خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

مقاله و یادداشت

خانه / صنايع دستي / مقاله و یادداشت

عیدی سازی؛ هنر گرافیک عامیانه

در حدود 150 سال پیش از این، نوع خاصی از کارت های پستال به سبک و سیاق چاپ چوب در ایران تولید می شد که ملاهای مکتب خانه آنها را می خریدند و به شاگردان خود هدیه می دادند.

قزوین قطب صنایع دستی و هنر ایران

استقرار طولانی مدت قوم‌ها و الهام گیری از طبیعت منطقه دو عامل مهم در ایجاد انواع صنایع دستی اقوام ساكن در منطقه و همچنین شهر قزوین می‌باشد.

جلوه‌گری اندیشه‌های دینی در صنایع دستی

اغراق نیست اگر بگوییم امروزه هنر بیش از استدلال و برهان بر عمق جان‌ها نفوذ کرده و دل‌ها را به سمت خود جلب می‌کند و صنایع دستی به واسطه ریشه‌ای که در تمدن دیار ما دارد در این حوزه نقش‌آفرینی بیشتری دارد و می‌توان از آن در ترویج فرهنگ دینی بهره برد.

بنویسیم صنایع دستی، بخوانیم پیوند عشق و هنر

هنری که با روح و درون هنرمند آمیخته است. محروم است و در آستانه فراموشی اما هستند کسانی که هنوز عاشقانه به این هنر مشغولند و به آن عشق می‌ورزند.

هنر، صنایع دستی و فرهنگ‌های بومی

در روزگاران کهن، در عصری که ماشین بوجود نیامده بود، صنایع دستی حاوی خلاقیت‌ها و استعدادهای سازنده بشر بود. در آن ایام، برخی از اقوام، پیشروتر از دیگران بودند و صنعت تمام عیار آن زمان، چیزهایی بود که با دست ساخته می‌شد.

درمان بیماری‌های روحی با هنر سنتی ایران

اندکی دقت در تمام هنرهای ایرانی نشان دهنده این موضوع است که هنر ـ‍ درمانی تنها به چند رشته هنری محدود نمی‌شود و شاید بسیاری از هنرها امکان درمان بیماری‌های روحی و روانی را برای بیماران فراهم کنند.

مرگ تدریجی صنایع دستی قم

استان قم یکی از قطب‌های مهم صنایع دستی کشور است که اما طی سال‌های اخیر این هنر با رکود مواجه شده و هنر و هنرمندان آن در حال فراموش شدن هستند.

مسگری؛ هنر کهن ایران

پیشینه مسگری در ایران حداقل به پنج هزار سال پیش می‌رسد و به ظن غالب اولین فلز مکشوفه بدست انسان همین فلز مس بوده و اولین فلزکاران نیز ایرانیان بوده‌اند

هنر نقره سازی

معادن بسیاری در نقاط مختلف ایران دارای سنگ نقره هستند،از جمله:معادن نخلک در میانه کویر لوت در شمال انارک، که در زمان ساسانیان از محصول آنها به ویژه در ساخت ظروف سیمین استفاده می شد.

خانه | تماس | درباره ما |