خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

اعلام برنامه‌های بخش چهل سالگی انقلاب جشنواره تئاتر فجر

مدیر بخش چهل سالگی انقلابِ برنامه کامل بخش چهل سالگی انقلاب در سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر شامل برگزاری «نمایشگاه اسناد»، «تاریخ تئاتر شفاهی» و «نمایش‌های رادیویی» را تشریح کرد.

گذری کوتاه بر زندگی و آثار "رضا آشفته "منتقد کانون ملی تئاتر ایران

رضا آشفته متولد ١ آدر ماه سال ١٣٥٠ ساکن تهران، نوشتن را به طور جدی از سال ١٣٦٩ آغاز کرد. در ابتدا به فیلم و فیلم نامه نویسی علاقه مند شد و به همین خاطر سر از کلاس‌های داستان نویسی در آورد .

یادداشتی درباره چگونگی شکل گرفتن تئاتر مذهبی

تئاتر مذهبی نیز همانند مناسک و آیین مذهبی باید تبلوری فرا ذهنی داشته باشد تا بتواند در استقرار ، تکوین و ترویج یک باور مطلوب، موفق عمل کند.

گفت وگویی خودمانی با کورش زارعی، بازیگر سریال حضرت یوسف(علیه السلام)

کورش زارعی یکی از بازیگران سریال حضرت یوسف(علیه السلام) بود که در گفت وگو با ما پاسخ گوی سؤالات مهمی درباره این مجموعه بوده است که با هم می‌خوانیم.

روایت پیتر بروک انگلیسی از تماشای یک تعزیه: زمان منسوخ‌ شده بود

نمایش تئاتری که اتفاقی‌ از گذشته‌ای بسیار دور بود، گذشته اینجا و حالا اتفاق‌ می‌افتاد، تصمیم قهرمان درحال‌ حاضر بود، دلتنگی‌اش برای اکنون‌ بود و اشک تماشاچیان برای این‌ لحظه، گذشته نه تعریف و نه نشان داده می‌شد، زمان منسوخ‌ شده بود.

تعزیه، هنری با ویژگی‌های تئاتر مدرن

بسیاری از نامداران هنر نمایش، مانند پیتر بروک به عجیب و خاص بودن عظمت تعزیه اعتراف کرده‌اند. هنری که با وجود گذشت چند قرن از تولدش ویژگی‌های فراوانی از تئاتر مدرن را با خود به همراه دارد.

بزرگترین تعزیه میدانی کشور با بیش از 100 سال قدمت در روستای «صحرارود»، شهر فسا

یکی از برترین آیین عاشورایی که در فسا اجرا می‌شود، اجرای تعزیه در صحرارود است که حدود 400 نفر در برگزاری آن هر ساله سهیم می‌شوند.

اجرای یک تئاتر متفاوت که همه بازیگران آن زن هستند + برنامه اجرا

تئاتر جابر، جذاب است! اما جذابیتش، نه از مسیر جسمانیت و شهوت - همانند هنر غرب با طعمه کردن جسم، روح را به دام دنیا می‌کشاند ـ عبور می‌کند و نه از مسیر تعقل محض؛ بلکه که گویی دست دراز می‌کند به سوی پرده‌هایی که به روی فطرت کشیده‌ایم و آنها را کنار می‌زند به سوی نور...

پژوهشی درباره منشأ آیین تعزیه (شبیه‌خوانی)

تعزیه، آیین شبیه‌خوانی و «شکلی از نمایش» است. شناخت منشأ تعزیه مساله اساسی پژوهش حاضر را تشکیل می‌دهد. به بیان روشن‌تر این پژوهش در پی شناخت عواملی است که بیانگر چگونگی آغاز تاریخ تعزیه باشند.

خانه | تماس | درباره ما |