خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

معرفی

خانه / ‫هنر جديد / معرفی

مستند "عکاس صلح" در مورد هنرمند متعهد و متخصص استاد «رضا برجی»

مستند «عکاس صلح» با محوریت معرفی زندگی و فعالیت‌های هنری «رضا برجی» عکاس و مستند ساز جنگ دوشنبه ۲۹ آبان ماه ساعت ۲۱ از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

نگاهی به آثار هنرمندِ فلسطینی «دانا آوارتانی، Dana Awartani»

دانا آوارتانی هنرمند سعودی – فلسطینی است، او در جده زندگی می‌کند و در حوزه هنرهای تجسمی، گرافیک، اینستالیشن، ویدیوآرت، ویدیو چیدمان فعالیت می‌کند. دانا علاقه‌مند به احیای هنر سنتی اسلامی در ترکیب با هنر جدید است تا آن را به شکلی که در دنیای مدرن امروز زندگی می‌کنیم به ارمغان بیاورد.

ژازه تباتبایی؛ هنرمند دوران مدرنیته ایران

ژازه تباتبایی در تاریخ ۱۳۰۹ در شهر تهران در یک خانواده نسبتا مذهبی به دنیا آمد. پدرش نظامی بود و در روزهای عزاداری خرجی می‌داد و درِ خانه‌اش به روی مستمندان گشوده بود.

«جزئیاتی از هنر اسلامی» به قلم محقق انگلیسی

«جزئیاتی از هنر اسلامی» عنوان کتابی نوشته شیلا کنبی، هنرپژوه و محقق هنرهای اسلامی است که با ترجمه «افسونگر فراست» از سوی انتشارات میردشتی منتشر شده است.

کتاب هنر اسلامی؛ دایرةالمعارفی فاخر در دوازده فصل

کتاب "هنر اسلامی" از انتشارات مولی، مجموعه‌ مقالاتی از «ارنست کونل» درباره‌ دوره‌های تاریخی اسلام است.

شعر و عکس شمس آذران

جلال شمس‎آذران (1350- تبریز) جوانی‎اش را اغلب با شعر سر کرد و سپس به عکاسی روی آورد. اشعار او انتزاعی و گاه سرد بودند.

آقارضا اولين عكاس حرفه‌اي پرتره در ايران

اولین عكاس حرفه‌ای ایرانی آقارضا فرزند میرزا اسماعیل جدیدالاسلام بود كه تحت آموزش یك عكاس فرانسوی به نام فرانسیس كارلهیان قرار گرفت.

كاظم اخوان؛ عکاس جاوید الاثر

در تاریخ هنر انقلاب اسلامی، دوران هشت ساله دفاع ‌مقدس از نقاط عطف و تأثیرگذار در هنرهای تجسمی ایران به شمار می‌رود.

آشنایی با مکتب هنری سقاخانه

مکتب سقاخانه جریانی هنری بود که در دههٔ ۱۳۴۰ شمسی در ایران شکل گرفت. در بحبوحه‌ٔ مدرانیزاسیون و درگیری‌های سنت گرایان و مدرنیته در حالی که مکتب رایج در عرصه بین‌المللی، هنر مردمی یا پاپ آرت در حال عبور و انقضای دوره خود بود، عده‌ای از هنرمندان نوآور ایرانی، مکتب جدیدی را بنیان نهادند . . .

خانه | تماس | درباره ما |