خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

گفتگو

خانه / شعر و ادبيات / گفتگو

مسیح در نگاه خاقانی

سی‌وهشتمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی خاقانی به «خاقانی و مسیحیت» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر حسن بلخاری چهارشنبه ۱۲ آبان در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

حکایت نامیرا

شخصیت‌هایش به چشم و گوشمان آشناست. مسلم‌بن‌عقیل، مختار، هانی، ابن‌اشعث، شریح قاضی و ابن‌زیاد را یک‌بار در سریال «مختارنامه» مرور کرده‌ایم اما «نامیرا» شخصیت‌های اصلی دیگری‌ و ماجرای تازه‌ای را پیش‌رویمان می‌گذارد.

ادبیات و انقلاب

«ادبیات و انقلابِ» یورگن روله، روایت زندگی پرتلاطم نویسندگان و شاعرانی است که در آرزوی تحقق جامعه‌ای انسانی‌تر، امید به صدای برآمده از انقلاب اکتبر روسیه داشتند. این کتب توسط نشر نی به فارسی ترجمع و منتشر شده است.

کم خوانده‌های سعدی

نزدیک به چهار دهه پیش «کلیات» سعدی به تصحیح بهاء الدین خرمشاهی منتشر شد اما این تنها تصحیح خرمشاهی از سعدی نبوده چرا که چند سالی بعد از آن، او باز به سراغ «کلیات» رفت و با بازبینی در تصحیح اول و افزودن مواردی به آن، چاپ دیگری از «کلیات» به دست داد و هر دو تصحیح تا امروز چندین بار چاپ شده‌اند.

مصاحبه با عابدین پاپی نویسنده کتاب گردشگری

عابدین پاپی چهره‌ای نام آشناست در حوزه شعر و نوشتار. وی متولد۱۳۵۰ در شهرستان خرم آباد درمنطقه‌ای به نام وارک در جنوب شرقی خرم آباد لرستان دیده به جهان گشود.

روایتی عجیب از سرودن شعر ماندگار مرحوم استاد شهریار

از مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی نقل شده است: شبی توسلی پیدا کردم تا یکی از اولیای خدا را در خواب ببینم. آن شب در عالم خواب، دیدم که در زاویه مسجد کوفه نشسته‌ام و مولا امیرالمؤمنین با جمعی حضور دارند.

هنر بزرگ ادبیات دینی، فرم گرایی بر اساس قرآن است

به اعتقاد اغلب صاحب‌نظران، بهره گیری از مضامین قرآنی - چه در حوزه ساختاری و چه معنایی- تحولی عظیم و ژرف در ادبیات ایران به وجود آورد که در مفهوم کلی، از آن به عنوان ادبیات دینی نیز یاد می‌شود.

ادبیات فارسی تحت تأثیر قرآن و حدیث است

شعرا و نویسندگان فارسی زبان پس از قرن دوم هجری و با سپری شدن دوره فترت ادبی، رنگی تازه به ادبیات فارسی زدند و با آمیختن فرهنگ ایرانی با آموزه های متعالی اسلامی، برگ زرینی در تاریخ ادبیات کشورمان گشودند.

غلو در شعر عاشورایی حرام است!

محمدعلی مجاهدی معتقد است که غلو کردن در شعر عاشورایی حرام است. این شاعر آیینی گفت: آثاری که رگه‌هایی از همه قرائت‌های قابل قبول در آن‌ها دیده شود، انگشت‌شمارند.

خانه | تماس | درباره ما |