خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

آرشیو

خانه / تعزيه و نمایش / آرشیو

”سیروس همتی” نمایش ”جلال” را برای جشنواره تئاتر آیینی سنتی آماده می‌کند

سيروس همتي" قصد دارد نمايش “جلال”  كه متن آن به شيوه كارگاهي آماده مي‌شود را در جشنواره آييني سنتي اجرا كند.

نگاهی به نمایش ”رسم عاشقی” نوشته و کار ”عظیم موسوی”

رضا آشفته: پرداختن به مقوله عشق آن هم ممزوجی از زمینی و آسمانی‌اش می‌تواند یکی از بحث‌برانگیزترین موضوعاتی باشد که در آثار نمایشی و در هر جایی از این دنیا قابلیت اجرایی بالایی دارد. چنانچه عمده تولیدات بالیوود و هالیوود در برگیرنده چنین مضمونی است.

ایثار یکی از وجوه بارز تعزیه‌خوانی است

دکتر حسام الدین آشنا گفت: «تعزیه آیینی مذهبی است که نه تنها شامل نهضت عاشورا می‌شود بلکه به حوادث و وقایع اسلام نیز می پردازد و یکی از بارزترین وجه تعزیه خوانی و تعزیه پردازی ترویج روحیه ایثار در بین جوامع مسلمان است.»

تئاتر دفاع مقدس در نمايش صحنه‌های جنگ خلاصه نمی‌شود

صوفی معتقد است نبايد اين تصور ميان هنرمندان حاكم شود كه تئاتر دفاع مقدس را در نمايش صحنه‌های جنگ محدود كنيم، زيرا اين گونه از نمايش ابعاد متنوعی دارد كه می‌تواند زمينه‌های خلاقيت در نمايشنامه‌نويسی را فراهم كند.

نگاهی به عوامل مؤثر در ارتقای روند كيفی تئاتر دفاع مقدس

عوامل بسياری در ارتقای سطح كيفی تئاتر دفاع مقدس نقش دارد كه از جمله آن می‌توان به امكانات صحنه‌ای مناسب، حمايت بخش‌های خصوصی از اين ژانر تئاتر، صرف بودجه لازم و ... اشاره كرد.

گفتگو منتشر نشده آیت الله خامنه ای با اعضاي جشنواره تئاتر دهه‌ي فجر

جوشش استعدادها و گسترده‌ شدن و سراسري شدن همه‌ي جلوه‌هاي خوب بشري از جمله هنر در ميان مردم توجه زياد مردم را به هنر ايجاب مي‌كند.

نوشتاری از"امیری باراکا" درباره تئاتر انقلابی

این‌ مقاله‌ در دسامبر سال‌ 1964 از سوی‌ نیویورك‌ تایمز به‌ باراكا سفارش‌ داده‌ شد اما سردبیران‌ نشریه‌ با این‌ استدلال‌ كه‌ نمی‌توانند چیزی‌ از مقاله‌ بفهمند آن‌ را رد كردند.

فعاليت در حوزه تئاتر دفاع مقدس كمرنگ شده است

متأسفانه با متوقف شدن روند برپايی جشنواره تئاتر دفاع مقدس پيشرفت اين گونه از تئاتر متوقف شده و اساساً تئاتر دفاع مقدس به حالت سكون درآمده و اگر فعاليتی هم هست، صرفاً در بخش تئاتر مقاومت است.

درام‌نويسی مهمترين اصل در نمايشنامه‌های دفاع مقدس است

مجعفري معتقد است درام‌نويسي در نمايشنامه‌هاي مربوط به تئاتر دفاع مقدس مهمترين مسئله‌‌اي است كه بايد در اين گونه تئاتر مورد بررسي قرار گيرد.

خانه | تماس | درباره ما |