خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

گفتگو

خانه / معماري / گفتگو

جای خالیِ واژه انقلاب اسلامی در معماری

محمدمهدی فخیمی انتقادهای تندی را به معماری بی‌هویتی امروز وارد و در عین حال راه‌حلی برای رهایی از لجام‌گسیختگیِ معماری امروز را ارائه کرد.

مشقت‌ها و حساسیت‌های تدریس هنر اسلامی در آمریکا

«کشور رضوی» استاد هنر و معماری اسلامی در دانشگاه «ییل» در یادداشتی در وبسایت روزنامه واشنگتن پست از مشقت‌ها و حساسیت‌های تدریس هنر اسلامی در آمریکا نوشت.

افسوس معمار برجسته ایتالیایی از تخریب باغ‌ها و نمای شهری قم

پروفسور اسپالا گفت: شهر قـم پر از آثار است؛ اما ساخت و سازها مانع دیدن آنها شده اند. این آثار، اموال و میراث عمومی است و همه باید آنها را از خود بدانند.

هنر و معماری بازتاب ایده‌ها و عقاید انسان‌ است

دکتر حسن بلخاری با اشاره به این نكته كه بیشتر معتقد به تعامل معماری ایرانی و معماری اسلامی هستم که بعد از مدتی اینها چنان با هم ممزوج می‌شوند که تمایز آنها سخت است.

گفتگویی درباره کتاب «گذری بر معماری متقدم مسلمانان»

مهدی گلچین عارفی: «ترجمه کتاب گذری بر معماری متقدم مسلمانان، ادای دِین‌ام به استاد آیت‌الله‌زاده‌شیرازی است. دريغ و حسرت ايشان در ذهن من ماند و سرانجام منجر به ترجمه كتاب شد.»

شیخ بهایی؛ معمار تمدن نوین اسلامی ـ‌ ایرانی است

شیخ بهایی در دوره شکوه تمدن اسلامی ـ ‌ایرانی یعنی عهد صفوی می‌زیست و خود از معماران برجسته این ساختمان تمدنی محسوب می‌شود تا جایی که گلدسته و گنبد حرم رضوی که چون نگینی انگشتری در شهر مشهد می‌درخشد، از جمله آثار شاخص وی به شمار می‌رود.

معماری آسمانی

اساتید علم و هنر معماری در کشورهای اسلامی همواره توجه ویژه‌ای به معماری مساجد و اماکن متبرک در این کشورها داشته‌اند.

خانه | تماس | درباره ما |