خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

هنر دینی؛ هنر قدسی

درباره هنر بطور عموم دربارة يكي از شاخه‌هاي آن به نام «هنر ديني» بطور خاص تعريفهاي بسيار و نامكرّر و بحثهاي فراوان و گسترده و گوناگون شده است، از دوران باستان تا زمان حال و از كشور ما ايران گرفته تا يونان و ملل ديگر.

ویژگی‌های هنر دینی

مقصود از هنر دینی چیست؟ آیا هنری است كه موضوعات دینی را به نمایش می‎گذارد؟ یا هنری كه اثر هنرمندان مذهبی است؟ یا هنری كه توسط برخی گروه‎های مذهبی یا كلیساها رسماً جهت داده و معین شده است؟

هنر دینی و آیینی

در هنر مباحث‌ و تعبیرهایی‌ مثل‌ هنر قدسی‌، هنر سنّتی‌، هنر معنوی‌، هنر دینی‌ یا حتی‌ هنر اسلامی‌، هنر مسیحی‌، هنر بودایی‌، آیا سرزمین‌ و زادگاه و جغرافیا آن‌ هنر است‌ که‌ آن‌ را دینی‌ می‌سازد یا جهان‌بینی‌ هنرمند و نوع‌ نگرش‌ او است‌ که‌ معیار دینی‌ بودن‌ یا نبودن‌ هنر می‌شود؟

مقصود از هنر دینی

یکی از مباحث رایج و مهم "هنر پژوهی" معاصر بحث در باره ی "هنر دینی" ( Religious Art) است. هنگامی که ما تعبیر هنر دینی را به کار می‌بریم، مقصودمان چیست؟

"طراحی گرافیک و طراحی فرهنگ" در ایران صنعتی و پساصنعتی

فلسفه‌های فکری دوران مدرن و پست مدرن، بر تمامی وجوه زندگی هنرمندان تأثیر گذاشته، طراحان گرافیک نیز، تحت تأثیر این تفاوت نگرش در جامعه صنعتی و پساصنعتی قرار گرفته‌اند.

تأملاتی در باب نسبت «حکمت هنراسلامی» و «فلسفه هنر اسلامی»

«حکمت هنر اسلامی» ترکیبی نسبتاً پر­کاربرد، متداول و در عین حال مبهم است که با وجود مطالعات صورت گرفته پیرامون آن، هنوز معنای روشنی از آن در دست نیست.

"کاریحجماتور" در حسینیه ارشاد‎

نمایشگاه "گزیده صد کاریکاتور حجمی" از آثار هنرمندان مرکز تجربیات هنری و ایده‌های نو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، توسط کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد در روز شنبه 23 اردیبهشت افتتاح می‌شود.

مجموعه‌داری در هنرهای تجسمی

زیبا دیدن و زیبا زیستن همواره جزء لاینفک زندگی ایرانیان به شمار می‌رفته، بطوری‌که جهانیان همواره نظاره‌گر جنبه‌ها و رویکردهای زیباشناسی ایرانیان در همه اجزا زندگی آنان بوده‌اند.

تاثیر عکاسی صحنه‌پردازی شده بر عکاسی تئاتر ایران

عکاسی تئاتر ایران از آغاز تا به امروز تاریخ پرفراز و نشیبی داشته و بی‌تردید در گذر زمان دچار تغییرات بسیاری در مفاهیم، تعاریف و کارکردهای خود شده است.

خانه | تماس | درباره ما |