خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

معرفی

خانه / معماري / معرفی

آثار دوره‌ی امویان؛ دوره‌ی هشام، بخش چهارم

قسطل در 25 کیلو متری جنوب عمان است. نخستین گزارش مفصل درباره این بنا را فن دماژفسکی منتشر کرد. پیش از او شماری از سیاحان ذکری از این بنا آورده بودند.

آثار دوره‌ی امویان؛ دوره‌ی هشام، بخش سوم

در دو مطلب قبلی قصر الحیر غربی و قصر الحیر شرقی را مورد بررسی قرار دادیم، در دو بخش دیگر به دیگر آثار دوره‌ی هشام بن عبدالمک می‌پردازیم.

آثار دوره‌ی امویان؛ دوره‌ی هشام، بخش دوم

قصیر الحیر شرقی مجموعه ای است شامل بناهای مسکونی یا «مدینه» ای محصور به برج و بارو با مسجد و بناهای رسمی و کارگاهِ روغن کشی و نظام آبرسانی چشم گیر و چراگاهی عظیم برای پرورودن ستوران و کارونسرایی مستحکم که نشانه اهمیت تجاری آن است.

مناره‌ها و معماری اسلامی

از اجزای پیچیده در بناها‌های اسلامی مناره‌ها هستند. این سازه‌های بلند که به عنوان «برجی مدور» در بیشتر مساجد وظیفه‌ی پیام رسانی را بر عهده داشته و در کنار آن نوعی نماد برای راهنمایی انسان «ره گم کرده» به سر منزل مقصود هستند.

مسجد جامع زنجان؛ تجلی مذهب و هنر

مسجد و مدرسه جامع زنجان معروف به مسجد سید، در قرن سیزدهم هجری قمری (سال ۱۲۴۲) در دوره قاجاریه توسط یکی از پسران فتحعلی‌شاه قاجار به نام عبدالله میرزا دارا که مرید آیت‌الله سیدمحمد مجتهد سردانی بود، ساخته شد.

مشقت‌ها و حساسیت‌های تدریس هنر اسلامی در آمریکا

«کشور رضوی» استاد هنر و معماری اسلامی در دانشگاه «ییل» در یادداشتی در وبسایت روزنامه واشنگتن پست از مشقت‌ها و حساسیت‌های تدریس هنر اسلامی در آمریکا نوشت.

مروری بر زندگی استاد عطاالله امیدوار

در ميان معماران معاصر ما، دكتر «عطاالله اميدوار» است كه هنرش را به معماری و معماری را به هنرش تعميم داده و تأييد آن را هم به هر حال از خيل هنرمندان گرفته است. اميدوار، ادعای خاصی در هنر و معماری ندارد و ادعای اصلی‌اش در بی ادعايی است.

معماری سهل و ممتنع

به گفته شاگردان استاد لرزاده، چنانچه کارهای معماری وی را در یک منظر کلی بررسی کنیم، بزرگ‌ترین ویژگی‌شان سهل و ممتنع بودن آنهاست. هیچیک از آثار استاد؛ شگفتی آفرین نیست، ولی به آرامی با جان آدمی عجین است و به دل می‌نشیند.

بررسی آثار معماری نیکلای مارکف

وقتی از معماری دوران معاصر ایران صحبت می‌شود، چند بنای شاخص‌ در تهران و اطراف آن به ذهن متبادر می‌شود. در همه این عمارت‌ها ویژگی‌های مشترکی وجود دارد و علاقه‌مند بدون تحقیق به این‌ نتیجه اولیه می‌رساند که در دو دهه اول قرن معاصر شمسی، یک خرد جمعی در معماری ایران وجود داشته است.

خانه | تماس | درباره ما |