خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

معرفی

خانه / صنايع دستي / معرفی

خرمهره سازی هنر دستی کویری‎

واژه خرمهره به معنی مهره بزرگِ کم قیمت که بر گردن خر بندند، همچنین به نام‏‌های دیگر از جمله خرمک و خرتک نیز خوانده می‏‌شود. خرمک به مهره‏‌های شیشه‏‌ای سیاه و سفید می‏‌گویند که برای دفع چشم ‏نظر یا خیال باطل بر دست یا گردن کودکان بسته می‏‌شود.

معرفی کتاب فلزکاری اسلامی (بخش اول)

آشنایی من با کتاب فلزکاری اسلامی به صورت بسیار ناگهانی اتفاق افتاد. من در پی پژوهش در زمینه طلاکاری و کار با فلز در هنر اسلامی بودم که با این کتاب برخورد کردم.

قزوین قطب صنایع دستی و هنر ایران

استقرار طولانی مدت قوم‌ها و الهام گیری از طبیعت منطقه دو عامل مهم در ایجاد انواع صنایع دستی اقوام ساكن در منطقه و همچنین شهر قزوین می‌باشد.

سیاه چادر بافی

سیاه‌ چادر نوعی چادر است که از موی بز سیاه و توسط زنان عشایر بافته می شود. عشایر در ییلاق و قشلاق مکانهای معینی برای اقامت دارند که معمولاً در زیر این سیاه چادر ها زندگی و استراحت می کنند.

آشنایی با شال بافی

از آنجا که تالشان در گذشته مردمی کوچ نشین بوده‌اند، بیشترین نیازشان را خود تهیه می‌کردند.بافت شال نیز یکی از نیازهای آنها بوده است چرا که زندگی شبانی و عشایری آنها در فصل‌های سرد سال ایجاب می‌کرد که از پشم گوسفندان خود، برای تهیه پوشاک و...استفاده نمایند.

هنر سوخته کاری چوب

سوخته کاری از هنرهای سنتی و البته فراموش شده ایران زمین می باشد که با همت استاد ندّاف در طی حدوداً یک دهۀ فعالیت احیا گردیده است.در این هنر، دقت از جایگاه بالایی برخوردارمی‌باشد.

درباره شعر بافی

شعربافی به واقع همان پارچه بافی است که جولائی نیز گفته می شود در فرهنگ فارسی شعر به معنای موی انسان و یا حیوان می‌باشد و به بافنده این کار موباف یا موتاب گفته می‌شود.

آشنایی با هنر سکه دوزی بلوچ

سکه دوزی‌ یکی از هنرهای دستی بلوچستان است‌ که‌ عموما خانواده‌های بلوچ از آن جهت‌تزئین رویه‌ ی رختخواب یا زینت گردن‌ شتر در موقع‌ عروسی‌ استفاده‌ می‌کنند و اغلب جهت‌زینت اطاق نیز به‌ دیوار می‌آویزند.

سوخت روی چرم

هنر سوخت روی چرم یعنی کاربرد رنگ‌های تیره از چرم بر روی بوم مورد نظر و نصب و چسباندن آنها در کنار همدیگر . درحال حاضر از استادان پیش کسوت در این هنر چند تن باقی مانده‌اند.

خانه | تماس | درباره ما |