خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

گفتگو

خانه / معماري / گفتگو

مصاحبه با دکتر محمد میرزائی طراح معماری یادمان شهدای گمنام دانشگاه جامع امام حسین(ع) تهران

بنای مونومان شهدای گمنام و مفقودالاثر در دانشگاه از اردیبهشت ماه سال 1395 آغاز گردید و در دهه فاطمیه اسفند ماه 1395 (سوم جمادی الثانی 1439) پیکر مطهر دو شهید والامقام در بستر مقدس این یادمان شهدا، با مراسم با شکوهی بخاک آرمیدند.

گفت و گو با دکتر محمد میرزایی، طراح معماری مسجد دانشگاه جامع امام حسین(ع)

امروزه در تمام دنیا، هنر معماری تحت تاثیر کنش‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی-سازمانی است. رمز ماندگاری و استواری مسجد، قدرت معنوی و فرهنگ سازمانی دانشگاه می‌باشد.

کابرد طراحی پارامتریک در هنر مقرنس

طراحی پارامتریک به این سمت رفته است که به اصطلاح اجزا و المان‌ها و استراکچرهای دیزاین و طراحی را با استفاده از زبان برنامه‌نویسی و الگوریتم‌های منطقی، پارامترهای مختلف کار را بتواند در حین انجام کار، پس از انجام کار یا برای به دست آمدن نتیجۀ خاصی، هرگونه‌ای که بخواهد تحت کنترل خودش بگیرد.

جای خالیِ واژه انقلاب اسلامی در معماری

محمدمهدی فخیمی انتقادهای تندی را به معماری بی‌هویتی امروز وارد و در عین حال راه‌حلی برای رهایی از لجام‌گسیختگیِ معماری امروز را ارائه کرد.

مشقت‌ها و حساسیت‌های تدریس هنر اسلامی در آمریکا

«کشور رضوی» استاد هنر و معماری اسلامی در دانشگاه «ییل» در یادداشتی در وبسایت روزنامه واشنگتن پست از مشقت‌ها و حساسیت‌های تدریس هنر اسلامی در آمریکا نوشت.

افسوس معمار برجسته ایتالیایی از تخریب باغ‌ها و نمای شهری قم

پروفسور اسپالا گفت: شهر قـم پر از آثار است؛ اما ساخت و سازها مانع دیدن آنها شده اند. این آثار، اموال و میراث عمومی است و همه باید آنها را از خود بدانند.

هنر و معماری بازتاب ایده‌ها و عقاید انسان‌ است

دکتر حسن بلخاری با اشاره به این نكته كه بیشتر معتقد به تعامل معماری ایرانی و معماری اسلامی هستم که بعد از مدتی اینها چنان با هم ممزوج می‌شوند که تمایز آنها سخت است.

گفتگویی درباره کتاب «گذری بر معماری متقدم مسلمانان»

مهدی گلچین عارفی: «ترجمه کتاب گذری بر معماری متقدم مسلمانان، ادای دِین‌ام به استاد آیت‌الله‌زاده‌شیرازی است. دريغ و حسرت ايشان در ذهن من ماند و سرانجام منجر به ترجمه كتاب شد.»

شیخ بهایی؛ معمار تمدن نوین اسلامی ـ‌ ایرانی است

شیخ بهایی در دوره شکوه تمدن اسلامی ـ ‌ایرانی یعنی عهد صفوی می‌زیست و خود از معماران برجسته این ساختمان تمدنی محسوب می‌شود تا جایی که گلدسته و گنبد حرم رضوی که چون نگینی انگشتری در شهر مشهد می‌درخشد، از جمله آثار شاخص وی به شمار می‌رود.

خانه | تماس | درباره ما |