خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

بازیگران محبوب سینمای ایران، نگین انگشتری حرم امام حسین(ع) را هدیه گرفتند

تعدادی از هنرمندان و بازیگران ایرانی با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شهر کربلا دیدار نمودند.

سینمای دینی؛ آراء و نظریات

بحث حضور دین در سینما شاید به قدمت تاریخ سینما باشد، که هر بار با واژه‌ای (سینمای دینی، سینمای معناگرا، سینمای مسیحی، سینمای ماوراء و...) به آن پرداخته‌اند. از سالهای اولیه‌ی تاریخ سینما دغدغه‌ی برخی فیلم‌سازان، حضور دین و مسایل دینی در سینما بوده است.

حبیب سینمای ایران

هم محله‌ای بودیم و هم مسجدی، مسجد امام حسین(ع) در میان نمازگزاران خود میزبان حبیب الله و فرزندانش هم بود،گاهی دغدغه‌های دینی و فرهنگی افکارمان را باهم گره می‌زد دلش می‌خواست کاری کند و راه را برای بچه‌های دیگر در حوزه سینما و هنر باز کند.

نظر رهبر معظم انقلاب درباره فیلم سینمایی "ماجرای نیمروز"

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار عوامل فیلم ماجرای نیمروز فرمودند: «این فیلم بسیار خوب بود. همه اجزای فیلم عالی بود، کارگردانی عالی بود. بازی‌ها عالی، قصه عالی بود. فیلم خوش ساخت بود.»

تأملی بر انسان و کنش در فیلم‌های فرهادی

هر بار که کار تازه‌ای از اصغر فرهادی به دست‌ها و دیدها می رسد, حرف‌های زیادی در نقد و تعریفش به میان می‌آید در میان این حرف‌های مخالف و موافق دیده و خوانده‌ایم، که یکی از ویژگی‌های فیلم‌های فرهادی را اخلاقی بودن آنها می‌دانند.

گشایش بخش «زیتون‌های زخمی» جشنواره جهانی فجر

بخش «زیتون های زخمی» که یکی از بخش های غیررقابتی این دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر به حساب می‌آید به آثاری اختصاص دارد که موضوع "جنگ سوریه و مبارزه با داعش" را مورد توجه قرار داده است.

نقش جنگ جهانی در پیدایش سینمای بومی

اولین چیزی که با شنیدن کلمه جنگ به ذهن می‌رسد، صف‌بندی دو لشکر در مقابل هم است که هر کدام به خاطر دلیل و منطق خودشان حاضرند خون طرف مقابل را بریزند. با کمی دقت می‌توان به این نکته پی برد که این مرزبندی نه‌تنها در افراد و صفوف، که در تمام شئون زندگی کشور و ملت آن دو دسته متخاصم وارد می‌شود.

اول سینما بعد اسلحه‎

ارادتش به سینماگرانی هم‌چون فورد و هیچکاک بر کسی پوشیده ‌نیست. گواه این مدعا کتاب «هیچکاک، همیشه استاد» اوست. مسعود فراستی؛ دوست و هم‌کار سیدمرتضی آوینی در مجله‌ی سوره، کتابی هم گردآوری کرده با عنوان «جنگ‌ برای ‌صلح» که حاوی مجموعه‌ی مقالات، مصاحبه‌ها، نشست‌ها و یادداشت‌هایی ‌است که پیرامون سینمای‌ دفاع ‌مقدس به چاپ رسیده ‌است.

نگاهی به فیلم‌های ضد جنگ

گرچه هالیوود کمی از مواضع ضد جنگ خود عدول کرده است اما نمی‌توان انکار کرد که تا همین چندی پیش گیشه‌های آمریکا پذیرای مجموعه‌ای از فیلم‌های ضد جنگی بودند که با به چالش کشیدن سیاست‌های نظامی آمریکا فضای فرهنگی ناامنی را برای سیاستمداران کاخ سفید فراهم کرده بودند.

خانه | تماس | درباره ما |