خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

گفتگو

خانه / ‫هنر جديد / گفتگو

هنر منشا معرفتی دارد

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، آیت الله علی اکبر رشاد رئیس شورای حوزه های علمیه تهران و رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ در نشست «نسبت هنر و ارزش» در حوزه هنری سخنرانی کرد.

زارعان: هنر ارزشمند در خدمت ارزش‌های الهی و انسانی است

معاون امور بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: هنر، ابزار لطیف و نرم، ولی مؤثر و مفیدی است که می‌تواند موجب توسعه ارزش‌های دینی و اخلاقی شود، کما اینکه اگر این رابطه میان اخلاق و هنر و نیز بین دین و هنر وجود نداشته باشد، می‌تواند مخرب باشد.

گفتگو با عکاسی که دور از چشمان مأموران سعودی 15000 عکس گرفت!

«احمد ناطقی» کتابی فاخر و نفیس از کنگره‌ی بزرگ اسلام «حج» در عربستان را به نام مشِقِ عشق منتشر کرد، اين مجموعه به زعم بسیاری از کارشناسان فرهنگی و هنری به عنوان اثری بی‌نظیر و بی‌بديل در عکاسی حج به‌شمار می‌آيد .

هنر در طول تاریخ در بستر حوزه‌های علمیه رشد کرده است

هنر اسلامی میراثی است که از گذشتگان به ما ارث رسیده است. این عطیه الهی، پرچمش صد سال، ۲۰۰ سال است که دیگر در دست ما نیست.

خلاء فقه هنر گریبانگیر هنر عاشورایی / از موضوع عاشورا دلی تر نیست

یک گرافیست گفت: حذف بسیاری از نمادهای هنر شیعه و ملی و تاریخی با برخورد سطحی و سلیقه ای که نتیجه کم کاری فقهای معاصر در فقه هنر است، گریبانگیر هنر عاشورایی است.

نمادهای هنری چگونه وارد عزاداری محرم شد/ مردم، روشنفکران و هنر عاشورایی

احمد نادعلیان معتقدست هنری که مستقیم عاشورا را در خود نمایان می‌کند بیشتر مورد توجه عامه مردم بوده اما هنر ملهم از عاشورا خاستگاه روشنفکری دارد و مورد توجه هنرمندان تحصیل‌کرده دانشگاهی بوده است.

گفتگویی با مؤسس نخستین آموزشگاه تخصصی هنر در قم

خانم ملوک زینلی به مدت ۱۵ سال سر گروه گرافیک و هنر استان قم بوده و برای گسترش و ساماندهی گرافیک هنرستان‌های پسرانه و دخترانه تلاش نموده است و امروز اکثر دانش‌آموزان ایشان دبیر و اساتید دانشگاه‌اند و بعضی از آنها هنرمندان صاحب‌نام قم شده‌اند.

مکاشفه و تماشا؛ گفت و گویی با ابراهیم سلیمانی، پیشکسوت عکاسی

ارمغان حرفه‌ی عکاسی در زندگی من تغییر نگاهم بوده به پیرامون خودم، به جامعه، به طبیعت، به انسان، به آفرینش و به هر آنچه که با چشم می‌توان دید و تا حدودی می‌توانم بگویم از نگاه ساده و غریزی انسان و حتی نگاه تخصصی به یک نگاه محض و یک نگاه جستجو گر و نگاه به سمت نوعی بصیرت حرکت کرده است.

غایت هنر اسلامی

در سال‌های اخیر، مسئله هنر و رابطه آن با دین همواره یکی از دغدغه‌های مهم دینى، فرهنگی و اجتماعی بوده که گاه مورد توجه هنرمندان و پژوهشگران عرصه دین و هنر قرار گرفته و گاه نیز مورد بی‌مهری قرار گرفته است.

خانه | تماس | درباره ما |