خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

آرشیو

خانه / نقاشي و نگارگري / آرشیو

موزه ها و مجموعه های بزرگ هنرهای اسلامی

Museum of Islamic Art , Cairo, Egypt Turkish and Islamic Arts Museum , Istanbul, Turkey British Museum , London, UK Tareq Rajab Museum , Kuwait City , Kuwait Khalili Collection Victoria & Albert Museum , London, UK The Metrop

تاریخ هنر و وضع کنونی آن در ایران از منظر اهل نظر

بررسی وضع فعلی تاریخ ههنر ایران و تاریخ هنر در ایران، خود پژوهش بزرگی است که باید آن را در زمره برنامه های بنیادی این حوزه قرار داد.

پیشگامان نقاشی امروز جهان

مطالعه هنر امروز و بررسی ویژگی های آثار نقاشانی که شکل هنر معاصر جهان را رقم می زنند، بدون آشنایی با هنرمندانی که زمینه ها را فراهم آوردند و راه ها را هموار کردند، کامل نخواهد بود.

ممیز همیشه امضایش را وسط کار می گذاشت

مرتضی ممیز زاده ۴ شهریور سال ۱۳۱۴ در تهران و درگذشت وی ۵ آذر سال۱۳۸۴ می باشد .طراح گرافیک ایرانی است. او را پدر هنر گرافیک ایران می‌نامند.

ارزش های جاویدان شاهنامه بایسنغری

این شاهنامه یکی از مفاخر هنر نگارگری ایران است، به تاریخ پنجم جمادی الاول 833 ه.ق (مطابق با 31 ژانویه 1430 م) صورت اتمام یافته است. تصاویر کتاب در قالب مکتب هرات و دارای 22 مجلس و در مجموع 690 صفحه می باشد.

شمایل نگاری در حوزه هنرهای عامه ایران

یکی از شیوه های هنری تصویر گری در ایران، شمایل نگاری یا تمثال سازی از چهره ها و زندگی قهرمانان ایرانی در واقعه های اسطوره ای، افسانه ای و تاریخی بوده است.

بارگاه کیومرث، بررسی اثری از سلطان محمد

هویت فرهنگی مردم یک مملکت را، اعتقادات، «میراث فرهنگی» و سطح دانش آنها مشخس می کند. متأسفانه به علت عدم آگاهی مردم و بی توجهی در حفظ و حراست میراث فرهنگی، بسیاری از گنجینه های هنری این کشور به تاراج رفته است.

جلوه های آیات و اذکار در نگارگری ایران

کلام، مهمترین عامل بیان انسان و رساترین جلوه حق بر انسان است آنچنان که در کلام خلق نیز که جلوه در انسان و سایر موجودات دارد، سر کلام حق مکتوم است و آنان که راز کلام می دانند، هم سخن حق و سایر موجودات می شوند و دست به اسرار می برند.

طرحی برای جامعه شناسی جامعه شناسی هنر

تا پيش از آن كه جامعه‏ شناسى به عنوان يك علم از حدود 150 سال پيش شكل بگيرد، غالبا توسط فلاسفه يا مصلحان اجتماعى درباره‏ى جايگاه هنر در اجتماع انديشيده و سخن گفته مى‏شد.

خانه | تماس | درباره ما |