خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

معرفی

خانه / صنايع دستي / معرفی

مناطق مهم سفالگری در ایران

سُفالگری ساختن ظروف با گل است و به ظرف ساخته شده از این طریق سفال می‌گویند. از مشهورترین سفالینه‌ها می‌توان به کوزه و پیاله سفالین اشاره کرد.

هنر در لباس مردان کرد

پوشاک مردان و زنان کرد شامل تن‌پوش، سرپوش و پای‌افزار است. ساخت و کاربرد هریک از این اجزاء، بسته به فصل، نوع کار و معیشت و مراسم و جشن‌ها با یکدیگر تفاوت دارد. هرچند پوشاک نواحی مختلف کردستان مانند اورامان، سقز، بانه، گروس، سنندج، مریوان و... متفاوت است، اما از نظر پوشش کامل بدن، همه با هم یکسان هستند.

ضریح زرین

بنا بر شواهد تاریخی، ضریح فعلی پنجمین ضریحی است که روی مرقد امام رضا(علیه السلام) نصب شده است. ضریحی که از چوب و نقره و فولاد به طلا رسیده و داستان شنیدنی و بلندی دارد.

صنایع و هنرهای دستی کردستان

در استان کردستان تهیه و تولید انواع فرآورده های دستی از دیرباز مرسوم بوده است و برخی از این صنایع دستی از آوازه جهانی برخوردار است و به همین دلیل نیز گردشگران وارد شده به استان معمولا صنایع دستی را به عنوان سوغات به همراه خود به دیار خود می برند.

هنر دست قوم لُـر

لرها به عنوان یکی از اقوام بزرگ ایران تأثیر بسزایی در رشد صنایع دستی ایران زمین داشته اند، لرستان در حال حاضر با داشتن بیش از چهل رشته تولیدی 15 درصد صنایع دستی کشور را در اختیار دارد.

تاریخچه هنر چاپ

ثبت و ضبط اندیشه ها و تصورات و تخیلات بشری بر روی اشیاء مختلف در ابتدای امر کاری ابتدایی و صر فاً به منظور ارتباط، تزئین و حفظ اطلاعات در تمدن های قدیم بوده است .

صنایع دستی ماسوله

پیش پاافتاده ترین اطلاعات درباره ماسوله این است که پشت بام خانه پایینی، حیاط خانه بالایی است و این تکرار، نوعی پلکان در دل کوه به وجود آورده، در حالی که ماسوله را اگر با دقت بیشتری نگاه کنی ویژگی‌هایی دارد که در کمتر شهری با قد و قواره آن می‌شود دید.

آشنایی با هنر دواتگری

ساخت اشیای فلزی به روش سرد به «دواتگری» معروف است که شاید بتوان گفت از نخستین شغلهاست و سابقه چند هزار ساله دارد.

پاپیه ماشه؛ واژه‌ای فرانسوی، هنری ایرانی

پاپیه ماشه اساساً واژه‌ای فرانسوی است در فرهنگ‌های لغات به معنی کاغذ فشرده شده آمده و معمولاً به اشیایی مقوایی که سطح آنها به وسیله مینیاتور تزئین و با لاک مخصوص پوشش یافته است اطلاق می‌شود.

خانه | تماس | درباره ما |