خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

معرفی

خانه / خوشنويسي و هنرهاي وابسته / معرفی

عباس اخوین, خوشنویس صاحب نام معاصر

عباس اخوین هنرمند و خوشنویس صاحب نام معاصر است. کتابها، تابلوها و آثار وی به زیبایی، دقت و ظرافت نگاشته شده‌است. عباس اخوین از سال 1359 با کسب درجه استادی از انجمن خوشنویسان ایران تا به امروز در کسوت استادی به تعلیم و تعلم دوستداران خط نستعلیق پرداخته ‌است.

نذر داشتم مناجات‌نامه‌های حضرت علی(ع) را کتابت کنم

هنرمند خوشنویسی که دو مناجات نامه حضرت علی(ع) را کتابت کرده می‌گوید به خاطر نذری که داشته این کار را انجام داده است.

گفتاری درباره پرده کعبه

در روایات اسلامی آمده است نخستین بار حضرت اسماعیل(ع) بر کعبه پرده انداخت، اما مورخان بر این باورند که تبع حمیری پادشاه یمن نخستین کسی بود که در عصر جاهلی کعبه را ابتدا با پوششی از چرم و سپس با پارچه‌های مخطط حریر یمنی پوشاند.

آثار هنری حرم مطهر حضرت معصومه علیهاالسلام

در مورد آثار هنری اماکن مقدسه مخصوصا حرم مطهر حضرت معصومه علیها‌السلام تحقیقات و بررسی‌های بسیار اندکی صورت گرفته است و به این موضوع کمتر بها داده شده است.

آثار هنری موزه آستانه مقدسه حرم حضرت معصومه(س)

عشق و ارادت مردم سرزمین ما به ساحت مکتب حیات بخش اسلام و پیامبر عظیم الشأن، حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم و ائمه معصومین و پیشوایان دین، امری بس ریشه دار و دیرینه می باشد.

مسجد جامع كبیر یزد؛ مجموعه‌ای ارزشمند از کتیبه‌های قرآنی

مسجد جامع كبیر یزد، یكی از بزرگترین و زیباترین مساجد ایران است كه در دوره ایلخانی (قرن هشتم هجری) بنا شده است. بنای اصلی این مسجد مربوط به قرن ششم هجری است.

قرآن وقفی دارالارشاد اردبیل نمونه‌ای نفیس از هنرهای قرن دهم

یکی از قرآن‌های خطی نفیس دوره صفوی که هم خط خوش و تذهیب و تزئینات زیبا و پرکار و هم ترجمه و ملحقات ارزشمندی نظیر فالنامه، وقفنامه پیوسته و همزمان آن دارد، به سفارش، شاه قلی خلیفه که مهردار شاه عباس صفوی بوده، کتابت، تذهیب و تجلید شده است.

شرح مختصر تاریخچه خط کوفی و آشنایی با انواع این خط

چون اسلام در ایران انتشار یافت، خط کوفی جایگزین خط پهلوی ساسانی و دین دبیره اوستایی شد و ایرانیان تقریباً از اواخر قرن اول و اوایل سده دوم هجری کم کم در نوشته های خود خط کوفی را معمول داشته و آن را جایگزین خط پهلوی نمودند.

خوشنویسی معاصر و نوآوری‌های فردی

مجموعه مسائلی که ایران امروز با آن ها درگیر است، نتیجه صدو پنجاه سال تاریخ اخیر این مرزو بوم است که در نزاعی پیوسته میان سنت و مدرنیته شکل گرفته است.

خانه | تماس | درباره ما |