خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

نقش زنان در تعزیه و شبیه خوانی

ایام سوگواری‌های مذهبی فرصتی است که به موضوع نقش زن در تعزیه و شبیه خوانی بپردازیم.

تعزيه، هنر نمايش مصيبت آميز ايرانيان

عبارت تعزيه تداعی‌گر گونه‌ای از ادبيات دراماتيک ايرانی است که می‌توان آن را با نمايش‌های مصيبت آميز غربی مقايسه کرد، تعزيه تنها نمايش بومی جهان اسلام است.

آخر آدم این داد را به کجا ببرد؟!

داود فتحعلی‌بیگی با انتقاد بسیار از حذف واحدهای درسی تعزیه از دروس دانشگاهی گفت: همه جای دنیا نمایش ایرانی را با تعزیه می‌شناسند، بعد ما بدون هیچ دلیل و منطقی آن را از دانشگاه حذف می‌کنیم! آخر آدم این درد را نزد چه کسی ببرد؟

تعزیه و تاریخچه آن

تعزیه، در لغت به معنی سوگواری [تعزیت]، برپای داشتن یادبود عزیزان از دست رفته، تسلیت، امر کردن به صبر، و پرسیدن از خویشان مرده است؛ ولی در اصطلاح، به گونه ای از نمایش مذهبی منظوم گفته می شود که در آن عده ای اهل ذوق و کار آشنا در مناسبتهای مذهبی برخی از موضوعات مذهبی و تاریخی مربوط به اهل بیت(ع) به ویژه واقعه کربلا [امام حسین، واقعه کربلا] را پیش چشم بینندگان بازآفرینند.

انتشار فراخوان جشنواره تئاتر سردار سلیمانی

فراخوان دومین دورۀ جشنوارۀ ملی تئاتر سردار آسمانی، به پاسداشت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی منتشر شد.

‏تاریخچه تعزیه و شبیه‌خوانی و آسیب‌شناسی آنها

بخشی از کوشش‌های پژوهشی نویسنده‌ی معاصر آقای غلامرضا گلی زواره به ارزیابی تعزیه و بررسی‌های ساختاری و محتوایی این نمایش دینی و بومی اختصاص دارد.

اجرای تعزیۀ فاخر ادبی در کتابخانه وزیری

به مناسبت ایام سوگواری شهادت حضرت اباعبدالله الحسین و یاران باوفایشان دو مجلس تعزیه با عنوان با کاروان نور با حضور هنرمندان، مسئولان، فعالان فرهنگی، گردشگران خارجی و علاقه مندان به تعزیه، برگزار می‌گردد.

اعلام برنامه‌های بخش چهل سالگی انقلاب جشنواره تئاتر فجر

مدیر بخش چهل سالگی انقلابِ برنامه کامل بخش چهل سالگی انقلاب در سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر شامل برگزاری «نمایشگاه اسناد»، «تاریخ تئاتر شفاهی» و «نمایش‌های رادیویی» را تشریح کرد.

گذری کوتاه بر زندگی و آثار "رضا آشفته "منتقد کانون ملی تئاتر ایران

رضا آشفته متولد ١ آدر ماه سال ١٣٥٠ ساکن تهران، نوشتن را به طور جدی از سال ١٣٦٩ آغاز کرد. در ابتدا به فیلم و فیلم نامه نویسی علاقه مند شد و به همین خاطر سر از کلاس‌های داستان نویسی در آورد .

خانه | تماس | درباره ما |