خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

جنگ هفتاد و دو ملت در شعر فارسی

شعر ساده، خوب است یا شعر پیچیده؟ سعدی، بزرگ ترین شاعر ایران است یا خاقانی؟ اصلاً اگر قرار باشد جام جهانی کشتی شعر برگزار شود، بیدل دهلوی و ازرا پاوند، می روند روی سکوی نخست سنگین وزن ها یا هومر و فردوسی؟

مقوله‌ای به نام داشته‌ها و نداشته‌ها و پدیده‌ای به نام شعر

واژه‌ی داشته‌ها و نداشته‌ها همیشه‌به عنوان دو صفت کاربردی و کار آمد در زندگی اجتماعی و هنری و .... بشر نقشی شایسته و بایسته را بر عهده داشته‌اند.

جستاری در مقوله مُعَرَّف، مُعَرِّف و تعریف و پدیده ای به نام شعر و شاعر‎

وازه ی مُعرَّف به معنی نشانه و یا دال است مُعَرَّف به کسی یا چیز و یا نشانه‌ای گفته می شود که نیاز به معرفی دارد و این معرفی می‌تواند ویژگی‌های مثبت فرد و یا آن چیز باشد و یا این که ویژگی منفی آن فرد و یا آن چیز باشد.

با علی اکبر دهخدا بیشتر آشنا شوید

علامه علی اکبر دهخدا را شاید کمتر ایرانی ای باشد که نشناسد و یا لااقل نامش را نشنیده باشد نام لغت گره خورده است با اثر سترگ لغت نامه ی دهخدا علی اکبر دهخدا در سال ۱۲۵۷ هجری شمسی در تهران دیده به جهان گشود.

راه و رسم نویسنده شدن؛ جنبش شش کلمه‌ای

فکر کردن به گستره داستان وسعت موضوع داستان شما بهتان کمک می کند کانون تمرکز کارتان را تشخیص بدهید از همان مراحل اول کار, از وقتی که سفارشی می گیرید یا ایده‌ای به ذهنتان خطور می‌کند و قبل این که پژوهش را تمام کنید, به دنبال بُرنده‌ترین رویکرد ممکن برای کارتان بگردید.

معرفی کتاب «در کشور مردان» هشام مطر

در کشور مردان، تنها رمانی است که از هشام مطر به فارسی ترجمه شده این رمان را انتشارات نیکونشر با ترجمه مهدی غبرایی منتشر کرده است.

غروب عزیز نّخشّب در ابرکوه (عزیز الدین نّسّفی)

از جزئیات زندگانی عزیز الدین نَسَفی و تواریخ حوادثی که بر او گذشته است اطلاع دقیقی در دست نیست آنچه مسلم می نماید این است که دوران ِ زیست و فعالیت او در سیر و سلوک و تالیف و تصنیف , سدۀ هفتم هجری بوده است

روح دین در پیکر هنر دینی

تمثیل پیل و خانه تاریک و اختلاف مردمان در تصویر آن برای یکدیگر، حکایتی است هزارساله که پیش از مولوی در احیاء العلوم و کیمیای سعادت غزالی و نیز در عجایب نامه به شکل و شمایل دیگر و همچنین در حدیقه حکیم سنایی آمده است

نقد محتوایی رمان «عقرب روی پله‌های راه‌آهن اندیمشک»

کتاب «عقرب روی پله‌های راه آهن اندیمشک» یا «از این قطار خون می‌چکد قربان!» نوشته‌ی حسین مرتضائیان آبکنار در سال 86 برنده‌ی جایزه‌ی بهترین رمان اول بنیاد گلشیری شد.

خانه | تماس | درباره ما |