خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

ارگ قاهره (1183- 1184م/ 579- 580 ق)

صلاح ­الدین ایوبی (1171- 1193م/ 567- 590 ق) مسلمانی سنی­ مذهب و متعصب بود که از شام برخاسته بود تا فاطمیان را از تهاجم صلیبیان نجات دهد، از این رو، به هنگام ورود به مصر به طرق مختلف به پیشرفت قاهره کمک کرد.

معرفی و بررسی معماری مسجد الازهر (970م/360ق)

الازهر امروز از همه مساجد قرون میانه قاهره با ارزش تر است و این بیشتر به سبب اهمیت تاریخی و دینی آن است تا ارزش زیبایی شناسی. الازهر نخستین مسجد دوره فاطمیه نخستین مدرسه فقهی در قاره بود و از زمان تأسیس تا روزگار فعلی نقشی همیشگی در تاریخ این شهر ایفا کرده است.

مناره؛ نشانه‌ی ایمان و اقتدار

جاناتان م.بلوم، استاد هنر اسلامی و آسیایی در دانشگاه بوستون و مؤلف و همکاری تألیف کتابهای متعددی درباره هنر و معماری است، در مقاله‌ای بلند به ریشه‌های شکل گیری مناره در تاریخ اسلام می‌پردازد، بخشی از آن مقاله را اینجا می‌خوانیم.

تاریخ هنر اسلامی از نگاه آندره گدار

آندره گدار، از جمله مورخان برجسته‌ی تاریخ هنر اسلامی، شکل‌گیری هنر اسلامی را بیش از آن‌که مبتنی بر فرم و تکنیک بداند، مبتنی بر فکر و روح سازنده آن می‌داند، به طوری که اثر هنری تجلی‌بخش و منعکس‌کننده‌ی روح هنرمند است.

نمادشناسی محراب در عرفان و هنر اسلامی

موضوع قبله‌یابی از مسایل مهم در آداب اهل عرفان است. محراب به‌عنوان مرکزی که رو به‌سوی کعبه دارد، دارای ارزش‌های بصری و معنایی ویژه‌ای است.

آثار دوره‌ی امویان؛ دوره‌ی هشام، بخش چهارم

قسطل در 25 کیلو متری جنوب عمان است. نخستین گزارش مفصل درباره این بنا را فن دماژفسکی منتشر کرد. پیش از او شماری از سیاحان ذکری از این بنا آورده بودند.

آثار دوره‌ی امویان؛ دوره‌ی هشام، بخش سوم

در دو مطلب قبلی قصر الحیر غربی و قصر الحیر شرقی را مورد بررسی قرار دادیم، در دو بخش دیگر به دیگر آثار دوره‌ی هشام بن عبدالمک می‌پردازیم.

آثار دوره‌ی امویان؛ دوره‌ی هشام، بخش دوم

قصیر الحیر شرقی مجموعه ای است شامل بناهای مسکونی یا «مدینه» ای محصور به برج و بارو با مسجد و بناهای رسمی و کارگاهِ روغن کشی و نظام آبرسانی چشم گیر و چراگاهی عظیم برای پرورودن ستوران و کارونسرایی مستحکم که نشانه اهمیت تجاری آن است.

آثار دوره‌ی امویان؛ دوره‌ی هشام

هشام بن عبدالملک (۷۲–۱۲۵ هجری/ ۶۹۱ – ۶ فوریه ۷۴۳) زاده شده در دمشق، دهمین خلیفه از خلفای اموی بود که از ۱۰۵ تا ۱۲۵ هـ. (۷۲۴–۷۴۳ م.) حکومت کرد؛ او جانشین برادرش یزید بن عبدالملک گردید و نوزده سال و هفت ماه بر سرزمین‌های اسلامی فرمان راند.

خانه | تماس | درباره ما |