خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

تأويل نمادين نقوش طاووس و سيمرغ در بناهای اصفهانِ عصر صفوی

در گذشته استادانی كه خود اهل سير و سلوك بودند، نه تنها به تعليم مهارت‌های فنی می‌پرداختند بلكه شاگردان در محضر آنها آئين و اسرار رمزآموزی را در پوشش آداب مذهبی نيز می‌آموختند. هنرمندان از طريق همين ارتباط روحانی، نظريه‌های جهان شناختی و متافيزيكی را كه مبنای نمادپردازی هنر اسلامی است فرا می‌گرفتند.

نگارگری یعنی نقاشی اصیل ایرانی

نگارگری ایرانی به عنوان هنری برگرفته از مفاهیمی چون تعالی روح و رسیدن به عالم معنا و جاودانگی با نگرش حقیقت‌گرا و هنر قدسی در سراسر دنیا شناخته شده است در حقیقت نگارگری مفهوم عام دارد و روش‌ها و سبک‌های گوناگون نقاشی ایرانی را شامل می‌شود چه آنها که در کتاب و نسخه‌های خطی صورت گرفته و شامل تذهیب، حاشیه‌سازی، جدول‌کشی گل و مرغ و چه آنها که بر دیوار بناها و بوم‌های دیگر انجام شده است.

نگاهی کوتاه به نقاشی آیینی و مذهبی در ایران

هنر آیینی و مذهبی خاستگاهی تاریخی در هنر ایران زمین دارد، بسیاری از صاحب نظران معتقدند این هنر از دوران صفویه با تلفیق مفاهیم اسلامی جایگاه خود را به اثبات رسانده است. به خصوص هنرهای تجسمی و نقاشی از این قاعده مستثنا نیست و اتفاقا هنرمندان آیینی در ایران شیوه های جالبی برای پرداختن به موضوعات مذهبی و دینی در آثار خود داشته اند.

نگاهی به تصویرگری قیام عاشورا در هنرهای تجسمی

زمانی که صحبت از هنر اسلامی به میان می‌آید به معنای آن نیست که این شاخه از هنر، مستقیماً با ظواهر تعالیم و شریعت اسلام تطابق مطلق داشته باشد، بلکه نشانی از تأثیر فرهنگ اسلامی در آن هنر وجود داشته باشد کافی است تا آن را هنر اسلامی بدانیم.

تاریخچه و فلسفه نقوش اسليمی

هنر اسلامی به اصطلاح امروز يك هنر آبستره است يعنی هنری است كه در حقيقت در همه‌جای دنيا يك رنگ دارد و يك نقش دارد و بدين سبب است كه به راحتی قابل تميز و شناخت از هنرهای ديگر است، هنر اسلامی يك هنر «مجرد» و يك هنر انتزاعی است.

تحلیل تابلوی عصر عاشورا اثر استاد فرشچیان

تابلوی عصر عاشورا جزء آن دسته از تابلوهایی به شمار می رود که موضوعی تاریخی در آن به نمایش در آمده و تنها بیان کننده احساسات نقاش از موضوع مورد نظر نیست، بلکه بر اساس اعتقاد و ایمانی است که تکیه بر باورهای درونی ایشان دارد.

کمال الدین بهزاد؛ بزرگترین و مشهورترین نگارگر ایرانی

هنرمندان ایرانی در طی دوره‌های متمادی، با استعداد عظیم و ذوق مهذب و پالوده خود هنرهای آفریده‌اند که در آن واحد هم حسی و هم معنوی است. هنرهایی که مبتنی بر معرفتی است که خود سرشت روحانی دارد.

نگارگری در دوره ترکمانان

در مکتب ترکمانان در اواخر قرن پانزدهم آدم‎ها شکل عروسک به خود می‎گیرند که در جلو صحنه‎‎های تکراری سنتی بازی می‎کنند، در این دوره مینیاتور کاملاً از نظر مجذوب بودن به نوع سوژه آن بستگی می‎یابد.

طبیعت و هنر در عرفان اسلامی

یکی از انتقادهایی که به هنر اسلامی گرفته می‌شود این است که هنر اسلامی نسبت به ناتورالیسم غفلت ورزیده است. بعضی از منتقدان هنر اسلامی بر انتزاعی بودن هنر اسلامی تاکید می‌کنند و می‌گویند: هنر اسلامی اشیاء را نمودار نمی‌کند و با مفاهیم و معانی سر و کار دارد.

خانه | تماس | درباره ما |