خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

خوشنویسی چیست و چه ارتباطی با دنیای هنر دارد؟

خوشنویسی به معنی زیبانویسی یا نوشتن همراه با خلق زیبایی است. گاهی درک خوشنویسی به عنوان یک هنر مشکل است.

آشنایی با تاریخچه خوشنویسی در ایران

قبل از اسلام خطوط مختلفی از جمله میخی و پهلوی و اوستائی در ایران رواج داشته است. با ظهور دین اسلام نیاکان ما الفبا و خطوط اسلامی را پذیرا شدند و به این ترتیب خط متداول آن زمان که نزدیک دو قرن قبل از اسلام شکل گرفته بود خط کوفی و نسخ قدیم بود.

سرنوشت حیرت‌انگیز قرآن نفیس بایسنقری در موزه‌های جهان

یکی از نفیس‌ترین قرآن‌ها که به نام کاتبش بایسنقر میرزا معروف است. وی فرزند شاهرخ بن تیمور بود که نقش مهمی به عنوان حامی هنر و معماری ایفا کرد و خود خوشنویس طراز اول محسوب می‌شد.

بایسنقرمیرزا؛ شاهزاده هنرمند

بارها شنیده‌ایم که گذشته چراغ راه آینده است. این چراغ، روشنگر مسیری است که به ساختن بنای تمدن ایرانی اسلامی می‌انجامد. چراغی که انوار روشنگرش حاصل تلاش صدها حکیم، هنرمند و فیلسوف مسلمان است که از قرن‌ها پیش خشت به خشت این بنای سترگ را روی هم گذاشته‌اند.

اصول و قواعد دوازده گانه خوشنویسی

قواعد یا اصول دوازده‌گانه خوشنویسی ، قواعدی هستند که در اغلب خطوط رایج به خصوص در خطوط ششگانه و خط نستعلیق به ‌کار برده می‌شود. ابن مقله اولین شخصی است که به تنظیم قواعد پرداخته و خطوط مزبور را تحت قاعده و انضباط در آورده است.

امام علی(ع)؛ كاتب حقیقی، كاتب اول

آنچه هنر را قوام می‌بخشد، فراق است. اما چه كند انسان بی‌پناه كه هر چه در تدبیر رفع حجاب و فراق در عرصه هنر می‌كوشد، تلاش و تدبیرش منتهی به تغلیظ حجاب‌ها و شیفتگی مضاعف می‌گردد كه البته در قلمرو معارف اصیل اسلامی این تلاش تحقق‌بخش حقیقت انسانی است و جایگاهی بس رفیع دارد.

‏نستعلیق؛ عروس خطوط اسلامی

خط نستعلیق نشانه‌ای بارز از طبع و سلیقه زیبایی شناختی ایرانیان است و بی‌شک زیباترین و ظریف‌ترین خط در میان خطوط اسلامی است تا جایی که آن را به‌حق «عروس خطوط اسلامی» لقب داده‌اند.

هنر خوشنویسی و حماسه عاشورا

حادثه عاشورای محرم سال 61 هجری از حوادث‏ کم ‏نظیری است که علاوه بر داشتن زمینه‌‏های مطالعه‏ در ابعاد گوناگون از یک زاویه نیز دربردارنده تاثیر عمیق‏ این واقعه بر آثار هنرمندان ایرانی است.

جشنواره استانی خوشنویسی آیت الله نجومی در شهرستان سنقر برگزار گردید

به همت سازمان بسیج هنرمندان و انجمن خوشنویسان استان کرمانشاه و شهرستان سنقر نمایشگاه خوشنویسی از آثار خوشنویسان استان با حضور مسئولین و امام جمعه شهرستان سنقر در صحن امام زاده احمد(ع) افتتاح گردید.

خانه | تماس | درباره ما |