خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

عاشورا در سینما و تلویزیون

علیرغم نقش شگفت انگیز عاشورا در روشن کردن موتور انقلاب اسلامی، هنوز بازخوانی نو و شایسته‌ای از این واقعه که به آفرینش سینمایی فراموش نشدنی منتهی شده باشد پدید نیامده است... چرا؟ جهان مدرن، به بنیادهای سنتی - الهی گذشته باور ندارد.

بزرگان سینمای دفاع مقدس

مرور فهرست فیلم سازان برجسته سینمای دفاع مقدس که آثاری ماندگار در این حیطه دارند این وجه را برجسته می‌کند که بیشتر آنها امروز به تجربه در دیگر گونه‌های سینمایی روی آورده‌اند.

سوژه‌های سینمایی تاریخ اسلام

دکتر محمدحسین رجبی دوانی در نشست "سوژه های سینمایی تاریخ اسلام" از سری نشست‌های تخصصی چهارمین جشنواره مردمی فیلم عمار، سخنانی درباره موضوع نشست داشته است که شرح آن را در ادامه مطالب ملاحظه خواهید نمود.

خاطرات سینماگران از امام خمینی(ره)

امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران، علاوه بر اینکه در بین عوام از محبوبیت زیادی برخوردار بودند در بین هنرمندان نیز به خصوص سینماگران افراد بسیاری وجود داشته و دارند که همواره در اظهار نظرهای خود نسبت به امام خمینی(ره) علاقه بسیاری نشان داده‌اند.

گلایه بازیگر پیشکسوت از ورود افراد بی‌سواد و بی‌دغدغه در حیطه سریال‌های محرمی

ابراهیم آبادی گفت: برخی مواقع شاهد هستیم که در حیطه سریال‌های مربوط به محرم افرادی بی‌سواد و بی‌دغدغه وارد شده‌اند.

نگاه دینی در برنامه‌های هنری

دکتر کمال اکبری رییس دانشکده صدا و سیما قم: برای نشر محتوای معرفتی صحیح و بدون تغییر از طریق آن اقدام کنیم. از آنجا که قالب‌های برنامه‌ای نیز در نحوه انتقال مفاهیم معرفتی دینی تأثیرگذار است پرداختن به استفاده از قالب‌های مناسب ارایه برنامه‌ مهم است.

محرم در آیینه مستند

همایون امامی در مقاله"محرم در آینه مستند" به معرفی مستندهای مناسبتی محرم و مستند" نخل عزا" از مجموعهء چتر سبز نخل جهرم، دکتر احمد ضابطی جهرمی، اربعین ناصر تقوایی و... درفصلنامه فرهنگ و هنر شماره 66 پرداخته است.

گفتگو با زینال زاده بازیگر سینمای متعهد

تجربه گفت‌وگو با محرم زینال‌زاده تکرار ناشدنی بود، تکرار ناشدنی و عجیب از این جهت که زینال‌زاده همزمان هم ساده است و هم پیچیده. تو نمی‌دانی در آن لحظه‌ای که دارد به سوال تو جواب می‌دهد، با روی ساده‌اش دارد جواب تو را می‌دهد یا آن روی پیچیده و ناشناخته‌اش.

نقش فیلم در پرورش مذهبی فردی

این‌ موضوع‌ کاملاً پذیرفته‌ شده‌ است‌ که‌ فیلم‌، خصوصاً اگر مضون‌های‌ مذهبی‌ را تجلی‌ دهد، می‌تواند بر افکار و آرمان‌های‌ مذهبی‌ مخاطبان‌ تأثیر بگذارد یا حداقل‌ نقشی‌ در این‌ زمینه‌ ایفا کند.

خانه | تماس | درباره ما |