خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

مطالعه تطبیقی نماد درخت در ایران باستان با اسلام و نمود آن در آثار هنری

درخت نماد حیات و زندگی است و رمز باروری پایان ناپذیر، سرچشمه بی‌مرگی و مظهر حقیقت مطلق یا هستی است. انسان در بعضی از فرهنگ‌ها گاهی تا سرحد پرستش درخت نیز پیش رفته است، در پاره‌ای دیگر از فرهنگ‌ها برای نوع انسان منشاء گیاهی قائل بوده‌اند.

نگاه انقلاب اسلامی به هنر

هنرمندان متعهد، با شناخت جایگاه والای خویش و به پشتوانه معارف غنی اسلامی، می‌توانند هنر را تواناترین و زیباترین وسیله هدایت ملت‌ها، به سوی عدالت خواهی و آزادی و خداجویی برگزینند.

هنرهای اسلامی و نفوذ آن در اروپا

كمتر كسی ترديد دارد در اينكه تمدن اسلامی قرون چهارم و پنجم هجری اوج كاميابی های اسلامی بود و نه تنها دوران زرين جهان اسلام، بلكه سراسر جهان و سراسر دوران بود.

نقش معنا در نقاشی و معماری اسلامی

هر چه دریافت های بصری مخاطب از تصویر قوی تر و بیشتر باشد لذت و درک او نیز متناسب با آن بالا می رود و در صورتی که نماد یا تصویری را مخاطب نتواند باز تولید معنایی کند، به اصطلاح این عدم ارتباط مانع درک تصویر شده و دریافت نسبت به معنای مورد نظر مولف ابتر خواهد بود، پس در پروسه تولید تصویر به شدت باید بازخوردهای مخاطب را سنجید.

دیدگاه دین درباره نقاشی و مجسمه سازی از نظر اهل سنت

تردیدی نیست كه هرگاه در موضوع نقاشی و مجسمه, به فتوای فقیهان می‌نگریم, می‌بینیم بیشتر بر حرام بودن تأكید دارند تا روا بودن, هر چند در مقدار تأكید و حدود سخت گیری بر حرام بودن تفاوت دارند.

هنر اسلامی و عناصر اصلی آن از منظر آیت الله العظمی جوادی آملی

به مناسبت سالروز شهادت شهید آوینی به بازخوانی پیام آیت الله العظمی جوادی آملی می پردازیم. معظم له در فرازهایی از این پیام ضمن معرفی «هنر اسلامی و عناصر اصلی آن»، برترین ویژگی هنر اسلامی را تبیین نموده‌اند.

شاخصه‌های هنر اسلامی و راه شناخت آن چیست؟

اگر به صورت اتفاقی وارد موزه‌ای شویم به راحتی می توانیم بخشی را که به هنر اسلامی تعلق دارد از باقی آثار موزه تشخیص دهیم. اما شاخصه هنر اسلامی چیست؟ و چه اصولی سبب تفکیک این هنر از دیگر هنرها می‌شود؟

نگاهی به نقش کلیدی فرهنگ و هنر در جامعه اسلامی/ اهمیت هنر از دیدگاه اسلام

هنر یکی از مقوله‌های جدی فرهنگی هر جامعه‌ای است و اندیشمندان و محققان آن را عالی‌ترین شکل فعالیت معنوی انسان می‌دانند. طبیعی است که وقتی این فعالیت معنوی انسان امکان رشد بیابد در غنا بخشیدن به فرهنگ جامعه کاربردی عظیم خواهد داشت.

هنر از نگاه شهید آوینی

همزمان با 20 فروردین ماه سالروز درگذشت سید مرتضی آوینی در ادامه دیدگاه‌های شهید آوینی درباره‌ی هنر را مرور می‌کنیم.

خانه | تماس | درباره ما |