خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

انقلاب اسلامی و هنر

جواد کریم نژاد دانش آموخته دانشگاه سوره و عضو باشگاه هنرپژوهان جوان کشور در مقاله " انقلاب اسلامی و هنر" که به رویکرد انقلاب اسلامی به هنر پرداخته است.

عاشورا و نمادهای هنری

عاشورا و محرم را می‌توان ماندگارترین و تاثیرگذارترین رویداد تاریخی تشیع دانست تا جاییکه امام خمینی (ره) فرمودند این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.

ترویج دین با زبان هنر

این روزها توسعه و پیشرفت در هر کاری مستلزم تحقیق و پژوهش است و این مساله یک اصل بدیهی در دنیای مدرن مطرح شده است.

بررسی الگوهای پیشرفت هنر در فرهنگ اسلامی

تأثیر هنر بر انسان، انکارناپذیر است و همان‌گونه که پدیدآورنده‌ی آثار هنری، انسان است، بهره‌مندی از آنها نیز ویژه‌ی او است؛ زیرا هر جلوه‌ی هنری محل برخورد و تلاقی روح‌های خلّاق با یکدیگر است.

مسجد، پایگاه هنر اسلامی

مسجد در تمدن اسلامی‌همواره نقش محوری ایفا کرده است. مسلمانان در سده‌های گذشته مسجد را در قلب شهر و روستا بنا می‌کرده‌اند و در حول و حوش آن بازار و مدرسه به صورت هماهنگ با هم در معماری باشکوه نقش‌آفرینی می‌کرده است.

هنر و اقتصاد موزه‌ها

بر اساس تعریف ایکوم (شورای بین المللی موزه‌ها)؛ "موزه موسسه‌ای است دایمی و بدون هدف مادی که درهای آن به روی عموم گشوده است و در خدمت جامعه و پیشرفت آن فعالیت دارد."

تفکر الهی و هنر اسلامی

انسان شناسان معتقدند هویت مشتمل بر صفات جوهری شیء یا شخص است و معنی نگاران هویت را شخصیت، ذات، هستی و وجود تعبیر می‌کنند.

اصول و جلوه‌های زیبایی شناسی در قرآن کریم(2)

از ویژگی‌های ماهیت حس زیبایی شناسی در قرآن کریم این است که در بیان و بلاغت خویش به گونه‌ای اعجازین، تصویرهایی را آورده که ضمیر ناخودآگاه را برمی‌انگیزد و حتی صحنه‌های تاریخی گم شده در پشت اساطیر و خرافه‌ها را بازسازی کرده و همه مناظر و مواقفش را پیش چشم ما آورده و به حوادث چنان جان بخشیده که گویی پیش چشم ما حضور دارند.

اصول و جلوه‌های زیبایی شناسی در قرآن کریم(1)

همواره یکی از دغدغه‌های مهم دینداران این بوده که رابطه دین با هنر چگونه است. هنر تا چه اندازه با دین هماهنگی و هم‌سنخی دارد؟ آیا دین درباره هنر قضاوتی کرده است؟

خانه | تماس | درباره ما |