خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

آرشیو

خانه / معماري / آرشیو

مسجد، سمبل شهر اسلامی

خانه ی پیامبر در مدینه با پلانی مربع شکل با ابعادی حدود 56 در 56 متر با پوشش تیر و ستون و 9 اتاق در خارج سمت شرقی آن و حیاطی که 75 درصد کل فضای خانه را شکل می داد، به عنوان نخستین الگوی مساجد مسلمانان محسوب می شوند. مساجد اولیه با سادگی و قداست خاصی ساخته می شدند تا نمادی از مفاهیم واقعی اسلامی و تعلق به تمام طبقات اجتماعی باشند.

مسجد اولين تجلي گاه هنر اسلامي

واژه مسجد يادآور سجده و كرنش است كه زيباترين شكل پرستش و بندگي است . مسجد مركز پرستش خالصانه و توحيد ناب است كه سروش اذان از آنجا طنين مي افكند و جان و دل خداپرستان را صفايي تازه مي بخشد.

گردشگران مجذوب معماري مساجد

مساجد در كشورهاي اسلامي نمونه اي از هنر مقدسي هستند كه وقتي به راز و رمز آن پي مي بريم شگفتي و هيجان به سراغمان مي آيد.

رویکردی به هویت معماری معاصر ایران

باوجود همه پيچيدگيهاي مفهوم هويت وتلقي هاي متفاوت صاحبنظران از آن، بركسي پوشيده نيست درمعماري معاصر ايران، اين واژه دچار بحران گشته و بصورت مفهوم انتزاعي درآمده است.

بررسی ویژگی های معماری دوران قاجار

از اواخر دوره صفویه تا اواسط سلطنت ناصرالدین شاه به علت آشفتگیهای موجود و جنگ های پی در پی و عدم ثبات و فقدان امنیت – هنرهای معماری و تزئینات ساختمانی ایران که در دوران صفویه وسعت و تنوع زیاد پیدا کرده بود طی این دوره نابسامانی ملی به انحطاط گرائید.

طراحی داخلی در معماری سنتی

معماري داخلي به عنوان طراحي هدفمند فضاهاي داخلي و ساماندهي آنها به منظور استفاده بهينه كاربران، از زمان هاي دور با آدمي همراه بوده است.

کاروان‌سرا

كاروانسرا تركيبي است از كاروان (كاربان) به معني گروهي مسافر كه گـروهـي سفر مـي كنند. و سراي، به معنـي خـانـه ومكان. هـردو واژه برگرفته از زبان پهلوي است

روند پیدایش مساجد و مدارس اولیه در ایران

فعالیت‌‏های آموزشی، از جمله‌ی آموزش خط و کتابت، از همان آغاز گسترش اسلام در مساجد صورت می‌‏گرفت و زمان پرداختن به آن به نحوی بود که موجب بروز اشکال در فعالیت‌‏های عبادی نمی‌‏شد.

بازار بزرگ تبریز

بازار تبریز از بزرگ‌ترین بازارهای سرپوشیده جهان و یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است. این بازار در سال ۱۱۹۳ هجری قمری بر اثر زلزله با خاک یکسان شد، اما طولی نکشید که به همت مردم شهر بازسازی شد.

خانه | تماس | درباره ما |