خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

گفتگو

خانه / تعزيه و نمایش / گفتگو

گفت وگویی خودمانی با کورش زارعی، بازیگر سریال حضرت یوسف(علیه السلام)

کورش زارعی یکی از بازیگران سریال حضرت یوسف(علیه السلام) بود که در گفت وگو با ما پاسخ گوی سؤالات مهمی درباره این مجموعه بوده است که با هم می‌خوانیم.

مصاحبه با سید محمد جواد طاهری کارگردان تئاتر دینی‎

یکی از وظایف رسانه‌ها این است که اعتقادات و ارزش‌های دینی و مذهبی و اسلامی و انقلابی مارا ترویج بدهند و از این نوع آثار که در مقابل حجمه‌‌ای از تهاجم فرهنگی که روزانه به سمت ما حمله ور می‌شوند قرار گرفته‌اند، حمایت کنند.

دراماتورژی قرآن کریم

دراماتورژی معنای ساده و واضح آن درام سازی یا درام‌پردازی است؛ یعنی چطور براساس یک قصه، یک متن یا یک تصویر، درامی را بسازیم. این درام می‌تواند در قالب یک نمایشنامه یا در قالب فیلمنامه عرضه شود و یا فیلمنامه‌ای داستانی یا غیرداستانی باشد.

راهی به سوی تفکر خلاق

نمایشنامه‌ خوانی، ریختاری از هنرهای نمایشی است و نمایش صحنه‌ای، نوع دیگر آن، و نه نمایش صحنه‌ای توانایی جایگزینی نمایشنامه ‌خوانی را دارد، نه نمایشنامه ‌خوانی شایستگی جانشینی نمایش صحنه‌ای را.

پرده خوانی؛ هنری قدیمی با رویکردی نو

بیان قصص ارزشمند قرآن كریم در قالب «پرده درویشی» كه اولین اثر از این دست در سال گذشته با نقل قصه حضرت موسی در هشتمین نمایشگاه بین المللی قرآن كریم به نمایش گذاشته شد و یكی از قدیمیترین هنرهای سنتی این سرزمین افتخار یافت كه در خدمت قرآن مجید قرار گیرد.

من شمشیر شمر و امام حسین را آماده می‌کنم!

ابوالفضل مقدر، ۸۴ سال سن دارد و با سه فرزند پسرش در کارگاه قدیمی حوالی امام زاده یحیی، بازارچه نواب؛ قبای تعزیه، شمشیر، خنجر، سپر، کلاه خود و تیر و کمان می سازند.

شبیه‌نامه‌ها و رشد ریشه‌های سالم هنر اسلامی

رضا کوچک‌زاده پژوهشگر و مدرس هنر‌های نمایشی و نویسنده و کارگردان تئاتر است که سال‌هاست پروژه‌های تحقیقی پر شماری در زمینه هنر، فرهنگ و دین در دست دارد.

گفت‌و‌گویی پیرامون تئاتر دینی و ارزش‌ها

تئاتر دینی، به طور اخص تئاترهای تاریخی و پرداختن به تاریخ اسلام است و می‌شود این نام را از آن برداشت و نام تئاتر تاریخی یا تاریخ مذهبی را روی آن گذاشت به هر حال من نظرم این است.

تعزیه واقعی را تنها در روز عاشورا می‌توان دید

ناصر تقوایی کارگردان مستند "تمرین آخر" که به ثبت تعزیه به نام ایران در یونسکو منجر شد، معتقدست تعزیه واقعی را تنها در روز عاشورا و در میان جمع مومنان واقعی می‌توان دید.

خانه | تماس | درباره ما |