خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

مقاله و یادداشت

خانه / سينما و تلويزيون / مقاله و یادداشت

دستاورد‌های انقلاب اسلامی در حوزه «فیلم و سینما»

دستاورد‌های چهل‌ساله انقلاب اسلامی در حوزه «فیلم و سینما» که در چهار دهه گذشته به وقوع پیوسته‌ است در قالب نشست‌های شنبه‌های انقلاب گردآوری و ارائه شده است.

هنر اسلامی و عناصر اصلی آن از منظر آیت الله العظمی جوادی آملی

به مناسبت سالروز شهادت شهید آوینی به بازخوانی پیام آیت الله العظمی جوادی آملی می پردازیم. معظم له در فرازهایی از این پیام ضمن معرفی «هنر اسلامی و عناصر اصلی آن»، برترین ویژگی هنر اسلامی را تبیین نموده‌اند.

از پرداخت مغرضانه به حکم حیاتبخش قصاص تا سکانس نامتعارف و غیر شرعی / نقد فیلم "قصیده گاو سفید"

فیلم "قصیده گاو" سفید هرچند سعی داشت با موضع گیری‌های تند و تیز نسبت به دین و جامعه مخاطبان بسیاری را با خود همراه کند اما در نهایت نتوانست در جلب رضایت مخاطبان موفق عمل کند.

یک اثر متوسط، تلخ و سیاه / نقد فیلم "سه کام حبس"

فیلم سینمایی "سه کام حبس" در یک نگاه کلی توفیق چندانی ندارد. گرچه انتظار می رفت به خاطر سوژه ناب و کمتر پرداخته شده، سرو صدای زیادی کند، اما چنین اتفاقی نمی افتد و فیلم در سطح متوسط باقی می ماند. سینمای ایران همچنان به فیلمسازانی دغدغه مند نسبت به موضوعات اجتماعی - بویژه در حوزه خانواده - نیاز دارد که زیبایی های جامعه اسلامی ایران را نیز در کنار نواقص و کاستی ها ببینند و نشان دهند.

درخشش مجیدی با تابش خورشید / نقد فیلم "خـورشید"

فیلم سینمایی خورشید یکی از فیلم های شریف سینمای ایران و اثری درخشان در کارنامه مجیدی است. فیلمسازی که به بلوغ و پختگی کامل رسیده و مسیری را که در ده سال اخیر پیموده بود و مسیر مناسب و دلچسبی نبود اصلاح کرده و به جاده اصلی فیلمسازی مطلوب خویش بازگشته است.

فیلم مستند "خسوف"؛ روایتی از تردیدهای یک طلبه‌

ساخت فیلم با موضوعاتی که بستر مذهبی و ساحت حاکمیتی دارند، همیشه دشوار بوده است. چراکه یک‌جور بندبازی هولناکی است، هم احتمال افتادن در دام شعار و تکرار دارد و هم رفتن به سمت و سویی که احتمال عدم نمایش تا زمانی دیگر. حال اگر این موضوع در بستر فیلم مستند شکل گیرد که ماجرایش سخت و سخت‌تر می‌شود.

بغضی که در گلو می‌ماند / نقد فیلم سینمایی "درخت گـردو"

غمگین ترین سکانس های فیلم "درخت گـردو" را هنوز احساس می کنم: وقتی که «اوس قادر» بچه هایش را زیر دوش حمام می شست و صدای گریه بچه های بی گناه آسیب دیده از بمب شیمیایی شنیده می شد... صحنه ای که اوس قادر جنازه های دو فرزندش را به دوش می کشید و پیاده برای تدفین آنان به سمت روستا حرکت می کرد... و بغضی که پس از دیدن سکانس عاشقانه ای که اوس قادر که داغ سه فرزند دیده به دکتر می گوید "مریم را برایم نگه دار" هنوز راه گلویم را بسته است...

موضوع ملتهب و کارگردانی ریسک پذیر، در بیستمین اثر / نقد فیلم سینمایی "خـروج"

ابراهیم حاتمی کیا هم از همان معدود فیلمسازان ریسک پذیری است که چه در ژانر دفاع مقدس شروع به فیلمسازی کند و چه مضامین دیگر، سوژه ای چالش برانگیز را انتخاب خواهد کرد. او که نبض جامعه را می شناسد این بار سوژه ملتهب و چالش برانگیز "عدالت اجتماعی" را دستمایه کار جدید خود قرار داده است.

چشم اندازی عمیق از آفت گنده لات ها / نقد فیلم سینمایی "شنای پروانه"

مشکل اصلی فیلم سینمایی "شنای پروانه" نمایش افراطی سیاهی و خشونت است؛ هر چند که صحنه های خشونت آمیز آن وام گرفته از سبک واقعگرای آن باشد. نمایش این مقدار سیاهی و تلخی جدا از خارج کردن فیلم از درام، تماشاگر را خسته و دلزده می کند.

خانه | تماس | درباره ما |