سفید هرچند سعی داشت با موضع گیری‌های تند و تیز نسبت به دین و جامعه مخاطبان بسیاری را با خود همراه کند اما در نهایت نتوانست در جلب رضایت مخاطبان موفق عمل کند.

خانه | تماس | درباره ما |