خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

هوربافی؛ زیباترین و قدیمی‌ترین هنر عشایر ایلام

صنایع دستی همواره یکی از بخش های پرطرفدار وجذاب هرشهر می‌باشد که بیانگر ذوق وسلیقه افراد ان شهر است. هوربافی هنر معروف عشایر ایلام است که برای نگهداری غلات و محصولات جالیزی از دیر باز مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

انبرسازی یکی از صنایع دستی استان یزد

استان یزد یکی از مهم ترین استان های کویری ایران است که صنایع دستی بیشماری دارد که انبرسازی یکی از صنایع دستی این استان می باشد.

هنر "حوله بافی" کیلان دماوند

حوله بافی نوعی فرآورده نساجی سنتی است که به کمک دستگاه بافندگی چهار وردی تولید می‌شود. هنر حوله بافی شهر کیلان دماوند از نظر حجم تولید و مصرف بسیار محدود، کم تعداد و منحصر به فرد شده‌است.

مروری بر هنر مینا کاری یادگاری دیرینه برای ایرانیان

مینا کاری هنر درخشان آتش و خاک است. هنر میناکاری در ایران بیش از نقاط دیگر تجلی داشته و یکی از نمونه های قدیمی آن درعهد صفویه توسط شاردن جهانگرد فرانسه ذکر شده است.

هنر جلد سازی در دوره صفوی

‌تهیه جلد کتاب در عهد صفوی به دنبال رشد صنایع و فنون، شکل صنعتی‌تر به خود می‌گیرد. از این رو سرعت بیشتری در تهیه جلد کتاب بوجود می‌آید.

هنر صنایع دستی و اقتصاد مقاومتی

صنایع دستی جایگاه ویژه‌ای برای رسیدن به شرایط اقتصاد مقاومتی را دارد. تولیدات صنایع دستی در شهرها و روستاهای کشور، عمدتا با کمترین هزینه برای تهیه مواد اولیه تولید می‌شود.

مناطق مهم سفالگری در ایران

سُفالگری ساختن ظروف با گل است و به ظرف ساخته شده از این طریق سفال می‌گویند. از مشهورترین سفالینه‌ها می‌توان به کوزه و پیاله سفالین اشاره کرد.

هنر در لباس مردان کرد

پوشاک مردان و زنان کرد شامل تن‌پوش، سرپوش و پای‌افزار است. ساخت و کاربرد هریک از این اجزاء، بسته به فصل، نوع کار و معیشت و مراسم و جشن‌ها با یکدیگر تفاوت دارد. هرچند پوشاک نواحی مختلف کردستان مانند اورامان، سقز، بانه، گروس، سنندج، مریوان و... متفاوت است، اما از نظر پوشش کامل بدن، همه با هم یکسان هستند.

تابلو فرش؛ هنر یا صنعت؟

هنر فرش و فرشبافی در دهه‌های گذشته با حجم گسترده تولیدی خود در ایران و سایر کشورهای فعال در این حوزه جنبه‌ای صنعتی پیدا نموده است که کم‌کم وجهه هنری فرش در سایه جنبه صنعتی آن قرار گرفته است.

خانه | تماس | درباره ما |