خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

روایت پیتر بروک انگلیسی از تماشای یک تعزیه: زمان منسوخ‌ شده بود

نمایش تئاتری که اتفاقی‌ از گذشته‌ای بسیار دور بود، گذشته اینجا و حالا اتفاق‌ می‌افتاد، تصمیم قهرمان درحال‌ حاضر بود، دلتنگی‌اش برای اکنون‌ بود و اشک تماشاچیان برای این‌ لحظه، گذشته نه تعریف و نه نشان داده می‌شد، زمان منسوخ‌ شده بود.

تعزیه، هنری با ویژگی‌های تئاتر مدرن

بسیاری از نامداران هنر نمایش، مانند پیتر بروک به عجیب و خاص بودن عظمت تعزیه اعتراف کرده‌اند. هنری که با وجود گذشت چند قرن از تولدش ویژگی‌های فراوانی از تئاتر مدرن را با خود به همراه دارد.

بزرگترین تعزیه میدانی کشور با بیش از 100 سال قدمت در روستای «صحرارود»، شهر فسا

یکی از برترین آیین عاشورایی که در فسا اجرا می‌شود، اجرای تعزیه در صحرارود است که حدود 400 نفر در برگزاری آن هر ساله سهیم می‌شوند.

اجرای یک تئاتر متفاوت که همه بازیگران آن زن هستند + برنامه اجرا

تئاتر جابر، جذاب است! اما جذابیتش، نه از مسیر جسمانیت و شهوت - همانند هنر غرب با طعمه کردن جسم، روح را به دام دنیا می‌کشاند ـ عبور می‌کند و نه از مسیر تعقل محض؛ بلکه که گویی دست دراز می‌کند به سوی پرده‌هایی که به روی فطرت کشیده‌ایم و آنها را کنار می‌زند به سوی نور...

پژوهشی درباره منشأ آیین تعزیه (شبیه‌خوانی)

تعزیه، آیین شبیه‌خوانی و «شکلی از نمایش» است. شناخت منشأ تعزیه مساله اساسی پژوهش حاضر را تشکیل می‌دهد. به بیان روشن‌تر این پژوهش در پی شناخت عواملی است که بیانگر چگونگی آغاز تاریخ تعزیه باشند.

نمایش فـقر برای تماشاگران لوکس! / نقد تئاتر موزیکال "الیور توئیست"

موضوع نمایش "الیور توئیست" بسیار تامل برانگیز و هشدار دهنده است، اما ظاهرا، توجه بیش از اندازه در جذب تماشاگران ساده پسند و غیرحرفه ای که به تئاتر به چشم یک تفریح لوکس و سرگرم کننده نگاه می کنند، باعث غفلت کارگردان در تحلیل محتوای اصلی داستان شده است. به نحوی که رقص و آواز نمایش، کاملا محتوای داستان را تحت تاثیر قرار داده است و باعث غفلت و عدم توجه تماشاگران نسبت به محتوای اصلی آن شده است.

فراخوان مقاله درباره تئاتر و نمایش در جهان اسلام

ژورنال اکومینا برای شماره ویژه خود درباره تئاتر و نمایش در جهان اسلام مقاله می‌پذیرد. مقالات می‌باید به زبان انگلیسی به نگارش درآیند و حداکثر تا پایان ماه جاری میلادی، به این ژورنال ارسال نمایند.

گوشه‌ای از دلالت‌های فرهنگی آیین اسب چوبی سبزوار

آیین نمایشی اسب چوبی، نمایشی مردمی است که در برخی نقاط ایران ازجمله سبزوار، گیلان، سمنان، هرمزگان و سیستان برگزار می‌شود. باوجود ساختار و شاکله متفاوت و حتی باورهای مختلف همه‌جا یک گهواره و سر اسب با دو نوازنده سرنا و دهل آن را اجرا می‌کنند.

نقالی؛ میراثی کهن در هنر ایرانی اسلامی

در دانشنامه جامعه فرهنگ اسلامی و ایرانیان درباره هنر نقالی آمده است که: نقالی یا افسانه گویی ایرانی کهن‌ترین شکل بازگویی داستان‌ها و افسانه‌ها در ایران است و از مدت‌ها پیش نقش مهمی در جامعه داشته و دارد.

خانه | تماس | درباره ما |