خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

مطالعه تطبیقی نماد درخت در ایران باستان با اسلام و نمود آن در آثار هنری

درخت نماد حیات و زندگی است و رمز باروری پایان ناپذیر، سرچشمه بی‌مرگی و مظهر حقیقت مطلق یا هستی است. انسان در بعضی از فرهنگ‌ها گاهی تا سرحد پرستش درخت نیز پیش رفته است، در پاره‌ای دیگر از فرهنگ‌ها برای نوع انسان منشاء گیاهی قائل بوده‌اند.

هنر نگارگری و دیدگاه‌های خلق آثاز آن

هنر نگارگری (مینیاتور) از جمله هنرهایی است که جمال شناسی و کمال یابی را نمی‌توان تنها با حواس ظاهری شناخت بلکه باید چشم باطن بیدار باشد تا درک آن به خوبی امکان پذیرد.

هنر غربی و تاثیر آن بر هنر ایرانی

ایران نخستین کشور در غرب آسیا بود که با غرب و هنر غربی روبه رو شد. از همان دوره هخامنشیان، رویارویی با هنر یونانی، تاثیرات خود را بر پیکره هنر ایرانی وارد کرد. اما شاید زوال هنر ایرانی در مواجهه با هنر غربی را در دوره صفوی باید جستجو کرد.

تأثير نقاشی ملل اسلامی در نقاشي‌های غرب

بر اساس برخی اقوال، مسلمانان كشيدن صورت انسان و موجودات زنده را مكروه می‌شمردند، اما از آثار باقی مانده تمدن اسلامی معلوم می‌شود، اين كراهت به مرور زمان اهميت خود را از دست داده است.

نقش معنا در نقاشی و معماری اسلامی

هر چه دریافت های بصری مخاطب از تصویر قوی تر و بیشتر باشد لذت و درک او نیز متناسب با آن بالا می رود و در صورتی که نماد یا تصویری را مخاطب نتواند باز تولید معنایی کند، به اصطلاح این عدم ارتباط مانع درک تصویر شده و دریافت نسبت به معنای مورد نظر مولف ابتر خواهد بود، پس در پروسه تولید تصویر به شدت باید بازخوردهای مخاطب را سنجید.

نگاهی به تصویرگری قیام عاشورا در هنرهای تجسمی

زمانی که صحبت از هنر اسلامی به میان می آیدٰ به معنای آن نیست که این شاخه از هنر، مستقیماً با ظواهر تعالیم و شریعت اسلام تطابق مطلق داشته باشد، بلکه نشانی از تأثیر فرهنگ اسلامی در آن هنر وجود داشته باشد کافی است تا آن را هنر اسلامی بدانیم.

دیدگاه دین درباره نقاشی و مجسمه سازی از نظر اهل سنت

تردیدی نیست كه هرگاه در موضوع نقاشی و مجسمه, به فتوای فقیهان می‌نگریم, می‌بینیم بیشتر بر حرام بودن تأكید دارند تا روا بودن, هر چند در مقدار تأكید و حدود سخت گیری بر حرام بودن تفاوت دارند.

تنها بازمانده هنر نقاشی قهوه‌خانه‌ای درگذشت

استاد حبیب نقاش، تنها بازمانده هنر نقاشی قهوه‌خانه‌ای و چهره ماندگار دزفول، در سن ۸۸ سالی درگذشت.

نمایشگاه شاهکار هنری در برج آزادی

نمایشگاه گروهی نقاشی " شاهکار هنری " به سرپرستی " آرزو مومنی اصل" از 6 تیر در کافه گالری برج آزادی افتتاح شد و تا 11 تیر دایر خواهد بود.

خانه | تماس | درباره ما |