خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

گوشه‌ای از دلالت‌های فرهنگی آیین اسب چوبی سبزوار

آیین نمایشی اسب چوبی، نمایشی مردمی است که در برخی نقاط ایران ازجمله سبزوار، گیلان، سمنان، هرمزگان و سیستان برگزار می‌شود. باوجود ساختار و شاکله متفاوت و حتی باورهای مختلف همه‌جا یک گهواره و سر اسب با دو نوازنده سرنا و دهل آن را اجرا می‌کنند.

نقالی؛ میراثی کهن در هنر ایرانی اسلامی

در دانشنامه جامعه فرهنگ اسلامی و ایرانیان درباره هنر نقالی آمده است که: نقالی یا افسانه گویی ایرانی کهن‌ترین شکل بازگویی داستان‌ها و افسانه‌ها در ایران است و از مدت‌ها پیش نقش مهمی در جامعه داشته و دارد.

مصاحبه با سید محمد جواد طاهری کارگردان تئاتر دینی‎

یکی از وظایف رسانه‌ها این است که اعتقادات و ارزش‌های دینی و مذهبی و اسلامی و انقلابی مارا ترویج بدهند و از این نوع آثار که در مقابل حجمه‌‌ای از تهاجم فرهنگی که روزانه به سمت ما حمله ور می‌شوند قرار گرفته‌اند، حمایت کنند.

اجرای روخوانی نمایشی «نمایشنامه ضیافت» در مدرسه اسلامی هنر

به گزارش خانواده هنری تبلیغی عقیق، روخوانی نمایشی «نمایشنامه ضیافت» توسط خانواده هنری تبلیغی عقیق و به سفارش مدرسه اسلامی هنر برپا می شود.

دراماتورژی قرآن کریم

دراماتورژی معنای ساده و واضح آن درام سازی یا درام‌پردازی است؛ یعنی چطور براساس یک قصه، یک متن یا یک تصویر، درامی را بسازیم. این درام می‌تواند در قالب یک نمایشنامه یا در قالب فیلمنامه عرضه شود و یا فیلمنامه‌ای داستانی یا غیرداستانی باشد.

تئاتر کاربردی - محیطی و امکانات آن برای مناطق جنگی هشت ساله

در چند سال اخیر شاهد رشد چشمگیری در خصوص فعالیت‌های نمایشی در مناطق عملیاتی در جریان برگزاری سفرهای راهیان نور به مناطق عملیاتی جنگ بوده‌ایم.

مقایسه تعزیه‌های ایران با نمایش‌های مذهبی اروپا

احوال هر قوم متمدنی را که مطالعه کنیم می‌بینیم که مراسم و شعائر دینی مبداء و منشاء درام آن قوم بوده است.

همبودی اسطوره، آیین و هنر در جامعه کهن

از جمله تناقض‌های آشکار تاریخ، مدنیت و معرفتِ این عصر، این است که با دستی، آتش در بیشه زارهای مواریث مدنی و معنوی ملت‌ها و زیستگاه‌های آیینی و فرهنگ‌ها و آشیانه‌های خاطره‌های قومی جامعه‌ها و جمعیت‌ها افکنده و با دستی دیگر مدعی بی‌رقیب و بلامنازعه شناخت، معرفی و حفاظت از آنهاست.

طنین هنر آیینی نیشابور در عاشورای حسینی

"شبیه خوانی " در روستای "فدیشه" با قدمت 200 ساله از توابع بخش میان جلگه شهرستان نیشابور، اوج هنر آیینی هنرمندان محلی است که در ایام سوگواری اهل بیت(ع) از اول تا دهم محرم چشمان بسیاری از عاشقان امام حسین(ع) را بارانی می‌کند.

خانه | تماس | درباره ما |