خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

معرفی کتاب ملکوت آیینه‌ها

نویسنده در این مقالات به بررسی تطبیقی هنر اسلامی با عرفان پرداخته و سعی داشته تا با رویکرد پدیدارشناسی از فحوای مباحث عرفانی به بیان چیستی مفاهیم هنر و زیبایی در عالم اسلام بپردازد.

اسلیمی و نقوش اسلامی

درباره هنر اسلامی می‌توان گفت كه هنر اسلامی به اصطلاح امروز یك هنر آبستره است یعنی هنری است كه در حقیقت در همه‌جای دنیا یك رنگ دارد و یك نقش دارد.

انقلاب اسلامی و هنر

جواد کریم نژاد دانش آموخته دانشگاه سوره و عضو باشگاه هنرپژوهان جوان کشور در مقاله " انقلاب اسلامی و هنر" که به رویکرد انقلاب اسلامی به هنر پرداخته است.

عاشورا و نمادهای هنری

عاشورا و محرم را می‌توان ماندگارترین و تاثیرگذارترین رویداد تاریخی تشیع دانست تا جاییکه امام خمینی (ره) فرمودند این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.

ترویج دین با زبان هنر

این روزها توسعه و پیشرفت در هر کاری مستلزم تحقیق و پژوهش است و این مساله یک اصل بدیهی در دنیای مدرن مطرح شده است.

بررسی الگوهای پیشرفت هنر در فرهنگ اسلامی

تأثیر هنر بر انسان، انکارناپذیر است و همان‌گونه که پدیدآورنده‌ی آثار هنری، انسان است، بهره‌مندی از آنها نیز ویژه‌ی او است؛ زیرا هر جلوه‌ی هنری محل برخورد و تلاقی روح‌های خلّاق با یکدیگر است.

مسجد، پایگاه هنر اسلامی

مسجد در تمدن اسلامی‌همواره نقش محوری ایفا کرده است. مسلمانان در سده‌های گذشته مسجد را در قلب شهر و روستا بنا می‌کرده‌اند و در حول و حوش آن بازار و مدرسه به صورت هماهنگ با هم در معماری باشکوه نقش‌آفرینی می‌کرده است.

هنر و اقتصاد موزه‌ها

بر اساس تعریف ایکوم (شورای بین المللی موزه‌ها)؛ "موزه موسسه‌ای است دایمی و بدون هدف مادی که درهای آن به روی عموم گشوده است و در خدمت جامعه و پیشرفت آن فعالیت دارد."

تفکر الهی و هنر اسلامی

انسان شناسان معتقدند هویت مشتمل بر صفات جوهری شیء یا شخص است و معنی نگاران هویت را شخصیت، ذات، هستی و وجود تعبیر می‌کنند.

خانه | تماس | درباره ما |