خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

لعاب؛ نقش‌های ماندگار قرون

سفال یکی از ارزشمند‌ترین دست‌ساخته‌های بشری است و قدمت آن به درازای تاریخ برمی‌گردد، که گویای قصه‌های بسیار از دل تاریخ است.

هنر سفال؛ هنر جدید

قم از دیرباز به عنوان یکی از مراکز هنر سفال و لعاب در ایران شناخته می‌شده‌است. استفاده از انواع لعاب خاص و یا اشکال سازه‌ای متفاوت نسبت به دیگر مراکز سفالگری در ایران باعث شده سفالگران قمی به عنوان هنرمندان صاحب سبک در این زمینه شناخته شده و محصولاتشان گاه در سطح جهانی مورد اقبال قرارگیرد.

آشنایی با یکی از مجموعه‌های فعال در زمینه صنایع دستی

صنایع دستی سوشیان با سرپرستی مجید حاتمی با حدود پانزده سال سابقه کار در رشته‌های هنری صنایع دستی در حدود یک سال است که در شهر قم فعالیت می‌کند و محصولات خود را به بازار صنایع دستی ارائه می‌دهد.

هنر مسیری به آسودگی

خانم زهرا عباسی یک از هنرمندان صنایع دستی می‌باشد. بیش از سی و پنج سال است که صنایع دستی را دنبال می‌کند ، وی مسئول انجمن رودوزی‌های سنتی روی پارچه و عضو انجمن کشوری صنایع دستی است که مربوط به فعالان اقتصادی کشور می‌شود.

عیدی سازی؛ هنر گرافیک عامیانه

در حدود 150 سال پیش از این، نوع خاصی از کارت های پستال به سبک و سیاق چاپ چوب در ایران تولید می شد که ملاهای مکتب خانه آنها را می خریدند و به شاگردان خود هدیه می دادند.

نسل سوم از هنر کاشی و سفال

استاد حاج محمد کبیری فرزند بزرگ شیخ حسن (فخرالمحصلین) در شهر قم در خانواده‌ای مذهبی روحانی چشم به جهان گشود. از دوران جوانی جذب هنر کاشی سازی شد و در شهر تهران در کارخانه‌های کاشی سازی مشغول به کار شد.

خرمهره سازی هنر دستی کویری‎

واژه خرمهره به معنی مهره بزرگِ کم قیمت که بر گردن خر بندند، همچنین به نام‏‌های دیگر از جمله خرمک و خرتک نیز خوانده می‏‌شود. خرمک به مهره‏‌های شیشه‏‌ای سیاه و سفید می‏‌گویند که برای دفع چشم ‏نظر یا خیال باطل بر دست یا گردن کودکان بسته می‏‌شود.

معرفی کتاب فلزکاری اسلامی (بخش اول)

آشنایی من با کتاب فلزکاری اسلامی به صورت بسیار ناگهانی اتفاق افتاد. من در پی پژوهش در زمینه طلاکاری و کار با فلز در هنر اسلامی بودم که با این کتاب برخورد کردم.

گفتگویی با یکی از هنرمندان آینه کار قمی

آینه‌کاری نوعی تزیین داخلی ساختمان، با چسباندن قطعه‌های کوچک آینه به شکل‌های هندسی و گل و بته‌های مختلف است. این هنر یکی از شاخه‌های هنرهای تزیینی ایران است و از ابتکارهای ویژهٔ هنرمندان ایرانی به شمار می‌آید.

خانه | تماس | درباره ما |