خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

رابطه دوسویه ادبیات و انقلاب

توان ادبیات در پدید آوردن انقلاب و قدرت انقلاب در پدید آوردن ادبیاتی نو، بحثی است که با بررسی کارنامه انقلاب‌های بزرگ، می‌توان در مورد آن سخن گفت و قاعده‌هایی کلی ساخت، اما واقعیت این است که این قواعد برای هر انقلاب می‌تواند به شکلی اختصاصی ظهور و بروز داشته باشد.

جستاری در مفهوم شعر «مقاومت و پایداری»

شاعر در شعر پايداری به دنبال كشف زبانی برای گفت‌وگو با همه مردم جهان است.

طاهره صفارزاده، پایه‌گذار شعر نیمایی دینی

چهارم آبان سالروز درگذشت طاهره صفارزاده یکی از چهره‌های شاخص و درخشان شعر در روزگار معاصر به شمار می‌رود؛ شاعری که پایه‌گذار شعر نیمایی دینی است و مفهوم گرایی، اندیشه محوری و دین باوری از مولفه‌های اصلی شعر او محسوب می‌شود.

ادبیات جهان؛ میراث دار زبان و ادب فارسی

شعر و ادب شناسنامه هویتی ایرانیان است و از قدیم الایام، ایران به عنوان سرزمین عطر و گل و زیبایی و داستانهای دلاویز در جهان شناخته شده است.

آرایه‌های ادبی رمضان در آینه شعر و ادب ایرانی

در فرهنگ عامه نیز اشعار بسیار فراوان و زیبایی در مورد جلوه‌های ماه مبارك رمضان وجود دارد كه بر سر زبان مردم كوچه و بازار جاری است، گر چه سراینده این اشعارمشخص نیست.

حجت الاسلام "سیدعلی حسینی ایمنی" از شاعران آئینی کشور درگذشت

حجت الاسلام «سید علی حسینی ایمنی» از شاعران آئینی کشورمان درگذشت.

پیامبر اکرم در نگاه مولانا

حمد و سپاس خداوند و وصف پیامبر اکرم (ص)، زینت بخش دیوان اکثر قریب به اتفاق شاعران ایرانی است. مولوی نیز ازجمله این شاعران است و عشق محمدی (ص) در اشعار او خصوصاً در مثنوی مولوی نمودی یگانه دارد.

امام حسین(ع) از نگاه مولانا

حماسه معراج خونين عاشقانه سالار شهيدان، حضرت ابي‌عبدالله امام حسين ـ عليه‌السلام ـ سلاله پاک رسول اکرم خاتم النبيين حضرت محمد مصطفي ـ صلوات‌الله عليه ـ در آثار مولانا در سياق (context) و چهارچوب (framework) توحيد و «سير محبي» به سوي توحيد ربوبي، معني و مفهوم پيدا مي‌کند.

دومین جشنواره ملی سرود رضوی در قم برگزار شد/ برگزیدگان دومین جشنواره ملی سرود رضوی تقدیر شدند

اختتامیه دومین جشنواره ملی سرود رضوی در تالار مرکزی قم با تقدیر از برگزیدگان پایان یافت.

خانه | تماس | درباره ما |