خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

گفتگو

خانه / شعر و ادبيات / گفتگو

هاشم شریف‌زاده؛ شاعر، مترجم، مؤلف و نقاش

او آموختن ادبیات را از کودکی آغاز کرد. در 19 سالگی دیوان حافظ را از بَر نمود. بعدها حدود 70 حکایت از گلستان سعدی و ده‌ها داستان منظوم از مثنوی معنوی را نیز حفظ کرد.

مصاحبه با سید محسن امامیان؛ نویسنده اسلامی‎

آقای سید محسن امامیان دانش آموخته حوزه و همچنین هنر آموز مدرسه اسلامی هنر می‌باشد. داستان اربعین طوبی از آثار اخیر ایشان می‌باشد که بستری برای نگاه به تاریخ معاصر و روابط از هم ناگسستنی شیعیان و محبان اهل بیت علیهم السلام است.

دراماتورژی قرآن کریم

دراماتورژی معنای ساده و واضح آن درام سازی یا درام‌پردازی است؛ یعنی چطور براساس یک قصه، یک متن یا یک تصویر، درامی را بسازیم. این درام می‌تواند در قالب یک نمایشنامه یا در قالب فیلمنامه عرضه شود و یا فیلمنامه‌ای داستانی یا غیرداستانی باشد.

مسیح در نگاه خاقانی

سی‌وهشتمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی خاقانی به «خاقانی و مسیحیت» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر حسن بلخاری چهارشنبه ۱۲ آبان در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

حکایت نامیرا

شخصیت‌هایش به چشم و گوشمان آشناست. مسلم‌بن‌عقیل، مختار، هانی، ابن‌اشعث، شریح قاضی و ابن‌زیاد را یک‌بار در سریال «مختارنامه» مرور کرده‌ایم اما «نامیرا» شخصیت‌های اصلی دیگری‌ و ماجرای تازه‌ای را پیش‌رویمان می‌گذارد.

کم خوانده‌های سعدی

نزدیک به چهار دهه پیش «کلیات» سعدی به تصحیح بهاء الدین خرمشاهی منتشر شد اما این تنها تصحیح خرمشاهی از سعدی نبوده چرا که چند سالی بعد از آن، او باز به سراغ «کلیات» رفت و با بازبینی در تصحیح اول و افزودن مواردی به آن، چاپ دیگری از «کلیات» به دست داد و هر دو تصحیح تا امروز چندین بار چاپ شده‌اند.

ادبیات و انقلاب

«ادبیات و انقلابِ» یورگن روله، روایت زندگی پرتلاطم نویسندگان و شاعرانی است که در آرزوی تحقق جامعه‌ای انسانی‌تر، امید به صدای برآمده از انقلاب اکتبر روسیه داشتند. این کتب توسط نشر نی به فارسی ترجمع و منتشر شده است.

مصاحبه با عابدین پاپی نویسنده کتاب گردشگری

عابدین پاپی چهره‌ای نام آشناست در حوزه شعر و نوشتار. وی متولد۱۳۵۰ در شهرستان خرم آباد درمنطقه‌ای به نام وارک در جنوب شرقی خرم آباد لرستان دیده به جهان گشود.

روایتی عجیب از سرودن شعر ماندگار مرحوم استاد شهریار

از مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی نقل شده است: شبی توسلی پیدا کردم تا یکی از اولیای خدا را در خواب ببینم. آن شب در عالم خواب، دیدم که در زاویه مسجد کوفه نشسته‌ام و مولا امیرالمؤمنین با جمعی حضور دارند.

خانه | تماس | درباره ما |