خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

مصاحبه با دکتر محمد میرزائی طراح معماری یادمان شهدای گمنام دانشگاه جامع امام حسین(ع) تهران

بنای مونومان شهدای گمنام و مفقودالاثر در دانشگاه از اردیبهشت ماه سال 1395 آغاز گردید و در دهه فاطمیه اسفند ماه 1395 (سوم جمادی الثانی 1439) پیکر مطهر دو شهید والامقام در بستر مقدس این یادمان شهدا، با مراسم با شکوهی بخاک آرمیدند.

نقاشی ایرانی در مقام منبع تاریخ معماری ایران

مدارک تصویری در زمرۀ مهم‌ترین مدارک تاریخ و تاریخ معماری است، زیرا از چیزی در گذشته حکایت می‌کند؛ چیزی در عالم واقع یا ذهن و خیال ترسیم کننده و مخاطبان مفروضش. تصویر، چیزی را منتقل می‌کند که نوشته نمی‌تواند.

حوض در معماری سنتی ایران

شاید در میان همه اقوام دنیا کمتر مردمی بیابیم که به‎اندازه ایرانیان کویرآشنا، قدر آب را ارج گذاشته باشند. برای ایرانیان باستان، آب در کنار باد و آتش و خاک چندان مقدس می‎نمود که بر روی آبگذرها به زحمت بسیار پل می‎زدند تا آدمی در گذر از آن‎ها مجبور به عبور از میان آب نباشد.

تأويل نمادين نقوش طاووس و سيمرغ در بناهای اصفهانِ عصر صفوی

در گذشته استادانی كه خود اهل سير و سلوك بودند، نه تنها به تعليم مهارت‌های فنی می‌پرداختند بلكه شاگردان در محضر آنها آئين و اسرار رمزآموزی را در پوشش آداب مذهبی نيز می‌آموختند. هنرمندان از طريق همين ارتباط روحانی، نظريه‌های جهان شناختی و متافيزيكی را كه مبنای نمادپردازی هنر اسلامی است فرا می‌گرفتند.

گردشگران مجذوب معماری مساجد

مساجد در كشورهای اسلامی نمونه‌ای از هنر مقدسی هستند كه وقتی به راز و رمز آن پی می‌بریم شگفتی و هیجان به سراغمان می‌آید.

نگاهی به ساخت و سازهای حرم حضرت معصومه (س)

انسان در طول تاریخ احترام و ارزش ویژه ای برای بزرگان دینی، ملی و فرهنگی قایل بوده است. شاید این احترام و ارادت در بین ایرانیان ملموس‌تر از مردم دیگر نقاط جهان باشد. با ورود اسلام به سرزمین ایران و گرایش مردم ایران به تشیع و علاقه ایشان به امامان معصوم(ع) و فرزندانشان برج‌ها، آرامگاه‌ها و مناره‌های زیبایی بر مدفن ایشان به دست معماران، هنرمندان و استادکاران ایرانی ساخته شد. این آثار از ابتدا در زمره شاهکارهای هنری و معماری قرار گرفتند.

گفت و گو با دکتر محمد میرزایی، طراح معماری مسجد دانشگاه جامع امام حسین(ع)

امروزه در تمام دنیا، هنر معماری تحت تاثیر کنش‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی-سازمانی است. رمز ماندگاری و استواری مسجد، قدرت معنوی و فرهنگ سازمانی دانشگاه می‌باشد.

تاثیرات تبادلات معماری عراق و مصر در دوران اسلامی

عراق و مصر از قدیمی‌ترین سرزمین هایی می‌باشند که تمدن بشری از آن جا نشأت گرفته است، طبق اسناد موجود، بین این دو سرزمین کهن، از دیر باز نیز، مراودات و تبادلات فرهنگی وهنری وجود داشته است که نامه‌های کشف شده در "تل العمارنه" بهترین دلیل بر این مدعا می‌باشد.

تکیه دولت، قدیمی‌ترین تکیه مخصوص تعزیه ایران

در زمان احداث تکیه دولت، در تهران حدود ۴۰ تا ۴۵ باب تکیه وجود داشت که با گذشت زمان بر شمار آنها افزوده شد و به ۷۰ تا ۸۰ تکیه رسید. در این میان، تکیه دولت به سبب نوع معماری‌اش، بیش از سایر تکایای قدیم تهران همچون "تکیه حیاط شاهی” و "تکیه حاج میرزا آغاسی” توجه مورخان و هنرشناسان ایرانی و غیر ایرانی را به خود جلب کرده بود.

خانه | تماس | درباره ما |