خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

تبیین ماهیت هنر اسلامی

در آیات کریمه قرآن داریم و اِن من شئی الا و عندهُ خزائنهُ وما ننزلهُ الا بقدرٍ معلوم هیچ چیزی در عالم هستی نیست مگر آنکه مخزن آن پیش ماست و ما به اندازه آن را فرو می‌فرستیم (ظاهر می‌کنیم)؛ در تعریف هنر خیلی صحبت شده است, مثل تعریف زیبایی.

با زیبایی هنر می‌توان به نبرد با اسلام‌هراسی رفت

هنر تنها چیزی است که مرز و فاصلۀ فرهنگی نمی‌شناسد و مرز زمان و مکان را درمی‌نوردد. غیرمسلمانان با تماشای هنرهای اسلامی می‌توانند زیبایی درونی عقاید و سنّت‌های اسلامی را حس کنند و طور دیگری به این دین بنگرند.

تاملی در تعریف هنر

این مقاله کند و کاوی در معنای هنر و گوهر آن و در جست‌و‌جوی نوعی ادراک و الهام به خواننده نکته‌سنج است چرا که ذات و نفس هنر، امری معنوی و انسانی است و همانند ادب و عرفان از معارف ذوقی و شهودی به شمار می‌آید و نوعی علم حضوری است نه حصولی و در حوزه مفاهیم و تصورات ذهنی نمی‌گنجد.

«زبان گفتاري، زبان نوشتاري»

زبان در ابتدا بسيار ساده و محدود به اداي آوا و کلمات منفرد و جملاتي ناقص، و فاقد فعل و زمان بوده است، اما به تدريج و با افزايش پيچيدگي‌هاي مادي و معنوي زندگي آدم وارد مرحله‌اي "انساني" شده است.

دین و هنر

در طول تاریخ، دین همواره در تفسیر جهان هستی (در بعد نظری) ودگرگون ساختن جهان آدمی(در بعد عملی) محوریت بنیادی وتام وتمام داشته است.

معرفی کتاب ملکوت آیینه‌ها

نویسنده در این مقالات به بررسی تطبیقی هنر اسلامی با عرفان پرداخته و سعی داشته تا با رویکرد پدیدارشناسی از فحوای مباحث عرفانی به بیان چیستی مفاهیم هنر و زیبایی در عالم اسلام بپردازد.

نامزدهای بخش‌های عکس، هویت بصری و پوستر جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند

نامزدهای بخش عکس، هویت بصری و پوستر سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

عکاس ایتالیایی شیفته معماری ایرانی

عکاس ایتالیایی گفت: وارد مسجد که می‌شوی، اولین حسی که می‌کنی عظمت فضا است. کاشی‌های زیبا و شیشه‌های رنگی که نور آفتاب رنگ‌هایشان را روی زمین پهن می‌کند، به تجربه معنوی شما اضافه می‌کند، و جزئیات و ریزه‌کاری‌های مسحورکننده‌شان می‌تواند واقعا تأثیراتی روانگردان روی آدم داشته باشند.

تولد عکاسی خبری در بحبوحه انقلاب اسلامی

انقلاب آنچنان که از نامش پیدا است، به وجود آورنده تحولی عظیم و دیگرگون در عرصه‌ای است که حادث می‌شود. به خصوص اگر این اتفاق در ساختار‌های اجتماعی و سیاسی جامعه‌ای شکل گیرد.

خانه | تماس | درباره ما |