خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

نمونه‌های نقش نام امام علی(ع) در معماری اسلامی

نقش نام مبارک حضرت علی (ع) به خط کوفی بنایی، از تزئینات رایج در بناهای آیینی و یادمانی در ایران به شمار می‌آید.

مناره‌ها و معماری اسلامی

از اجزای پیچیده در بناها‌های اسلامی مناره‌ها هستند. این سازه‌های بلند که به عنوان «برجی مدور» در بیشتر مساجد وظیفه‌ی پیام رسانی را بر عهده داشته و در کنار آن نوعی نماد برای راهنمایی انسان «ره گم کرده» به سر منزل مقصود هستند.

آثار دوره سلیمان و یزید دوم؛ «مسجد عمر در بُصری» و «قصر مُوَقّر»

در دو بخش آثار مهم دوره سلیمان و یزید دوم را بررسی می‌کنیم، ابتدا «مسجد عمر در بُصری»، و بعد «قصر مُوَقّر در اردن» که از این بنا – مُوَقّر- امروزه چیزی برجای نمانده است.

قبة الصخره؛ شاخص‌ترین اثر معماری و هنری دوره‌ی امویان

مسجد صَخْره یا صخره مقدس، نام مسجدی در محوطه حریم شریف بر تپه موریا، واقع در شهر بیت المقدس است. ذیل گنبد این مسجد، صخره‌ای بزرگ به رنگ سفید مایل به کرم است که گویا قله کوه بوده‌ و در زیر قُبَّةُالصّخره قرار دارد. گنبد یا قبه طلایی مشهور که مردم آن را گنبد مسجدالاقصی می‌پندارند، بر صخره ساخته شده و گنبد مسجد صخره است.

شیرهای نگهبان در تاریخ ایران

در فرهنگ قوم کهن ماندگار زاگرس میانی (لر بزرگ) قوم بختیاری شیر را یک نماد سمبولیک قلمداد نموده و این نماد در فرهنگ قوم از دیرباز عجین گردیده است.

بررسی فرم و مفهوم آن در معماری معاصر

شکل‌گیری فرم در معماری نه تنها از شرایط محیطی، عملکردی، سازه، اقلیم و .... متاثر است بلکه نظام ارزشی اعتقادات و ایده‌ها نیز از عوامل شکل دهنده آن محسوب می‌شوند. فرم بیان کننده‌ی نظام ارزشی است و از مسایل بنیادین معماری به شمار می‌آید.

مسجد جامع زنجان؛ تجلی مذهب و هنر

مسجد و مدرسه جامع زنجان معروف به مسجد سید، در قرن سیزدهم هجری قمری (سال ۱۲۴۲) در دوره قاجاریه توسط یکی از پسران فتحعلی‌شاه قاجار به نام عبدالله میرزا دارا که مرید آیت‌الله سیدمحمد مجتهد سردانی بود، ساخته شد.

مسجد جامع کبیر نی‌ریز؛ آمیزه‌ای از هنر و مذهب اسلامی

مسجد جامع کبیر نی‌ریز یکی از مهم‌ترین مسجدهای ایران در این شهرستان است. این مسجد به باور برخی از آتشکده‌های زرتشتیان بوده که در دوره اسلامی به مسجد تبدیل شده است.

مذهب؛ منبع هنر معماری مساجد ایران

معماران و هنرمندان مسلمان در ساخت و طراحی مساجد نهایت ذوق و خلاقیت هنری خود را بی‌توجه به اجر مادی آن به کار می‌برند.

خانه | تماس | درباره ما |