خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

گفتگو

خانه / ‫هنر جديد / گفتگو

متنی از شهید «ناجی العلی» درباره زندگی‌اش و شخصیت حنظله

«ناجی علی» در سال ۱۹۳۶ در دهکده فلسطینی «الشجره» متولد شد. بعد از تخریب این دهکده در سال ۱۹۴۸ توسط اسرائیلی ها، ناجی به همراه خانواده اش به اردوگاه «عین الهلوا»ی لبنان رانده شد.

عکاس خاطره‌ها

اگر با دقت و حوصله به طرح روی اسکناس‌ها چشم دوخته باشید حتما تصویر امام خمینی‌(ره) را روی اسکناس‌ها دیده‌اید. این یک بحث یا گزارش اقتصادی درباره اسکناس یا نحوه چاپ آن نیست، بلکه این حرف‌ها مقدمه‌ای بود تا شما را با عکاس تصویر چاپ شده روی اسکناس‌ها آشنا کنیم.

هنر دینی از دیدگاه مقام معظم رهبری

هنر دینی‌ به‌هیچ‌وجه‌ به‌ معنای‌ قشریگری‌ و تظاهر ریاكارانه‌ دینی‌ نیست‌ و این‌ هنر لزوماً با واژگان‌ دینی‌ به‌ وجود نمی‌آید. ای‌ بسا هنری‌ صددرصد دینی‌ باشد، اما در آن‌ از واژگان‌ عرفی‌ و غیردینی‌ استفاده‌ شده‌ باشد.

هنرهای قرآنی و جایگاه آن از صدر اسلام تاکنون

قرآن خود یک هنر است، اما هنری الهی نه انسانی و هنرمند واقعی رندی است که با توسل به پیشوایان دینی چون؛ پیامبر اکرم(ص) و علی(ع)، مکنوفات قلبی خود را در قالب هایی چون شعر، موسیقی، نقاشی، معماری و خوشنویسی به تصویر میکشد.

هنر و هنرمند از دیدگاه رهبر معظم انقلاب

آنچه‌ در پی می‌آید، قسمتهایی از سخنرانی آيت‌ الله‌ خامنه‌ای، رهبر معظم‌ جمهوری اسلامی ايران‌ می‌باشد كه‌ در ديدار اصحاب‌ فرهنگ‌ و هنر پیرامون مسأله‌ هنر و هنرمند ایراد گرديده‌ است‌.

عناصر هنر ایرانی

بشر در جای جای کره خاکی با توجه به نیازها و دغدغه هایش به سمت و سوی راه های مختلف بروز احساسات و تفکراتش رفته و همواره به نوعی توسط تولیدات هنری و فکری خود به گفتگو با دیگر مردم جهان پرداخته است.

جایگاه هنر در گستره شریعت

فقها و کارشناسان حوزه‌ی دین درباره‌ی هنر نظرات بسیار متنوعی دارند. در طول تاریخ تقابل اندیشه‌های دین‌مداران و هنرمندان در بسیاری از کتب و وقایع تاریخی نمود بیرونی داشته و حتا در بعضی موارد سبب درگیری‌های خونین و جنگ نیز شده‌است.

مؤسسه مطالعات هنر اسلامی؛ از پژوهش تا تولید

ظهور اسلام مقدمه‌ای بر آغاز عصر و نسل جدید ایرانی بود که اهداف خود را با کیفیتی بسیار متفاوت دنبال می‌کرد و این فرایند جدید مذهبی، به تدریج عرصه‌های زندگی اجتماعی و فرهنگی مردم ایران ــ از جمله ساحت هنر ــ را دگرگون ساخت.

چهره‌نگاری درعكاسی (گفتگو با استاد فخرالدين فخرالدينی)

فخرالدين فخرالديني با پنجاه و پنج سال سابقه حرفه‌اي از عكاسان قديمي و مشهور چهره‌نگاري ايران است. او در سال 1311 در خانواده‌اي هنردوست، در آذربايجان به دنيا آمده است.

خانه | تماس | درباره ما |