خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

گفتگو

خانه / تعزيه و نمایش / گفتگو

راهی به سوی تفکر خلاق

نمایشنامه‌ خوانی، ریختاری از هنرهای نمایشی است و نمایش صحنه‌ای، نوع دیگر آن، و نه نمایش صحنه‌ای توانایی جایگزینی نمایشنامه ‌خوانی را دارد، نه نمایشنامه ‌خوانی شایستگی جانشینی نمایش صحنه‌ای را.

پرده خوانی؛ هنری قدیمی با رویکردی نو

بیان قصص ارزشمند قرآن كریم در قالب «پرده درویشی» كه اولین اثر از این دست در سال گذشته با نقل قصه حضرت موسی در هشتمین نمایشگاه بین المللی قرآن كریم به نمایش گذاشته شد و یكی از قدیمیترین هنرهای سنتی این سرزمین افتخار یافت كه در خدمت قرآن مجید قرار گیرد.

من شمشیر شمر و امام حسین را آماده می‌کنم!

ابوالفضل مقدر، ۸۴ سال سن دارد و با سه فرزند پسرش در کارگاه قدیمی حوالی امام زاده یحیی، بازارچه نواب؛ قبای تعزیه، شمشیر، خنجر، سپر، کلاه خود و تیر و کمان می سازند.

شبیه‌نامه‌ها و رشد ریشه‌های سالم هنر اسلامی

رضا کوچک‌زاده پژوهشگر و مدرس هنر‌های نمایشی و نویسنده و کارگردان تئاتر است که سال‌هاست پروژه‌های تحقیقی پر شماری در زمینه هنر، فرهنگ و دین در دست دارد.

گفت‌و‌گویی پیرامون تئاتر دینی و ارزش‌ها

تئاتر دینی، به طور اخص تئاترهای تاریخی و پرداختن به تاریخ اسلام است و می‌شود این نام را از آن برداشت و نام تئاتر تاریخی یا تاریخ مذهبی را روی آن گذاشت به هر حال من نظرم این است.

تعزیه واقعی را تنها در روز عاشورا می‌توان دید

ناصر تقوایی کارگردان مستند "تمرین آخر" که به ثبت تعزیه به نام ایران در یونسکو منجر شد، معتقدست تعزیه واقعی را تنها در روز عاشورا و در میان جمع مومنان واقعی می‌توان دید.

خودسانسوری هنر را نابود کرده است

شروع فعالیت های حرفه ای و تئاتری حسین پارسایی به ابتدای دهه 60 بازمی گردد، بعدتر فعالیت حرفه ای او در تئاتر با رفتن به دانشگاه و تاسیس گروه «آیین» در سال 74 در قم شکل جدی تری به خود گرفت.

حجم زمانی شبيه‌خوانی کم شود

رحمت امینی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری است. او همچنين دبیری همایش عاشوراییان و شبیه‌خوانی را در کارنامه خود دارد و کارهای پژوهشی قابل توجهی در موضوع تئاتر دینی و شبیه‌خوانی به انجام رسانده است.

برای همه اولیا تعزیه داریم، از حضرت آدم تا پیامبر خاتم (ص)

قسمت پایانی گفتگوی اختصاصی سایت هنر اسلامی با مظفر قربان نژاد تعزیه خوان پیشکسوت و مدرس تعزیه را می خوانید. در این گفتگو قربان نژاد از نمادها و نشانه ها در تعزیه سخن گفته است.

خانه | تماس | درباره ما |