خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

گفتگو

خانه / نقاشي و نگارگري / گفتگو

هنر تذهیب و آشنایی هنرمند با قرآن

نامور که از معدود هنرمندان پرتلاش هنر نگارگری اسلامی است و عمده فعالیتهای خود را بر هنر تذهیب متمرکز ساخته، با تلاش بی‌وقفه اش در این زمینه توانسته موفقیت و جایگاه خوبی بین هنرمندان این رشته پیدا کند.

مهر و نشان ایرانی بر نقاشی

علی اکبر صادقی نقاش، انیماتور و تصویرگر در سال 1316 در تهران متولد شد. او که نقاشی را از پنج شش سالگی آغاز کرده تا به امروز از سبک های مختلف نقاشی ایرانی بهره جسته و آثاری را با رنگ، بو و اصالت ایرانی خلق کرده است.

هنر؛ جستجویی برای رسیدن به کمال

فاضل رابط متولد 1349 شهرستان بهشهر و دانش آموخته رشته مدیریت و فارغ التحصیل انجمن خوشنویسان ایران است. وی اکنون به عنوان دبیر هنر در دبیرستان بهشهر فعالیت دارد.

گفتگویی درباره تاریخچه تذهیب و کتابت قرآن

یكی از دغدغه‌های اهل هنر، تعریف هنر و چگونگی بهره گیری از آن تعریف برای به وجودآوردن آثار هنری و به خصوص هنرهای ملهم از قرآن است و به نظر می‌رسد نیاز به آگاهی (ولو اندك) از تاریخچه این پدیده جزو ضرورت‌های عصر حاضر باشد.

مصاحبه با کاظم چليپا، هنرمند نقاش انقلاب

کاظم چلیپا، نقاش هنرمند در مجامع هنری کشورمان هنرمندی صریح‌اللهجه لقب دارد، همانند آثارش که درست می‌روند سر اصل مطلب.

نظرات تعدادی از منتقدان هنر دنیا در مورد استاد فرشچیان

تنها هنرمندی كه نشانی از خداوند بخشنده مهربان در اوست می تواند شاهكارهايی اين چنين بی مانند بيافريند كه در آنها كردارهای معنوی و دستاوردهای نوع انسانی، دست كم در دوهزار سال گذشته، تا اين پايه محسوس و طبيعي بازتاب يافته است.

نگارگری اسلامی، هنر آرامش انسان

غرق شدن در این هنر در وهله اول موجب نزدیک شدن به کلام الهی و در وهله بعد باعث تذهیب روح خود هنرمند می‌شود. احمد علی نامور متولد سال 43 شهرستان ساری است. او از معدود هنرمندان پرتلاش هنرنگارگری اسلامی است و علیرغم سختی این هنر، عمده‌ فعالیت‌های خود را بر هنر تذهیب متمرکز ساخته است.

هنر اسلامی متعلق به ایرانیان است

محمدمهدی هراتی متولد 1321 قوچان است. هراتی، کارشناسی در برنامه ریزی و تألیف کتاب درسی، عضویت گروه هنر شورای انقلاب فرهنگی، عضویت درهیئت علمی دانشگاه، و مسئولیت گروه تخصصی نگارگری فرهنگستان هنر را درکارنامه خود دارد.

هنر اسلامی در لوازم کاربردی زندگی تجلی یافت

کاظم چلیپا در سال 1336 در تهران به دنیا آمد. نقاشی را نزد پدرش مرحوم حسن اسماعیل زاده، نقاش قهوه خانه ‌ای آموخته است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد نقاشی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران است.

خانه | تماس | درباره ما |